Śmierć to jedno z tych zagadnień, które powoduje w ludziach największy lęk, a zarazem zaciekawienie. W końcu na pewno chcesz wierzyć w to, że odejście z tego świata wcale nie oznacza końca, a później nastąpi ciąg dalszy Twojej historii. Jednak czy naprawdę istnieje druga strona? To temat, który budzi wiele emocji wśród naukowców, teologów lub po prostu ludzi, którzy chcą mieć nadzieję na nowy rozdział w swoim życiu.

 

Życie pośmiertne — skąd wzięło się przekonanie o istnieniu drugiej strony?

 

Tak naprawdę większość wierzeń, jakie powstały w dziejach ludzkości wiązały się z przekonaniem o istnieniu tajemniczej drugiej strony. Choć często miał być to sposób na wyegzekwowanie odpowiednich działań lub po prostu dodanie odwagi wojownikom, którzy wierzyli, że dzięki bohaterskiej śmierci zasłużą na życie po życiu. Poza tym właściwie każda religia w jakiś sposób mówi o istnieniu drugiej strony, co było już zauważalne w starożytnym Egipcie, Mezopotamii czy Grecji. Ważne jest tylko to, że zmieniają się niuanse, które decydują o tym, jak funkcjonuje życie po życiu oraz sfer, jakich dotyka.

 

Życie pośmiertne — czym się wyróżnia?

 

Tak naprawdę sposób postrzegania życia po życiu jest uzależniony przede wszystkim od religii, w jaką wierzysz bądź Twoich własnych preferencji. Jednak istnieje również wiele cech wspólnych, które wyróżniają większość wyobrażeń, a wśród nich możesz dostrzec m.in.:

  • życie pośmiertne jest wieczne lub ograniczone czasowo;
  • toczy się w zaświatach bądź na ziemi;
  • dotyczy ciała, ducha czy całości cielesno-duchowej człowieka;
  • często to właśnie w trakcie życia pośmiertnego masz osiągnąć prawdziwe szczęście jako nagrodę za dobre uczynki dokonane w trakcie swojego żywota lub stanowić czas kary za dokonane zło;
  • szczęśliwe życie pośmiertne często jest utożsamiane z koniecznością podarowania upominków typu moneta dla przewoźnika czy pokarm i kosztowności w zamian za bezpieczną drogę przez świat podziemny;
  • przeświadczenie o tym, że tylko karma decyduje o przeniesieniu do przyszłego wcielenia.

 

Czy istnieje druga strona?

 

Trudno jest jednoznacznie określić, czy istnieje życie po życiu. W końcu przede wszystkim zależy to od tego, do jakich źródeł sięgniesz, a także, czy potrzebujesz w swoim życiu wsparcia, jakie daje np. religia lub nadzieja na nieskończenie długą egzystencję. Możesz też opierać się na dwóch ujęciach — naukowym i teologicznym. Dzięki temu możesz samodzielnie ocenić, które argumenty do Ciebie trafiają. Wtedy zgodnie ze swoim przekonaniem ustalisz, czy faktycznie istnieje druga strona.

 

Ujęcie naukowe

Większość naukowców podchodzi sceptycznie do istnienia życia po życiu. Przede wszystkim ze względu na brak faktycznych dowodów, które wskazywałyby na to, że człowiek ma moc przenoszenia się do innego świata. Poza tym naukowcy negują istnienie zjawisk metafizycznych typu duchy czy cuda itp.

Zwróć także uwagę na to, że jedynym dowodem na istnienie życia pośmiertnego są wypowiedzi osób, które przeżyły śmierć kliniczną. Większość z nich opowiada o szczęściu, jakiego wtedy doświadczyli oraz o tajemniczych głosach. Pamiętaj jednak o tym, iż naukowcy wątpią w autentyczność tych wypowiedzi i tylko niewielkie grono specjalistów uważa, że śmierć kliniczna ma związek z doświadczeniami metafizycznymi.

 

Ujęcie teologiczne

Religia stoi w opozycji do nauki i większość ze znanych wierzeń głosi istnienie drugiej strony. Zazwyczaj kluczowe znaczenie mają dobre bądź złe uczynki, które gwarantują zamianę w lepszy byt lub po prostu znalezienie się w bardziej szczęśliwym miejscu. Bardzo ważne jest także to, że ujęcie teologiczne mówi o możliwości spotkania po śmierci bliskich osób, które odeszły w przeszłości. Ważne jest też przeświadczenie o możliwości obserwowania ziemskich zachowań. Choć często druga strona znajduje się w zupełnie innym miejscu i tylko nieszczęśnicy błąkają się wśród żywych. Zauważ również, że w ujęciu teologicznym życie po życiu stanowi jedną z najważniejszych kwestii, która często decyduje o pozostałych zasadach czy zachowaniach wiernych. Poza tym druga strona ma być swego rodzaju nagrodą lub karą za czyny popełnione za życia.

Czy warto wierzyć w drugą stronę?

 

Wiara to bardzo indywidualna sprawa, która w żaden sposób nie powinna stanowić odgórnego nakazu. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi wskazującej na istnienie drugiej strony oraz tego, czy warto w nią wierzyć. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz nadziei na spotkanie z bliskimi i prawdziwe szczęście, to jest to rozwiązanie, które może dać Ci upragniony spokój. Poza tym życie po życiu jest często sposobem na pokonanie lęku związanego z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią — w końcu daje nadzieję na to, że życie wcale się nie kończy. Sceptycy często przyjmują też opinię Blaise’a Pascala, który twierdził, iż wiara w Boga lub życie po życiu po prostu bardziej mu się opłaca. Dzięki temu niczym nie ryzykuje, a w razie istnienia drugiej strony będzie mógł tylko skorzystać. Oczywiście motywację mogą być różne, więc sam zastanów się nad tym, czy chcesz wierzyć, czy może wolisz korzystać z życia, które jest pewne.