Zabawa i nauka idą w parze, szczególnie w rozwoju najmłodszych. Chciałabyś połączyć obie te sfery w jednym, niesamowicie skutecznym narzędziu? To możliwe! Pomogą Ci w tym piłki sensoryczne. W jaki sposób? Dlaczego dzieci tak chętnie po nie sięgają i jaki wpływ mogą one mieć na ich rozwój? O tym przeczytasz poniżej. Zajrzyj koniecznie!
Piłki sensoryczne – czym są?
Piłki sensoryczne to specjalnie zaprojektowane zabawki, które poza owalnym zarysem kształtu niewiele mają wspólnego z ich klasycznymi odpowiednikami. Wyróżniają je bowiem różne tekstury czy faktury, które są świetnym sposobem na stymulację zmysłów dziecka. Piłki sensoryczne mogą mieć wypustki, miękkie kolce, wgłębienia, grzebienie i wiele innych elementów, które dostarczają różnorodnych bodźców sensorycznych. Często wyróżniają się również rozmaitymi kolorami, które dodatkowo stymulują zmysły pociechy.
Jak piłki sensoryczne wpływają na rozwój dziecka?
Piłki sensoryczne to nie tylko zabawki – to także narzędzia, które w niezwykły sposób wpływają na rozwój percepcji sensorycznej Twojego dziecka. Dzięki różnorodnym teksturom, kształtom i kolorom, te specjalnie zaprojektowane piłki stymulują zmysły dotyku i wzroku, rozwijają zdolności poznawcze i motoryczne, tym samym stanowiąc doskonałą sposobność do zabawy.
Sensoryczne piłki są często wykorzystywane do wspierania rozwoju dzieci w ogólnym procesie edukacji i zabawy. Z ich pomocą możliwe jest rozwijanie małej motoryki: dziecko uczy się toczenia, rzucania, łapania czy odbijania piłki, tym samym ćwicząc sprawność refleksu, precyzji i samego chwytu dłoni. Przekłada się to również na dużą motorykę – pociecha chętniej raczkuje w kierunku oddalającej się piłeczki czy wstaje, by się nią pobawić.
Zabawa piłkami sensorycznymi to świetna zachęta dziecka do eksploracji nowych rzeczy, poznawania nieznanych dotąd kształtów czy faktur, ale i sposób na kształtowanie jego umiejętności społecznych. Wspólne podrzucanie bądź taczanie po podłodze piłki przyczyni się do nauki współpracy z drugą osobą, a także przełoży się na umiejętność dzielenia się zabawkami i komunikacji w czasie wspólnej aktywności.
Sensoryczne piłeczki: jakie wybrać?
Zastanawiasz się, jakie piłeczki sensoryczne zakupić dla swojego malucha? Jest kilka aspektów, które koniecznie powinnaś wziąć pod uwagę, zanim wrzucisz konkretny produkt do swojego koszyka zakupowego. O czym pamiętać, by dokonać wartościowego wyboru?
1. Postaw na różnorodność tekstur i faktur
Wybierz kilka różnych piłeczek pod względem ich wykończenia. Dłuższe lub krótsze kolce, podłużne wypustki czy różnokształtne wgłębienia – możliwości jest wiele. Zdecyduj się na zestaw 4-8 piłeczek, których odmienność sprawi, że dziecko zyska więcej możliwości poznawczych, a przy tym szybko się nimi nie znudzi.
2. Sięgnij po piłki w kilku kolorach
Różnorodne barwy przyciągną uwagę dziecka i zachęcą je do sięgnięcia po zabawkę. Wybierz zabawki o jaskrawych odcieniach: żółtym, pomarańczowym, różowym czy niebieskim.
3. Wybierz bezpieczny materiał
Upewnij się, że kupujesz atestowaną zabawkę z nietoksycznych materiałów. Tylko te ze sprawdzonych źródeł zapewnią Twojemu maluchowi bezpieczeństwo podczas zabawy. Pamiętaj, że maluch może je wkładać do buzi, co przy złej jakości materiale mogłoby się źle skończyć. I nie zapomnij o samej trwałości – zwłaszcza gdy dziecko będzie z nich korzystać także w trakcie zabawy.
Piłeczki sensoryczne to doskonały sposób na zapewnienie maluchowi świetnej zabawy, ale i na zadbanie o jego właściwy rozwój. Zakup je dla swojej pociechy i przekonaj się, jak wiele radości może przynieść tak prosta zabawka.