Ośrodek “TU i TERAZ” specjalizuje się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień od środków psychoaktywnych. Ośrodek znajduje się w pięknej dzielnicy, na obrzeżu Krakowa. Okolice Lasu Wolskiego tworzą specyficzny mikroklimat, możliwość spacerów i innych form rekreacyjnych. Spokój, wyjątkowo przyjazna, domowa atmosfera stwarzają idealne warunki sprzyjające zdrowieniu.
W niniejszym wywiadzie rozmawiamy z Panią Marią Migdał – Dyrektor Prywatnego Ośrodka Uzależnień Terapie „TU i TERAZ” w Krakowie, certyfikowanym terapeutą uzależnień.
Co sprawia, że Prywatny Ośrodek Uzależnień Terapie „TU i TERAZ” w Krakowie wyróżnia się na tle innych placówek zajmujących się leczeniem uzależnień?
Terapie “TU i TERAZ” istnieją od 2000 roku. To była pierwsza prywatna placówka w Krakowie! Naszym celem było stworzenie Ośrodka leczenia uzależnień oferującego najwyższy poziom usług terapeutycznych i wysoki standard pobytu a także zapewniającego domową, zaciszną atmosferę.
Cel naszej pracy określiliśmy sobie jako pomoc cierpiącym. Wiemy z pierwszej ręki, czym jest cierpienie, bezradność i samotność. Wiemy, co znaczą dla każdego alkoholika proste słowa „rozumiemy Cię…”
Właśnie jednym z naszych atutów jest gotowość ekipy na niesienie pomocy i wsparcia bez przerw i dni wolnych. Przez szczerą i otwartą rozmowę staramy się zrozumieć naszych klientów, dać z siebie odrobinę ciepła i nadziei. Bo wiemy, jak potrzebują je osoby cierpiące.
Jakie są główne etapy procesu odtrucia alkoholowego w Państwa ośrodku?
Odtrucie alkoholowe to proces, który ma na celu usunięcie z organizmu toksyn powstałych na skutek nadmiernego spożycia alkoholu. Przebieg tego procesu różni się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia uzależnienia. W każdym przypadku przeprowadzamy diagnozę stanu zdrowia pacjenta, która pozwala na ustalenie odpowiedniej metody leczenia alkoholizmu.
Następnie, pod okiem wykwalifikowanego personelu ośrodka, pacjentowi podawane są środki farmakologiczne, które mają na celu złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego oraz wspomóc proces detoksykacji. W trakcie odtrucia alkoholowego i terapii pacjent jest pod stałą opieką terapeutów i psychologów, którzy pomagają mu radzić sobie z emocjonalnymi konsekwencjami uzależnienia.
Jakie są najważniejsze cele terapii indywidualnej i grupowej oferowanej przez Ośrodek Uzależnień Terapie „TU i TERAZ”?
Terapia alkoholowa czasami przypomina żłobek – stawiamy pierwsze kroki na trzeźwo, uczymy się żyć bez alkoholu, budujemy swój świat na nowo. Ogólnie mówiąc terapia alkoholowa w Ośrodku leczenia alkoholizmu TU i TERAZ w Krakowie to 30-dniowa praca nad sobą: zrozumieć istotę alkoholizmu, napisać własną autodiagnozę uzależnienia od alkoholu, nauczyć się asertywności i pokory, wymienić swoje wartości i uświadomić w jaki sposób trzeba dbać o nie, znaleźć źródło wsparcia w gronie niepijących alkoholików, postawić pierwsze kroki w kierunku nowego trzeźwego życia…
Najważniejsze cele – żeby nasi klienci podczas terapii odnaleźli i pokochali siebie, poczuli się dowartościowanymi i pewnymi siebie. Żeby pozbyli się samotności i lęków, odzyskali wiary, spokoju i pogody ducha. Żeby nareszcie zostali w zgodzie z sobą.
W jaki sposób pomagacie pacjentom przygotować się do życia po terapii, szczególnie w kontekście odbudowy relacji rodzinnych i zawodowych?
Przede wszystkim pomagamy pacjentom uświadomić sobie, ile nieszczęść i smutków alkohol wniósł w ich życie osobiste i życie ich bliskich. Oprócz terapii indywidualnej bardzo skuteczne są spotkania z niepijącymi alkoholikami, które odbywają się w ośrodku trzy razy w tygodniu. Nasi absolwenci dzielą się swoim doświadczeniem z osobami obecnie przebywającymi na terapii. Ogromne znaczenie terapeutyczne mają listy do pacjentów od bliskich, które oni otrzymują w trakcie terapii i czytają na sesjach grupowych. Przed wyjściem z ośrodka każdy tworzy swój własny program trzeźwego życia.
Nie mówimy o odbudowie, ale o stworzeniu nowych relacji rodzinnych i zawodowych. Bo po terapii zupełnie nowy – trzeźwy – człowiek wraca do rodziny i pracy.
Jakie są najczęstsze wyzwania, z którymi mierzą się pacjenci w trakcie terapii, i jak pomagacie im je pokonać?
Są dwa najtrudniejsze etapy terapii alkoholowej. Pierwszy to etap uświadomienia problemu i przyznania się do uzależnienia – osoba uzależniona od alkoholu powinna sama przed sobą (i przed terapeutą) przyznać, że jest dotknięta chorobą alkoholową i potrzebuje pomocy. Kluczowym na tym etapie jest napisanie własnej autodiagnozy uzależnienia.
Drugi etap to akceptacja choroby alkoholowej – klient powinien pogodzić się z niemożnością samodzielnego poradzenia sobie z alkoholizmem. Terapeuci TU i TERAZ przekazują w trakcie terapii grupowej i indywidualnej naszym klientom tak wiedzę specjalistyczną jak i osobiste doświadczenia. To jest sedno zdrowienia, ponieważ każdy alkoholik jest absolutnie samotny, izolowany od rodziny i społeczeństwa, boi się mówić o swoich tragicznych przeżyciach i olbrzymich stratach, związanych z nadużywaniem alkoholu. Otwarte rozmowy z terapeutami i psychologiem przygotowują pacjenta do pożytecznego nastawienia na leczenie alkoholizmu, nasycają go pewnością i nadzieją.
Jakie sukcesy terapeutyczne były szczególnie inspirujące dla Waszego zespołu?
Terapia alkoholowa nie kończy się po opuszczeniu placówki. Leczenie alkoholizmu, czyli zdrowienie, trwa całe życie i dlatego wspieramy wszystkich naszych „absolwentów” – prowadzimy spotkania dla niepijących alkoholików, utrzymujemy kontakt z rodzinami naszych klientów, organizujemy uroczyste Rocznice trzeźwości. Często przy tych uroczystościach można usłyszeć od naszych absolwentów – “jestem szczęśliwy”. I to jest największy sukces – trzeźwość pacjenta i radość jego rodziny.