Dzisiaj rozmawiamy z Panem Radosławem Kluzem wieloletnim terapeutą Ośrodka Terapii Uzależnień ARKA w Wiśle.

Panie Radosławie, skąd się wzięła Pańska pasja do psychoterapii?

Uważam, że od zawsze było mi dane pomaganie innym. W naszym zespole każdy z nas ma podobną wizję, jaką jest chęć niesienia pomocy. Jednak u mnie wzięło się to ze wspólnoty AA do której uczęszczałem. Jestem trzeźwiejącym alkoholikiem, więc na początku to ja byłem potrzebujący i tę pomoc otrzymałem od wielu terapeutów. Następnie coś się we mnie obudziło i poczułem, że chce pomagać innym ludziom wyjść z uzależnienia. Nakłaniałem potrzebujących do nowego, lepszego stylu życia – bez alkoholu. Kolejnym krokiem było odbycie studium i szkoleń po to, aby mieć zarówno praktykę, jak i wiedzę teoretyczną. Kocham to co robię, nie wyobrażam sobie innej pracy. Pomoc drugiemu człowiekowi sprawia mi przyjemność i cieszę się, gdy te osoby po kilku latach przyjeżdżają do naszego ośrodka w odwiedziny opowiadając, jak dużo dla nich zrobiłem – jak pomogłem im w zmianie życia na lepsze. Cieszę się, że mogłem tym osobom towarzyszyć i poprowadzić ich na lepszą stronę. Moja praca to moja misja i czuję się w niej spełniony.

Jaki jest sekret prowadzonej terapii w Ośrodku Arka?

Przede wszystkim podmiotowe podejście do każdego pacjenta, bez wyjątków. To szacunek do pacjenta, poświęcenie czasu każdej osobie, indywidualne podejście do każdego problemu. Nasz ośrodek terapii uzależnień Arka jest kameralnym ośrodkiem. Staramy się mieć kilka osób – maksymalnie 12, ponieważ stawiamy na jakość, a nie na ilość. Skupiamy się na konkretnej osobie, staramy się zmienić sposób myślenia. Nie działamy przez zakazy, nakazy (oczywiście w ośrodku obowiązuje regulamin i są pewne zasady, które nie mogą zostać naruszone), jednak chcemy, aby nasi pacjenci czuli się dobrze, komfortowo – jak w domu. Staramy się odbywać jak najwięcej indywidualnych sesji, ponieważ rozmowa w wielu przypadkach jest kluczem do sukcesu.

Czym wyróżnia się Ośrodek Arka na tle innych ośrodków?

W naszym ośrodku mamy indywidualne podejście do każdego z naszych pacjentów. Mają różne problemy i należy je rozwiązać w indywidualny sposób. Nad każdym pacjentem pracuje zarówno terapeuta, jak i psycholog. Uważam, że nasz ośrodek ma niepowtarzalny klimat. Staramy się, aby każda osoba czuła się komfortowo i dobrze w naszym ośrodku – dlatego posiadamy pokoje zarówno jednoosobowe (nie zawsze każdy jest na tyle otwarty, aby pokój współdzielić z drugą osobą), ale również dysponujemy dwuosobowymi pokojami, bo zdarzają się osoby, które nie lubią samotności. Ponadto jesteśmy najstarszym ośrodek terapii uzależnień w Wiśle i to kolejny punkt jaki nas wyróżnia.

Czy specjalizują się Państwo w jakiejś gałęzi leczenia?

Jeżeli mamy tutaj poruszyć specjalizacje to w 90% pracujemy głównie z osobami uzależnionymi od alkoholu. Jednak 10% zajmują osoby potrzebujące pomocy przy uzależnieniu od narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu czy papierosów. Staramy się przyjmować osoby, które przyjechały do naszego ośrodka z własnej woli -nie możemy nikogo zmusić do leczenia się. Jeżeli ktoś nie będzie miał tej motywacji ani chęci do podjęcia leczenia, może nie ukończyć terapii i wrócić do swoich starych nawyków.

Czy zdarzają się sytuacje kryzysowe? I jak ośrodek radzi sobie z nimi?

Oczywiście, że tak. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowanym ośrodkiem, jeżeli chodzi o kadrę. Jeżeli u naszego pacjenta pojawi się kryzys zdrowotny, to mamy ratownika medycznego oraz lekarza, którzy w razie potrzeby pojawiają się i wspierają potrzebującego pacjenta. Ponadto kontakt między terapeutami (wymienianie się uwagami nt. zajęć czy omawiania historii pacjentów) też jest bardzo ważny, aby móc zapanować (w razie potrzeby) nad sytuacją kryzysową. Jednak dotychczas bardzo rzadko zdarzają się pacjenci, którzy mają negatywne nastawienie do terapii i nie chcą tutaj być. Dlatego tych kryzysów stosunkowo jest niewiele.

Czy mają Państwo kontakt po terapii z pacjentami? Na jakie wsparcie mogą liczyć pacjenci po zakończonej terapii?

Jak najbardziej mamy kontakt z pacjentami. Są to różne formy post-terapii – czyli np.: praca online z pacjentem czy sesje indywidualne poośrodkowe – o ile pacjent wyraża chęć dalszej współpracy z terapeutami. Dodatkowo nasi byli pacjenci pojawiają się na mitingi, które odbywają się w każdą sobotę (niestety aktualnie przez pandemię, zajęcia są ograniczone). Ponadto każda grupa w ośrodku przypisana jest do swojej grupy np. na Whatspp czy na Messengerze, do której wgląd mają również opiekunowie ośrodka. Dzięki temu, pacjenci nawzajem mogą się wspierać lub liczyć na stosunkowo szybką reakcję i pomoc ze strony terapeutów. Ośrodek Arka posiada również własną grupę wsparcia, w której na bieżąco staramy się udostępniać ciekawe treści.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać pacjentem Ośrodka Arka?

Aby zostać pacjentem Ośrodka Arka, trzeba tego chcieć. Pacjent musi być w pełni świadomy, gdzie jedzie. Musi być gotowy do podjęcia nowego kroku w życiu i odcięcia się od uzależnienia na zawsze. Oczywiście zdarzają się pacjenci, którzy przyjeżdżają pod wpływem alkoholu i odbywają tzw. detoks, a następnie decydują czy chcą kontynuować leczenie. Kolejny i bardzo ważny punkt – pacjent przy przyjeździe do ośrodka musi niezwłocznie poinformować kadrę o stanie swojego zdrowia. Warto pamiętać, że jesteśmy prywatnym ośrodkiem, dlatego pacjent musi liczyć się z opłatą za odbycie turnusu leczenia.

Czym powinni kierować się potencjalni pacjenci przy wyborze ośrodka?

Przy wyborze ośrodka, pacjenci powinni głównie kierować się kadrą, ponieważ nie zawsze kadra jest wysoce wyspecjalizowana i chcąc pomóc – może jedynie zaszkodzić. Ponadto przedstawiony plan dnia również jest bardzo ważny. Ilość godzin zajęć grupowych oraz indywidualnych czy zajęcia organizowane dodatkowo – wycieczki, przejażdżki na rowerze czy wspólne oglądanie filmów – dzięki temu pacjenci są zajęci całymi dniami i nie muszą myśleć o swoim uzależnieniu. Oczywiście ważne jest to, aby kierować się pozytywnymi opiniami. Kolejnym ważnym punktem jest komfort mieszkalny – powinny być tu odpowiednie zaplecze sanitarne, dobre warunki, ogród oraz spokojna okolica, gdzie można pospacerować, odetchnąć i odpocząć od codzienności.

Dziękujemy bardzo za rozmowę!