Rzucenie palenia nie należy do najprostszych rzeczy. Każdy, kto kiedykolwiek palił papierosy, wie, jak podstępny jest to nałóg. Rzucenie czegoś, co tam wciąga, z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Jednak warto – palenie ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a przy okazji na stan portfela. Czy nie lepiej byłoby odetchnąć pełną piersią na wakacjach w Grecji, które zasponsorujemy sobie za zaoszczędzone na papierosach pieniądze? Ale czy istnieje jakiś naprawdę skuteczny sposób na wyjście z tego uzależnienia?

Każdy nałóg zaczyna się podobnie: na początku robimy coś jedynie dla przyjemności i w pełni nad tym panujemy. To może być granie w gry hazardowe, przygodny seks, zakupy, surfowanie w internecie, picie alkoholu czy palenie papierosów. Wydaje nam się, że dana czynność ma wyłącznie pozytywne skutki, a skoro w danym momencie nie odczuwamy przymusu, by ją wykonywać, to tak będzie już zawsze. Jednak z czasem takie działanie coraz bardziej wciąga, a my nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie życia bez przedmiotu uzależnienia. Czynność lub substancja służy nam do regulowania emocji: kupujemy sobie coś ładnego, pijemy piwo lub palimy papierosa zawsze wtedy, gdy czujemy się smutni, zdenerwowani lub zestresowani. Może być również tak, że „dymek” kojarzy nam się z konkretnymi sytuacjami, zwłaszcza towarzyskimi: czy istnieje lepszy sposób na spędzenie przerwy w pracy niż papieros z kolegami z działu? Spacer z psem, popołudnie na działce, impreza ze znajomymi – wszystko to smakuje lepiej z papierosem w dłoni. Z czasem ów nałóg staje się częścią nas, a my nie potrafimy sobie przypomnieć, jak to było, kiedy nie byliśmy od niczego uzależnieni. Jednak czy zastanawiamy się nad tym, że rzucenie palenia mogłoby być zbawienne dla naszego zdrowia?

Rzucenie palenia, Ranking Ośrodków Terapii, 2

Za uzależniające działanie papierosów odpowiada przede wszystkim nikotyna. Oczywiście, do tego dochodzi nałóg psychiczny, czyli silne przyzwyczajenie do palenia. Palacze są mistrzami w ignorowaniu negatywnych skutków swojego nawyku: racjonalizują pojawiający się kaszel i zadyszkę po wejściu na drugie piętro, ignorują ostrzeżenia na opakowaniach papierosów, przestrogi przyjaciół oraz inne przekazy sugerujące, że rzucenie palenia może  być dobrym pomysłem. Tymczasem oprócz nikotyny papierosy zawierają także szkodliwe substancje smoliste: metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne (np. benzopiren, obecny również w smogu), nitrozaminy, aceton (trujący rozpuszczalnik), arsen (trutka na szczury), metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan. A to nie koniec listy tych groźnych dla zdrowia składników. Oprócz spustoszenia w naszych portfelach papierosy wywołują raka płuc oraz choroby układu krążenia. Poza chwilową przyjemnością, nie przynoszą nam żadnych korzyści, w przeciwieństwie do strat! Rzucenie palenia jest zatem dobrą decyzją, jednak czy łatwo jest to zrobić?

Szybkie cięcie

Nie da się rzucić palenia „na raty”. Wielu palaczy próbuje stopniowo ograniczać liczbę wypalanych papierosów, jednak taka metoda rzadko prowadzi do całkowitego wyjścia z nałogu. Oczywiście, każdy wypalony papieros mniej to pewna korzyść dla naszego zdrowia, jednak jeśli naprawdę chcemy zrezygnować z tego nawyku, warto zrobić to raz, a porządnie. Na początku warto ustalić odpowiedni termin na rzucenie palenia. Niech nie będzie to bardzo stresujący czas lub np. miesiączka. Możesz nawet wyjechać na krótki urlop i unikać wszelkich sytuacji, które do tej pory kojarzyły ci się z papierosem. Otaczaj się osobami niepalącymi, pij dużo wody, ruszaj się (najlepiej na świeżym powietrzu), dużo śpij i zadbaj o zajęcie – najlepiej takie, które zajmie ci ręce. Postaraj się jak najmniej stresować i poinformuj jak najwięcej osób o swoim postanowieniu. Przeczytaj dane na temat szkodliwości palenia, by wzbudzić w sobie jak największą motywację do zrezygnowania z tej czynności. Niektórym łatwiej jest wychodzić z nałogu w grupie – znajdź innego palacza, który będzie rzucał papierosy razem z tobą.

Zastępcza terapia nikotynowa

Wielu byłych palaczy bardzo chwali terapię zastępczą, wykorzystującą plastry, gumy lub drażetki nikotynowe. Jest ona szczególnie skuteczna jako uzupełnienie terapii behawioralnej, ponieważ pomaga zniwelować uczucie głodu nikotynowego. Najlepsze będą środki stopniowo zmniejszające ilość nikotyny – dzięki temu nasz organizm nie przechodzi szoku, a stopniowo odzwyczaja się od uzależniającej substancji. Warto jednak pamiętać, że stosowanie tego typu leków nie jest wskazane podczas kontynuowania palenia.

Rzucenie palenia, Ranking Ośrodków Terapii, 3

Psychoterapia i hipnoza

Kiedy sami nie potrafimy sobie z czymś poradzić, zawsze warto zgłosić się po pomoc do psychologa. Taki specjalista dobrze zna mechanizmy uzależnienia i może pomóc nam je rozbroić. Wielu osobom pomaga również wizyta u… hipnotyzera. Istnieje kilka metod oddziaływań na palaczy: bezpośrednia sugestia zmiany zachowań, wytworzenie awersji do palenia, zmiana postrzegania uzależnienia przez palacza, a także samohipnoza, która pełni funkcję uzupełniającą podczas leczenia hipnozą.

Farmakoterapia

Jeśli psychoterapia okaże się niewystarczająca, możemy sięgnąć także po leki. Na rynku dostępnych jest kilka substancji, które pomagają wyjść z nałogu. Tabex zawiera cytyzynę, czyli alkaloid, który kiedyś był używany jako lek przeciwkaszlowy i przeciwastmatyczny, a obecnie zauważono podobieństwo jego  cząsteczek do cząsteczek nikotyny. Podczas jego stosowania w organizmie palacza zachodzi stopniowe zmniejszenie, a następnie zanik zależności psychicznej i fizycznej od nikotyny. Natomiast Zyban, czyli chlorowodorek bupropionu testowano kiedyś jako lek na depresję, jednak okazało się, że stanowi również bardzo bezpieczny oraz skuteczny środek antynikotynowy. Jego zażywanie uwalnia w mózgu noradrenalinę i dopaminę, które zastępują działanie nikotyny. Dzięki temu były palacz nie jest poirytowany, sfrustrowany i odczuwa więcej przyjemności.