NIWA – Ośrodek Terapii Uzależnień znajdujący się w malowniczej miejscowości Wilczkowice, pod Krakowem.

Dzisiaj rozmawiamy z Panią Dr Karoliną Piątek, która jest kierownikiem zespołu, specjalistą psychoterapii uzależnień Ośrodka Terapii Uzależnień Niwa. Ponad to Pani Karolina jest doktorem nauk społecznych i wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
 

Czy Ośrodek Niwa specjalizuje się w leczeniu konkretnych uzależnień? Jakie formy terapii przybiera?

Ośrodek Niwa prowadzi terapię uzależnień od wszelkich środków psychoaktywnych oraz zaburzeń behawioralnych. Terapia ma formę grupową oraz indywidualną. Każdy terapeuta, poza uzależnieniami, specjalizuje się w innych problemach, dlatego do każdego pacjenta dobierana jest odpowiednia osoba, która prowadzi go przez całe leczenie, prowadząc terapię indywidualną.
 

Terapia dla współuzależnionych – na czym polega?

Terapia dla bliskich osób uzależnionych polega na cotygodniowych spotkaniach grupowych, gdzie osoby te mogą dzielić się swoimi doświadczeniami pod okiem terapeuty. W spotkaniach uczestniczą zarówno osoby, których bliscy ukończyli terapię jakiś czas temu, jak i Ci, którzy są dopiero na początku drogi wychodzenia ze współuzależnienia. Spotykają się w gronie osób mających te same problemy, nawzajem uczą się radzić sobie z trudnościami. Oferujemy również spotkania indywidualne dla osób bliskich naszych pacjentów.
 

Jak wygląda proces leczenia, plan dnia w Ośrodku Niwa?

Dzień w ośrodku jest wypełniony różnymi zajęciami oraz aktywnościami, od porannej gimnastyki, medytacji, terapii grupowych indywidualnych, spaceru, aż po wieczorne filmy terapeutyczne. Dzień jest ułożony według specjalnego harmonogramu. Ma to też na celu wyrobienie pewnych nawyków u pacjenta. Plan dnia ciężko rozpisać, bo każdy dzień wypełniony innymi
zajęciami.

Przykładowy dzień może wyglądać następująco:

  • 7:00 Pobudka
  • 7:20 Poranna Gimnastyka
  • 7:50 Medytacja
  • 8:00 Śniadanie
  • 8:30 Czas wolny/Terapia Indywidualna
  • 10:00 Terapia Grupowa
  • 13:30 Obiad
  • 14:00 Czas wolny/Terapia indywidualna
  • 15:30 Zajęcia Typu Mindfulness/ basen/ miting AA/ grupa wsparcia
  • 17:00
  • Czas wolny
  • 19:00 Kolacja
  • 21:00 Film Terapeutyczny

 

Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć terapię w Ośrodku Niwa?

Nie mówimy o warunkach, a o przełamaniu jakiejś bariery czy zmiany życia na lepsze i wykonaniu pierwszego telefonu. Można przyjechać na konsultację, do czego zachęcamy. Oczywiście jest prowadzony wstępny wywiad mający na celu ustalenie, czy jesteśmy w stanie pomóc danej osobie, czy korzystniejsze dla niej będzie skierowanie jej do innej placówki. Pacjent musi natomiast wyrazić zgodę na leczenie.
 

Czy istnieje możliwość kontynuacji leczenia po zakończonej terapii? Jak to wygląda?

Jak najbardziej jest taka możliwość. Terapia w Ośrodku to dopiero początek długiej drogi trzeźwego życia, w której chętnie uczestniczymy. Zachęcamy do kontynuowania terapii w formie
ambulatoryjnej, pomagamy znaleźć taką terapię bliżej miejsca zamieszkania. Zapraszamy również na cotygodniowe grupy wsparcia. Istnieje również możliwość kontynuowania terapii online z naszymi psychoterapeutami.
 

Jakie ma Pani rady dla osób borykających się z uzależnieniem? Jak zmotywować ich do podjęcia terapii?

Życie pod wpływem substancji zmieniających świadomość to życie pełne problemów, złych relacji międzyludzkich czy też problemów z prawem. Najlepszą motywacją jest szansa na rozpoczęcie nowego lepszego życia i zostawienie złych nawyków z tyłu. Ważne jest, by nie żyć przeszłością, by uwolnić się od ciągłych wyrzutów sumienia. Być tu i teraz, bo właśnie dziś jest najlepszy dzień na zmianę, na zmianę swojego życia.