Miłość to jedno z tych najważniejszych uczuć w życiu człowieka. Jednak nie oznacza to, że jej znalezienie, czy jak bohater ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów zdobycie oraz utrzymanie jest proste. Miłość to często konieczność pójścia na wiele kompromisów, jednak kluczowe staje się to, aby przy okazji nie zatracić siebie i swoich marzeń. Dowiedz się, kiedy warto walczyć o miłość, a kiedy lepiej odpuścić.

Już nie jedno pokolenie zdążyło pokochać nie tylko historię zawartą w Stowarzyszeniu Umarłych Poetów, ale też motyw miłości, który został tam opisany. Knox, czyli jeden z bohaterów zakochał się w dziewczynie z taką intensywnością, że był w stanie zrobić dla niej wiele, aby zmieniła zdanie na jego temat i również się w nim zakochała. Chłopak postawił wszystko na jedną kartę i zawalczył o uczucie, które wydawało mu się wtedy tego warte. Jak w rzeczywistości pójść w jego ślady i zawalczyć o miłość? I przede wszystkim czy miłość zawsze jest argumentem do tego, aby tkwić w relacji bez przyszłości, która negatywnie na Ciebie wpływa?

Zakochałem się i co dalej? Jak zawalczyć o miłość?

Przyjęło się mówić, że miłość spada na człowieka jak grom z jasnego nieba i trudno z nią walczyć. Hormony przejmują kontrolę nad rozsądkiem i przestaje on zwracać uwagę na jakiekolwiek racjonalne argumenty, a nawet otaczający nas świat. Wtedy właśnie idąc tropem Knoxa jesteśmy w stanie zrobić wszystko, żeby tylko nasze uczucie zostało odwzajemnione. Wielu psychiatrów udowadnia, że człowiek zakochany zachowuje się, jakby był upojony swoim szczęściem, a nawet chory z miłości. Wszystko to jest wynikiem wzrostu poziomu hormonu szczęścia czy też dopaminy. Stajemy się wtedy pobudzeni, mamy więcej energii i nie potrafimy skupić myśli na czymś czy kimś innym, niż na obiekcie swoich uczuć.
Jednak miłość nie zawsze dotyka dwie osoby w tym samym czasie. Czasem trzeba o nią zawalczyć i wykazać się nawet tak jak Knox.

Skorzystaj z potęgi Internetu

Jeśli dotąd nie miałeś odwagi czy przyjemności poznać osobiście obiektu swoich westchnień, a jedynie widujesz ją w drodze do pracy, w szkole czy na spacerze z psem, koniecznie musisz znaleźć sposób na przełamanie pierwszych lodów. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z portali społecznościowych. Dowiedz się, jak ona ma na imię i skontaktuj się z nią. Internet to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych metod, aby rozpocząć nową relację. Skoro ten pierwszy krok jest najtrudniejszy, to Ty możesz już teraz go sobie ułatwić.

Umów się na randkę

Randki w restauracji, kinie, teatrze, w klubie, a nawet w domu to znakomity sposób, żeby spędzić miło czas i oczarować drugą osobę. Wykaż się kreatywnością, znajdź miejsce, które jej się spodoba i umów się na spotkanie, aby podbić serce swojej ukochanej.

Poznajcie się lepiej

Rozmowa to najskuteczniejszy sposób, aby poznać drugą osobę. W ten sposób odkryjecie swoje cele życiowe, zainteresowania, mocne i słabe strony. Pokaż siebie nie tylko z najlepszej strony, ale przede wszystkim z tej prawdziwej! Zrezygnuj z kłamstwa czy koloryzowania faktów, bo to droga donikąd. Zamiast tego odkryj siebie przed osobą, która wzbudza w Tobie tak wiele pozytywnych emocji. Miłość jest warta tego ryzyka.

I najważniejsze – nie bądź natarczywy, ale też popłyń z nurtem i nie ukrywaj swoich uczuć, bo może się okazać, że przez to przegapisz okazję na szczęście.

Kiedy lepiej odpuścić?

Twoje życie to nie bajka czy powieść, a uczucia i problemy są jak najbardziej realne. Ciągłe życie w napięciu, świadomość, że Twój związek czyni Cię nieszczęśliwym, a jedynie uczucia i sentyment trzymają Was ze sobą, to pierwsze sygnały, że nie tędy droga. Niestety nie o każdą miłość warto walczyć, nawet jeśli na swój własny sposób jest szczera. Kiedy szczególnie warto odpuścić?

Pomimo tego, że jakiś czas temu połączyła Was miłość i od kilku czy kilkunastu lat jesteście razem, to nie oznacza, że warto tkwić w toksycznej relacji tylko z powodu rutyny. Poznaj kilka sytuacji, kiedy lepszym sposobem będzie rozstanie niż walczenie o miłość, która negatywnie wpływa na Ciebie i Twoje życie:

– partner czy partnerka jest uzależniony – jeśli ukochany czy ukochana pomimo próśb, czy nawet prób rezygnują z walki z nałogiem, co negatywnie wpływa na Twoje życie, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie, tym bardziej że jesteś wtedy narażony na tzw. współuzależnienie,
– w związku występuje przemoc psychiczna lub fizyczna – przemoc w jakiejkolwiek formie dowodzi, że Wasz związek nie opiera się na miłości i powinien zostać zakończony, im dłużej będziesz w nim tkwić, tym gorzej wpłynie to na Twoje zdrowie psychiczne, pewność siebie i całą Twoją przyszłość,
– uczucia wygasły – być może to, że nadal jesteście razem, wynika bardziej z rutyny, wygody czy przyzwyczajenia, niż z gorącego uczucia, które połączyło Was wiele lat temu, ale od tego czasu niemal całkowicie zgasło,
– związek opiera się na kłamstwach i zdradach – jeśli przynajmniej jedna ze stron ukrywa coś przed drugą lub nie jest wierna, to warto poważnie zastanowić się, czy na pewno należy kontynuować tę relację.