Twoje dziecko ma problemy, jest uzależnione. Bez względu na to, czego dotyczy problem (narkotyków, komputera, mediów społecznościowych, alkoholu) niezbędne w tej walce jest Twoje wsparcie. Razem łatwiej będzie Wam go rozwiązać.

uzależnienie, dziecko, terapia, narkotyki, komputer, alkohol, depresja

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Chodzi tutaj nie tylko o samą osobę uzależnioną, ale również o jej rodzinę, przyjaciół itp. Szczególnie rodzice doświadczają trudnych, niekiedy skrajnych emocji. Nie tylko obawiają się o swoje dziecko, ale często towarzyszy im poczucie winy i bezradność. Jeśli jesteś rodzicem, skupimy się nad tym, jak możesz pomóc swojemu dziecku w walce z uzależnieniem.

Zrozumienie problemu

Podstawowym krokiem jest zrozumienie, iż uzależnienie jest chorobą i nie można obarczać za nią winą kogokolwiek. Co więcej, uzależnienie może dotknąć każdego, niezależnie od warunków rodzinnych, wychowania itp. Postaraj się zdobyć wiedzę na temat uzależnienia. Poszukaj informacji w specjalistycznej literaturze, Internecie. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, z czym zmaga się dziecko oraz jakie kroki możesz podjąć, aby mu pomóc.

Profesjonalne wsparcie

Pamiętaj, że leczenie jest złożonym procesem i niewątpliwie wymaga wsparcia profesjonalistów. W związku z tym, znajdź dobry ośrodek leczenia uzależnień. W Polsce funkcjonuje wiele ośrodków leczenia uzależnień, które pomagają pacjentom już od 16. roku życia. Dziecko weźmie udział w specjalistycznej terapii, zarówno grupowej, jak i indywidualnej, która pomoże mu uporać się z problemem alkoholu, narkotyków, lekomanią. Ośrodki leczenia uzależnień organizują również zajęcia terapeutyczne dla współuzależnionych. W praktyce są to spotkania dla rodzin, na których uczą się skutecznych strategii radzenia sobie z problemem. Terapeuci zajmujący się leczeniem uzależnień,  pomogą rodzicom zrozumieć naturę uzależnienia.

Zadbaj o odpowiednią komunikację

Musisz wiedzieć, że kluczem do rozpoczęcia leczenia jest przede wszystkim rozmowa. Postaraj się podejmować regularne dialogi z dzieckiem. Wyraź swoje obawy i uczucia, ale nie oceniaj. Unikaj wyrzucania oskarżeń, krytyki, nie podnoś głosu. Takie zachowanie pogarsza tylko relacje, nie rozwiązuje problemu. Okaż wsparcie i postaraj się zrozumieć również uczucia, kierujące osobą uzależnioną.

uzależnienie, dziecko, terapia, narkotyki, komputer, alkohol, depresja

Nieustanna edukacja

Wiele dobrych ośrodków terapeutycznych oferuje poza zajęciami, różne programy edukacyjne czy nawet grupy wsparcia, które przeznaczone są dla osób współuzależnionych, np. rodziców. Dzięki temu, będziesz miała możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami. Zdobędziesz cenne informacje na temat uzależnienia i nauczysz się panować nad nim. Takie spotkania pozwolą Ci przede wszystkim, lepiej poznać swoje dziecko. Poznasz bowiem poszczególne etapy jego zdrowienia. To również doskonały moment, aby… pomyśleć i zadbać o siebie. Troska o własne zdrowie emocjonalne jest niezwykle ważne i zapewne powie Ci o tym niejeden terapeuta. Podczas zajęć ze specjalistami nauczysz się radzenia sobie z emocjami, pozbierasz myśli i zastanowisz się na spokojnie nad tym jak wyglądają Twoje relacje z dzieckiem. Przy wsparciu specjalistów wypracujesz sposób na ich poprawę.

Daj czas sobie i osobie uzależnionej

Pamiętaj, że proces zdrowienia jest długotrwały i zapewne nie zabraknie również wyzwań, słabszych chwil. Zdarzają się również nawroty. Na takie sytuacje również powinieneś być przygotowany. Pamiętaj, że nie możesz zakładać zaraz najgorszego, bo nie każdy nawrót choroby musi oznaczać powrót do nałogu. Zaakceptuj fakt, że nawroty są częścią procesu zdrowienia. Wsparcie i wytrwałość są niezwykle ważne na każdym etapie tej drogi. Zaakceptuj zmiany. Możesz dojść do wniosku, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko zmieniliście się poprzez przebyte doświadczenia, terapie itp. Dlatego nieco inaczej może wyglądać Wasze życie. Nie oznacza to, że jest to zmiana na gorsze. Zaakceptuj zmiany i to, że Twoje dziecko wyszło z uzależnienia i nadal jest na drodze do trzeźwienia. Wciąż przecież potrzebuje Twojej pomocy i liczy na zrozumienie z Twojej strony. Zrozumiałym jest, że martwisz się o zmiany, jakie zaszły w osobowości dziecka, zastanawiasz się, jak będzie wyglądało jego życie po wyjściu z ośrodka leczenia uzależnień, czasami obwiniasz siebie i zastanawiasz się gdzie Ty popełniłeś błąd. Takie myślenie i tak niczego nie zmienia.

Wsparcie w walce z uzależnieniem jest ważne i może znacznie wspomóc w drodze do nowego, lepszego, trzeźwego życia bez uzależnień. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, a co za tym idzie – wymaga innego podejścia, które znacznie będzie się różnić w zależności od konkretnej sytuacji. Jedno pozostaje niezmienne – otwarta i wspierająca komunikacja, która stanowi kluczowy element tego procesu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle trudne, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. To szczególna sytuacja, w której należy zachować empatię, wykazać zrozumienie i cierpliwość. Nie zmienia to jednak faktu, że z profesjonalną pomocą specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień, Twoje dziecko może wrócić do trzeźwości.