Alkoholizm to podstępna choroba, która dotyka nie tylko chorego, ale także jego rodzinę i bliskie otoczenie. Część z chorych sama dostrzega problem i sięga po pomoc, inni natomiast ulegają dopiero namową swoich bliskich. Jednym z popularnych sposobów na leczenie uzależnienia alkoholowego jest tak zwana wszywka alkoholowa.

Form leczenia alkoholizmu jest kilka. Każda z nich musi zostać poprzedzona świadomością abstynencji, jaka czeka osobę chorą. Potem wybieramy właśnie samą terapię, która może być ambulatoryjna, odbywać się w ośrodku leczenia uzależnień lub farmakoterapią, która dodatkowo wspiera samo leczenie. Popularnym sposobem w ostatnich czasach stała się wcześniej wspomniana wszywka alkoholowa.

Wszywka alkoholowa – co to jest?

Mówiąc bardzo prosto, wszywka alkoholowa oznacza tabletkę, którą wszywa się w mięsień (najczęściej pośladkowy), która ma na celu zniechęcenie chorego do spożywania alkoholu. Przez wiele lat wszywka alkoholowa funkcjonowała pod nazwą esperal. Od 2009 roku używany jest środek disulfiram WZF. Co ciekawe, nadal po tylu latach nazwa esperal jest nadal używana przez środowisko lekarskie czy też chorych. Sama wszywka swoim wyglądem przypomina tabletkę aspiryny, która jest okrągła w kolorze białym.

Jak wygląda zabieg oraz jak długo działa wszywka alkoholowa?

Sama wszywka wydawana jest na receptę. Pacjent sam osobiście może ją zrealizować w aptece. Przed samym zabiegiem chirurg przeprowadza dokładny wywiad lekarski, dzięki któremu będzie mógł podjąć decyzję o wykonaniu samego zabiegu. Najczęściej wszywkę tak jak wspominaliśmy wcześniej, wprowadza się w mięsień pośladkowy. Chirurg dokonuje małego nacięcia w skórze, po czym wprowadza tabletkę i zakłada szwy. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa do 30 minut. Wiele osób w tym momencie może zapytać odnośnie tego dlaczego akurat na pośladku wszywa się tabletkę? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ w tym miejscu możemy zachować największą dyskrecję, natomiast zawsze musimy mieć w pamięci, że to lekarz dokonuje ostatecznego wyboru jeśli chodzi o miejsce umieszczenia wszywki.

Samo przygotowanie do zabiegu jest bardzo proste. Polega na zaprzestaniu spożycia alkoholu 24-godzinny przed spotkaniem z chirurgiem. Kiedy mówimy o długości działania takiej wszywki, jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że wszywka przeciwalkoholowa swoje działanie utrzymuje od 9 do 12 miesięcy.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie samej wszywki jest bardzo proste. Uwalnia ona stopniowo do naszego krwiobiegu substancję czynną, która wywołuje awersję do alkoholu i jego zwielokrotnioną nietolerancję. Hamując metabolizm alkoholu, daje przykre dolegliwości, przypominające objawy zatrucia alkoholowego. Kiedy chory sięgnie po alkohol posiadając wszywkę w swoim ciele może odczuć takie objawy jak:

  • nudności oraz wymioty
  • zawroty i bóle głowy
  • skoki ciśnienia
  • duszności
  • zwiększona agresja

Czy warto stosować wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa może być idealnym wsparcie dla osoby chorej, która podjęła decyzję o walce z nałogiem świadomie. Sam pacjent musi być bardzo zmotywowany do działania i wykazywać chęci do profesjonalnego leczenia. Jeśli osoba chora zdecyduje się na wykonanie wszywki natomiast nie będzie stosowała terapii w ośrodku może to być tragiczne w skutkach. Alkoholik może odczuwać nerwowość, być agresywny w stosunku do bliskich, zwłaszcza jeśli to oni namówili go na zaszycie. W późniejszych etapach po przestaniu działania wszywki może ponownie sięgnąć po różnego rodzaju trunki i wpaść w ciąg alkoholowy, do czego dodatkowo mogą pojawić się myśli o niepowodzeniu i braku jakiegokolwiek ratunku ze strony fachowców.