Alkoholizm to bardzo poważna choroba, której nie należy bagatelizować. Ażeby pokonać tak poważne uzależnienie nie wystarczy po prostu przestać pić. Z uwagi na to, że organizm uzależnienia się fizycznie od alkoholu, jego drastyczne odstawienie może wywołać ogromny szok. Stąd nie należy próbować odwyku na własna rękę. Terapia odwykowa to proces, który powinien być przeprowadzony pod kontrolą specjalistów. Jakie czynniki wpływają na sukces wyjścia z uzależnienia?

Własna motywacja

Bardzo istotną kwestią w wychodzeniu z alkoholizmu jest przede wszystkim wewnętrzna motywacja chorego i chęć do zmiany. Ażeby do tego doszło osoba uzależniona musi uświadomić sobie skutki, jakie dotykają zarówno ją, jak i jej bliskich. Musi zrozumieć, że sama nie jest w stanie sobie poradzić z nałogiem.

Detoksykacja organizmu

Warunkiem koniecznym dla podjęcia terapii jest bycie trzeźwym. W przypadku choroby alkoholowej takie osoby są w nieustannym ciągu alkoholowym.  Jedynym sposobem, żeby przerwać ten stan jest zdecydowanie się na radykalną detoksykację alkoholową, często w zamkniętym ośrodku pod opieką specjalistów. Po detoksie pacjent jest gotowy na psychoterapię. Dzięki odtruciu poalkoholowemu organizm jest oczyszczony ze szkodliwych toksyn i można skupić się na innych działaniach związanych z leczeniem uzależnienia. Jest odpowiednio wzmocniony fizycznie i wówczas warto wykorzystać ten moment na to, aby podjąć terapię indywidualną lub grupową. Można zatem rzec, że detoks to warunek konieczny do podjęcia leczenia acz niewystarczający. To, czy ostatecznie chory wyjdzie z uzależnienia jest pochodną jego motywacji wewnętrznej do zmiany.

Często po zakończonym detoksie pacjenci mają również przepisywane leki, żeby złagodzić negatywne skutki abstynencji. Nie należy się bać farmakologii tylko potraktować ją jako środek do celu, który ma pomóc w całkowitym wyleczeniu. Jednak należy podkreślić, aby stosować leki pod okiem lekarzy, ponieważ nadużywanie leków może wprowadzić osobę chorą w kolejne uzależnienie od leków.

Terapia odwykowa pod okiem właściwego terapeuty

Kolejnym czynnikiem na drodze do sukcesu wyjścia z nałogu jest podjęcie terapii uzależnienia z dedykowanym terapeutą, który będzie towarzyszył pacjentowi w jego drodze do wyleczenia. Istotne jest, by, jeśli terapeuta nie nadaje „na tych samach falach” co chory, alkoholik nie zniechęcał się, tylko poprosił ośrodek o zmianę przydzielonego specjalisty. Tak, aby sama osobowość terapeuty była pozytywnym bodźcem do zmiany.

Współpraca podczas terapii grupowej

Ponadto, oprócz indywidualnej terapii, ważne, aby chory otworzył się na innych uzależnionych w terapii grupowej. Poprzez takową wymianę doświadczeń chory dostrzega, że nie jest sam ze swoim problemem. Inne osoby też się zmagają z alkoholizmem i może być znacznie łatwiej motywować się wzajemnie.

Wsparcie bliskich osób

Oczywiście nie można nie docenić roli wsparcia osób bliskich na drodze wyjścia z nałogu. Poczucie chorego, że są osoby, którym na nim zależy i „jest do czego wracać” jest bezspornie tak samo ważne jak sam odwyk. To właśnie te dobre wspomnienia z bliskimi i myśl, że to wszystko można odbudować może stanowić myśl przewodnią podczas terapii.

Pozostać w zgodzie z samym sobą

Wiadomo, że zarówno sama terapia jak i wsparcie z otoczenia są bardzo ważne dla chorego, ale nie można zapominać o motywacji wewnętrznej. Co alkoholik może zrobić, by ją ciągle podsycać? Tak naprawdę istnieje szereg takich sposobów, np. można się nagradzać za drobne sukcesy w terapii, pamiętać zawsze o celu swojej terapii oraz motywować się historiami innych osób, którym udało się wyjść z nałogu. Ważne, by być dla siebie dobrym w procesie leczenia.

Pracować nad własną samoświadomością

Ważne jest również, aby w trakcie leczenia zacząć wypracowywać metody, które będą skutecznie podtrzymywały abstynencję już po terapii. Zaleca się, aby chory regularnie pracował nad poczuciem własnej wartości i samoświadomości, bo one mają ogromny wpływ na wytrwanie w postanowieniach. Godne polecenia są techniki pracy z własnym ciałem, takie jak yoga, pilates czy ostatnio bardzo modna technika mindfulness, czyli ćwiczenie uważności poprzez skupianie się na tym, co tu i teraz. Tego typu praktyki pomagają w obserwacji własnego ciała, zrozumieniu potrzeb i rozluźnianiu wewnętrznych napięć, które często pojawiają się w czasie wyjścia z nałogu.

Osoby uzależnione od alkoholu nie są w stanie w jednoznaczny sposób zerwać z nałogiem. Pomimo wielu prób i zapewnień w stronę bliskich im osób walcząc samemu, w większości przypadków odnoszą porażkę. Dlatego leczenie alkoholizmu powinno odbywać się pod okiem specjalistów, wsparciu bliskich osób a przede wszystkim samozaparciu osoby uzależnionej. Jest to proces komplementarny, wykorzystujący synergię lekarza, terapeuty uzależnień, psychologa, grupy wsparcia oraz, co najważniejsze wsparcia bliskich osób. Im większy krąg osób chętnych, aby wyciągnąć pomocną dłoń tym większa szansa na sukces w wyjściu z nałogu.