Uzależnienie od internetu

Wiele osób korzysta z Internetu. Każda osoba w innym, indywidualnym celu. Jedni korzystają z Internetu zawodowo i do edukacji, drudzy- do rozrywki. Wszystko to, bez wychodzenia z domu i bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Zaletami dla osób korzystających z Internetu jest anonimowość, tutaj możemy stać się kimś zupełnie innym, oraz wygoda, nie musimy się nigdzie przemieszczać by mieć dostęp do wszystkich informacji i rozrywki, który oferuje nam Internet. Niestety, Internet posiada wiele wad i niesie za sobą poważne zagrożenia gdy ktoś nie użytkuje go w poprawny sposób.

ranking ośrodków terapii, hazard

Każdy człowiek posiada różne uzależnienia. Mniejsze bądź większe. Niektóre osoby uzależniają się szybciej a niektóre nieco wolniej. Wszystko zależy od człowieka. Niektóre osoby potrafią w bardzo szybki sposób, nawet nie wiedząc, kiedy uzależnić się od Internetu. Człowiek, który jest uzależniony od Internetu potrafi w bardzo szybki sposób stracić kontakt z rzeczywistością. Co więcej, uzależnienie od Internetu może skutkować zerwaniem kontaktu i relacji z rodziną, przyjaciółmi. Występują problemy w szkole – w postaci gorszych rezultatów w nauce oraz zaniedbywaniem obowiązków w pracy. Osoba uzależniona od Internetu często ma problemy ze zdrowiem z racji ciągłej pozycji siedzącej przy komputerze, jedzeniem niezdrowych rzeczy. Prowadzi to często do otyłości bądź innych schorzeń.

Na uzależnienie od Internetu składają się czynności takie jak gry za pośrednictwem Internetu, zakupy online, korzystanie z portali społecznościowych czy po prostu nadmierne przebywanie w sieci. Kobiety, które bardzo długo przebywają w sieci i lubią zakupy są bardzo podatne na zakupy przez Internet. Jest to bardzo łatwy, uzależniający sposób. Obecnie, wiele sklepów do których chodzimy w centrach handlowych mają swoje sklepy online. Za pomocą jednego kliknięcia myszką możemy zrobić zakupy nawet za gigantyczną sumę pieniędzy. Jest to obecnie panujące uzależnienie, które ma miejsce w sieci. Osoby samotne poświęcają bardzo dużo czasu na to, aby znaleźć swoją drugą połówkę w Internecie. Co oczywiście skutkuje przesiadywaniem na portalach społecznościowych oraz na portalach randkowych i czatowaniem z nowo poznanymi osobami czy potencjalnymi kandydatami.

Badania na temat uzależnień od Internetu potwierdzają, że istnieje bezpośredni związek między wiekiem a uzależnieniem od Internetu. Młode osoby oraz nastolatkowie są bardziej podatni na tego typu uzależnienie niż osoby w dojrzalszym wieku. Jest to spowodowane tym, że mózg u dzieci, który wciąż się rozwija, łatwiej przyzwyczaja się do grafiki związanej z Internetem. Nastolatkowie są bardzo podatni aby w łatwy sposób uzależnić się od Internetu z racji tego, że mają bardzo łatwy dostęp do niego podczas używania komputera czy innych urządzeń, kiedy rodzice ich nie kontrolują. W obecnej erze pośpiechu, rodzice coraz częściej przymykają oko i nie są w stanie skontrolować czym ich dziecko zajmuję się w Internecie i ile czasu nad tym spędza. Co więcej, także młodzi dorośli ludzie są narażeni na to aby uzależnić się od Internetu np. osoby bezrobotne, które mają bardzo dużo wolnego czasu i nie wiedząc jak go wykorzystać poświęcają swój czas na spędzeniu go w Internecie, na początku tylko sprawdzając ogłoszenia w sprawie pracy a później po prostu chcąc zabić czas. Wystawione na próbę, mogą być również Panie, które całymi dniami przebywają w domu samotnie i mają bardzo dużo wolnego czasu. W łatwy sposób mogą wpaść w sieci Internetu szukając rozrywki w Internecie, różnych porad, przepisów czy po prostu kontaktu z innymi, również samotnymi osobami. Jak już wcześniej wspominano, osoby samotne w sposób łatwy i bardzo szybki uzależniają się od Internetu szukając osoby, z kim można porozmawiać. Osoby te niestety bardzo często mają problemy z rozróżnieniem świata rzeczywistego ze światem wirtualnym. Skutkuje to niestety zamknięciem się na świat rzeczywisty i problemy związane z nawiązaniem kontaktu z nowymi osobami w świecie realnym. To również dotyczy osób, które grając w gry online nawiązują kontakty z pozostałymi uczestnikami gier online. Często takie osoby posiadają jedynie wirtualnych przyjaciół, nie do końca mając świadomość, że pod nimi może kryć się zupełnie ktoś inny.

 

Proces uzależnienia przebiega w szybki sposób. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy jak szybko i nieświadomie może się uzależnić od Internetu. Na początku Internet jest obiektem zainteresowania i sprawia człowiekowi ogromną przyjemność. Gdy człowiek używa Internetu od czasu do czasu, w miarę potrzeby jest to jak najbardziej właściwe zachowanie i odpowiednie podejście. Gdy osoba coraz więcej czasu spędza w Internecie, tracąc inne zainteresowania, mając co raz mniejszy kontakt z najbliższymi i z otoczeniem. Ponadto, jest skupiona i zaangażowana tylko w świat Internetu – w tym momencie powinna zapalić się nam pomarańczowa lampka i powinno się to potraktować jako ostrzeżenie, że coś już zaczyna być nie tak. Kiedy człowiek nie ma dostępu do Internetu i jest podenerwowany, jednym słowem wścieka się na jego brak. Co więcej, jest aktywny tylko w Internecie. Codzienna, wielogodzinna obecność w sieci, która skutkuje brakiem snu, normalnym odżywaniem się, brakiem kontaktu z najbliższymi wraz z problemami zawodowymi czy z edukacją. W tym momencie zapala się czerwona lampka, oznaczająca uzależnienie od Internetu i zaczyna się poważny problem. Walka z każdym uzależnieniem jest ciężka. Nigdy nie jest za późno aby zacząć walkę. Ważne jest to, aby jak najszybciej zdiagnozować, że taki problem ma miejsce u człowieka i jak najszybciej się z nim uporać. Obecność rodziny i przyjaciół i chęć wyciągnięcia ręki do osoby uzależnionej od Internetu jest priorytetem.

Najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od internetu w Polsce w 2019 roku