Uzależnienie od ćwiczeń

Uzależnienie od ćwiczeń
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu człowieka. Posiadanie zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej wpływa bardzo dobrze na zdrowie, sylwetkę oraz samopoczucie. Ćwicząc, wytwarzamy endorfiny, które są hormonami szczęścia. Przychodząc na siłownie odrywamy się od swoich codziennych problemów, obowiązków, próbujemy zapomnieć o całym świecie, wyładować negatywne emocje i skupiamy się na jednym- na ćwiczeniach, aby doprowadzić swoją sylwetkę do perfekcji. Bardzo często ćwiczenia na siłowni czy w domu pomagają człowiekowi w radzeniu sobie ze stresem i odprężyć się. Gdy człowiek prowadzi siedzący tryb życia bądź nie ma aktywności fizycznej w swoim życiu w ogóle, skutkuję to różnymi chorobami i otyłością.

ranking ośrodków terapii, lekomania

Gdy jest nadmiar aktywności fizycznej -to wcale nie oznacza nic dobrego. Nadmiar ćwiczeń oznacza początek problemów. Dla niektórych ludzi, dzień bez siłowni i ćwiczeń to dzień stracony. Mówi się- sport to zdrowie, lecz gdy staję się to niezdrowym uzależnieniem jest to powód do obaw. Coraz więcej ludzi staje się uzależnionym od ćwiczeń i od uczęszczania na siłownie. Ze wszystkim trzeba zachować umiar. Kluczem do sukcesu w życiu jest znalezienie równowagi i utrzymanie jej – w uprawianiu sportu jak i w całym życiu. Nie ma zasady i reguły ile godzin człowiek powinien codziennie spędzać na ćwiczeniach fizycznych. Jest to indywidualna kwestia każdego organizmu. Jak szybko człowiek przekroczy granicę od normalnej, zdrowej aktywności fizycznej a uzależnieniem od ćwiczeń, które w nadmiarze może być problemem – to również zależy od każdej osoby. Jedni uzależniają się szybciej, drudzy wolniej. Niekiedy komuś, może się jedynie wydawać, że nie jest uzależniony od ćwiczeń, a jest to niestety tylko złudzenie.

Gdy nadmierne ćwiczenia na siłowni są numerem jeden, może to w łatwy i szybki sposób doprowadzić do anoreksji oraz do pojawiania się rożnych kontuzji i bólów mięśni. Ćwicząc codziennie na siłowni, potrzebny jest czas na odpoczynek i regenerację mięśni. Gdy zabraknie tego odpoczynku na regenerację mięśni jest to łatwy i szybki start do problemów zdrowotnych. Osoba, która ma problem z uzależnieniem się od ćwiczeń i sportu w bardzo krótkim czasie, może stracić relację z rodziną i przyjaciółmi. Cały wolny czas skupiony jest bowiem na przebywaniu na siłowni, dążąc w pocie czoła do perfekcyjnego wyglądu. Często skupiając się i sugerując się okładkami magazynów sportowych poświęconych na zbudowaniu perfekcyjnej sylwetki, co zazwyczaj nie jest realne przy normalnym ,zdrowym funkcjonowaniu człowieka.

leczenie alkoholizmu


Co więcej, z dnia na dzień nawet nie zauważamy jak tracimy kontakt z najbliższym otoczeniem i odsuwamy się od bliskich nam osób. Nie mamy dla nich wystarczająco dużo czasu albo nie mamy go w ogóle. Jesteśmy zmęczeni i brak nam siły ani ochoty aby spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Człowiek pochłonięty siłownią nie mówi nic innego co nie jest związane z ćwiczeniami, siłownią, dietą, suplementami. Ciężko jest porozmawiać na inny temat niż ćwiczenia i wszystko co jest z tym związane. Sportholicy zaniedbują swoje codzienne obowiązki i swoją pracę. Są tak pochłonięci sportem i uzależnieni od ćwiczeń, że przestaje się dla nich liczyć wszystko co dzieje się dookoła. Co najgorsze, nie są w stanie sobie wyobrazić, ażeby zrobić sobie przerwę w ćwiczeniach, bądź co gorsze zrezygnować z jednego treningu.

 

Objawem uzależnienia się od ćwiczeń jest fakt, że gdy osoby te nie pojawiłyby się na siłowni oznaczałoby to przegraną dla samych siebie i rzeczą absolutnie nie do przyjęcia. Gdy człowiek uzależniony od sportu znajdzie się w sytuacji takiej, że nie będzie mógł odbyć treningu na siłowni, ze względu na „siłę wyższa” np. zamknięte kluby fitness w Święto Państwowe, czy nadgodziny narzucone przez szefa, taka osoba wpada w irytację, jest rozżalona oraz ma pretensje do całego świata. Co prawda, kluby fitness znalazły rozwiązanie i super opcję dla osób zapracowanych i uzależnionych od ćwiczeń, otwierając kluby fitness, które dostępne są dla użytkowników 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Niestety to nie sprzyja osobom, które są uzależnione, ponieważ nie mają nawet okazji aby odpocząć i spróbować wyjść z tego uzależnienia podążając do pobliskiego klubu fitness 24/7. Gdy dopada ich ból związany z nadmiernym obciążeniem mięśni przy uprawianiu sportu, zażywają tabletki przeciwbólowe. Nawet ból i zażywanie środków przeciwbólowych nie jest w stanie przystopować nawet na chwilę sportowych maniaków od uprawiania ćwiczeń.

Przyczynami uzależnienia od ćwiczeń fizycznych jest też fascynacja popularnymi osobami ze świata sportu i fitnessu oraz to, że wszyscy wokół emanują fit zachowaniami typu nacisk na modną odzież przeznaczoną do wykonywania ćwiczeń, fit przekąski, fit jedzenie, różnorodne plany treningowe, ogromny rodzaj i wybór suplementów diety. Osoby, które są uzależnione od ćwiczeń między innymi są osobami, które mają problemy z zaburzeniem odżywiania. Uzależniają się od ćwiczeń jak narkotyk mając na celu w szybkim czasie zredukować masę ciała i usunąć zjedzone, zbędne kalorie z organizmu. Tak jak z innymi uzależnieniami, trzeba z nimi walczyć i do tego jak najszybciej oraz postarać się zachować balans. Co więcej, należy pomóc i wskazać drogę tym, którzy nie radzą sobie z oddzieleniem pomiędzy zdrową aktywnością fizyczną a nie zdrowym, przesadnym uzależnieniem się od ćwiczeń.

Najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od ćwiczeń w Polsce w 2019 roku