MEDJOL –OŚRODEK TERAPII UZALEŻNIEŃ w Ostrówku k/Warszawy znajdujący się nieopodal doliny Wisły i zabytkowego miasta Czerska, położony wśród mazowieckich lasów i łąk

Jestem tu umówiona na rozmowę z osobą odpowiedzialną za program merytoryczny oraz organizację pracy zespołu terapeutycznego – z Panem Tomaszem Niklem, certyfikowanym psychoterapeutą uzależnień, posiadającym ponad 20 letnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Siadamy w ogrodzie.. Zieleń, spokój, śpiew ptaków – bajka.

Tomasz Nikiel – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Ukończył Instytut Edukacji i Terapii w Poznaniu w dziedzinie leczenia narkomanii i innych środków psychoaktywnych oraz 4-letnie studia psychoterapeutyczne w nurcie psychodynamicznym na UJ w Krakowie. Zdobywał doświadczenie w ośrodkach długoterminowych MONAR z osobami dorosłymi jak i młodzieżą. Pracował w ZLO dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze na oddziale „Z podwójną diagnozą” Prowadził psychoterapię na Oddziale dziennym w Poradni Leczenia Uzależnień w Jeleniej Górze oraz psychoterapię indywidualną. Od 12 lat związany z MONAREM bierze udział w licznych szkoleniach – a swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Jednak największe doświadczenie zdobył podczas terapii własnej … samemu przechodząc proces leczenia wiele lat temu.


Pięknie tu macie, taki spokój. Czy to świadomy zabieg, by osoba potrzebująca pomocy, znalazła się z dala od miasta, w ciszy, bliskim kontakcie z naturą?

Proces wychodzenia z uzależnienia to proces wychodzenia z pewnego rodzaju chaosu, który towarzyszy osobom podczas zażywania substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, czy też leków). A do tego niezbędny jest spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz cisza, która pomaga uporządkować to co wewnątrz i na zewnątrz… Wielu pacjentom zależy też na anonimowości, na tym by mogli odbywać terapię w dyskretnych, komfortowych warunkach, z dala od dużych aglomeracji. Nasz ośrodek to także zapewnia


Jakie warunki trzeba spełnić aby rozpocząć psychoterapię w Waszym Ośrodku?

Najważniejszym warunkiem rozpoczęcia terapii w naszym Ośrodku jest to, aby pacjent który się do nas zgłosi, w momencie przyjęcia, był trzeźwy. Najlepiej aby był min 3 doby po ostatnim zażyciu substancji psychoaktywnej (alkoholu, leków czy nielegalnych substancji jak marihuana, mefedron, amfetamina etc). Jeżeli nie jest to możliwe (bo nie potrafi sam przerwać „ciągu”) jesteśmy mu w stanie i w tym pomóc. W ramach Centrum Medycznego „MEDJOL” funkcjonuje Oddział Detoksykacyjny stacjonarny w Czersku. Pacjenci tam zgłaszają się wówczas w pierwszej kolejności gdzie są pod stała, profesjonalną i całodobową opieką medyczną. Tam w komfortowych warunkach, pod opieką medyczną dochodzą do siebie . Następnie, rozpoczynają  bezpośrednio w Ośrodku Terapii Uzależnień „MEDJOL”  właściwą psychoterapię uzależnień, która trwa od 4 do 8 tygodni.

Warto dodać, że zajmujemy się także uzależnieniami behawioralnymi – czyli na przykład uzależnieniem od hazardu.


Czego pacjenci mogą spodziewać się po terapii u Was?

Przede wszystkim szacunku dla pacjenta i zrozumienia go.  Staramy się dotrzeć do przyczyn, które sprawiały, że pacjent nie potrafiąc sobie poradzić w „trzeźwy” sposób – sięga po alkohol, narkotyki, leki oraz np. uprawia hazard lub też nierzadko łączy powyższe substancje i zachowania.

Pacjenci mogą doświadczać wsparcia ze strony kolegów i koleżanek, którzy są już na terapii,   mogą też mieć pewność i poczucie, że są szanowani, słuchani. Nie oceniani, nie osądzani i niepotępiani. Są wspierani przez terapeutów, ale także – dzięki rodzinnej, pełnej ciepła i wzajemnej życzliwości atmosferze –  pacjenci udzielają sobie nawzajem wsparcia. Kończąc terapię – nabywają  umiejętności oraz wiedzy w jaki sposób dbać o swoją trzeźwość, gdzie szukać wsparcia po zakończonej terapii oraz na co zwracać uwagę, aby nie zbaczać z celu jaki sobie wyznaczyli – czyli TRZEŹWOŚCI i zmiany swojego życia.


Czy terapia jest indywidualna, grupowa, a może łączycie je?

Opracowaliśmy program terapeutyczny w taki sposób aby połączyć te dwie formy terapii. Pacjenci uczestniczą w psychoterapii grupowej w dwóch blokach (do południa i po południu). Jednocześnie, podczas swojego pobytu na terapii w naszym Ośrodku mają własnego terapeutę z którym pracują w formie indywidualnych spotkań. Ponadto, biorąc pod uwagę, że nasz zespoł jest liczny, a terapeuci się zmieniają maja dodatkowo dostęp do innych terapeutów z którymi również nawiązują relacje terapeutyczne.


Często to rodziny lub partnerzy szukają ośrodka dla swoich bliskich osób, które są uzależnione. Także dla nich uzależnienie jest trudnym doświadczeniem. Czy pomagacie także im?

Tak, zdecydowanie. By przebieg terapii odbywał się profesjonalnie, bliscy osób uzależnionych także otrzymują od nas wsparcie oraz mogą uczestniczyć w dedykowanych im konsultacjach. Co dwa tygodnie organizowane są spotkania dla osób współuzależnionych oraz tych wszystkich, którzy są blisko związani z pacjentami naszego ośrodka.


Słyszałam opinie, że jest u Was jak w domu, że pacjenci mogą korzystać z telefonu, internetu. Obdarzacie ich kredytem zaufania.Dzięki temu mogą mieć kontakt z rodziną..

Nie ma w tym nic dziwnego… podchodzimy do tej kwestii w sposób bardzo otwarty. Jesteśmy świadomi, ze osoby na terapii maja przecież życie osobiste, maja potrzebę kontaktu z rodzinami osobami bliskimi którzy ich wspierają. Ponadto nierzadko trudno im oderwać się od spraw zawodowych, a często to jest „przyczyna” dla której nie podejmują terapii. Umożliwiamy więc pacjentom w swoim wolnym czasie na aktywność zawodowa (ograniczona ale jednak) polegająca na np.  odpowiedziach na maile, odbywanie rozmów kwalifikacyjnych w sprawie  pracy, a nawet uczestniczenie w wybrane weekendy w zajęciach online w szkole. Wyjątkiem są osoby zgłaszające się do nas w związku z uzależnieniem od hazardu lub internetu. Takie osoby nie mogą korzystać z dostępu do internetu, laptopa czy komórki połączonej z internetem.


Jak można się z wami skontaktować?

Dyżurujemy 24 godziny na dobę. Można  zadzwonić, z witryny medjol.pl oraz z portalu społecznościowego „centrummedycznemedjol  na TIK TOK” , Mamy też fanpage na facebooku i tam także można pisać.

Staramy się naprawdę aby każdy kto do nas dzwoni otrzymał należyta informacje, zrozumienie i wsparcie. Czasami telefonów z zapytaniem o terapie jest tak wiele, że po prostu oddzwaniam w pierwszej wolnej chwili. Staram się aby podczas rozmowy telefonicznej odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz dokonać wstępnej kwalifikacji do naszego Ośrodka.


Co robicie kiedy osoba dzwoniąca nie może pozwolić sobie na prywatny ośrodek?

Tak jak mówiłem wcześniej, podczas rozmowy dokonuję wstępnej analizy problemów pacjenta oraz jego potrzeb. . W związku z tym potrafię ocenić jaka pomoc zaoferować pacjentowi. Jeżeli nie stać finansowo osoby uzależnionej na terapię w naszym ośrodku proponuje inny  np. Ośrodek z podpisana umowa z NFZ, proponuję rozwiązania rozłożenia kwoty na raty lub też taki gdzie terapia odbywa się w dłuższym wymiarze czasu. Wszystko po to aby pacjent lub rodzina otrzymała pomoc i wsparcie po które dzwoniła do naszego ośrodka.


Kiedy byłam tu wczoraj, jedna z terapeutek, Pani Maja, oprowadziła mnie po wnętrzu ośrodka. I przyznam się panu, że miałam momentami wrażenie, jakbym była w domu. Ta atmosfera, kominek, ciepło wnętrza. Aż trudno mówić mi Ośrodek. Może powinniście nazwać się Medjol – Dom terapii Uzależnień (śmiech).

Jestem dumny z terapeutów pracujących w naszym ośrodku bo widzę ile serca wkładają w swoją pracę  oraz koncentracji na  pacjentach w grupie oraz w indywidualnym kontakcie. I myślę sobie, że to klucz do tej atmosfery o której Pani wspomina – bo tworzą ją ludzie, a miejsce jest tylko dodatkiem – takim ładnym komfortowym dodatkiem.

Podczas rekrutacji  zespołu terapeutycznego ważne było dla mnie to aby w jego skład wchodzili również terapeuci z własnymi doświadczeniami związanymi z uzależnieniem. Legitymują się oni oczywiście stosownymi kwalifikacjami, ale i doświadczeniem własnym oraz długoletnim stażem pracy z ludźmi uzależnionymi. Program został stworzony w taki sposób aby w tygodniu odbywały się zajęcia stricte związane z tematyka uzależnień, a w weekendy warsztaty/treningi umiejętności interpersonalnych, treningi asertywności, radzenia sobie ze stresem lub tez techniki relaksacyjne itd.


A co po terapii? Czy oferujecie pacjentom coś jeszcze?

Po terapii w ośrodku pacjenci nie sa zostawiani sami sobie. Osrodek jest dla nich otwarty cały czas i jeżeli tylko potrzebują pomocy, rozmowy, wsparcia terapeutów lub grupy mogą w każdej chwili przyjechać. Często również kontynuują psychoterapię indywidualna z prowadzącym terapeuta z ośrodka. Dwa razy w miesiącu w soboty mogą skorzystać z grupy wsparcia osób, które ukończyły terapie i utrzymują abstynencje. Form wsparcia jest wiele i jeżeli osoba która zakończyła jest chętna ja otrzymać – to na pewno tak będzie.


Dziękuje pięknie za zaproszenie mnie do Waszego Ośrodka oraz za rozmowę Panie Tomaszu.

Dziękuje również Pani Agato to była dla mnie ogromna przyjemność gościć Panią w tym miejscu.