Rehabilitacja jest procesem, który ma na celu przywrócenie lub poprawę zdrowia, sprawności i jakości życia osób z różnymi schorzeniami, urazami lub niepełnosprawnościami. Aby skutecznie prowadzić rehabilitację, niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który wspomaga proces leczenia i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Poznaj rodzaje sprzętu do rehabilitacji.

W sklepie medycznym można znaleźć szeroki wybór sprzętu rehabilitacyjnego, który jest dostosowany do różnych potrzeb i celów terapeutycznych. Sprzęt ten można podzielić na kilka kategorii, takich jak sprzęt ortopedyczny, do rehabilitacji ruchowej, do ćwiczeń czy też sprzęt sensoryczny.

Sprzęt ortopedyczny

Obejmuje ortezy, stabilizatory, gorsety, kołnierze, pasy, szyny i inne akcesoria, które mają na celu unieruchomienie, stabilizację, odciążenie lub korekcję uszkodzonych bądź zniekształconych stawów, kości, mięśni lub ścięgien. Sprzęt ortopedyczny pomaga w leczeniu i zapobieganiu chorobom takim jak m.in.: artroza, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, skolioza, dyskopatia, zwichnięcia, złamania czy kontuzje sportowe.

Sprzęt do rehabilitacji ruchowej

Obejmuje łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule, laski, podnośniki, schodołazy, podesty, rampy i inne urządzenia, które mają na celu ułatwienie poruszania się, przenoszenia, podnoszenia lub opuszczania osób z ograniczoną mobilnością lub niepełnosprawnością ruchową. Sprzęt do rehabilitacji ruchowej pomaga w leczeniu i zapobieganiu chorobom takim jak m.in.: udar, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, choroba Parkinsona, amputacje, paraliż etc.

Sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń

Obejmuje piłki, wałki, rotory, gumy, taśmy, hantle, ławki, rowery, bieżnie, steppery i inne przyrządy, które mają na celu wzmacnianie, rozciąganie, mobilizację, koordynację, równowagę lub wytrzymałość mięśni, stawów, a nawet całego ciała. Sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń pomaga w leczeniu i zapobieganiu chorobom takim jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, depresja, zespół bólu przewlekłego, zanik mięśni etc.

Sprzęt rehabilitacyjny sensoryczny

Obejmuje maty, poduszki, koce, piłeczki, zabawki, lampy, a nawet nagrania muzyczne oraz inne akcesoria, które mają na celu stymulację, relaksację, uspokojenie lub poprawę percepcji zmysłowej osób z zaburzeniami sensorycznymi, emocjonalnymi lub poznawczymi. Sprzęt rehabilitacyjny sensoryczny pomaga w leczeniu i zapobieganiu chorobom takim jak m.in.: zespół Aspergera, ADHD, zespół Downa, demencja, alzheimer, stres, lęki etc.

Sprzęt rehabilitacyjny w sklepie medycznym – takim jak np. TB-Polska – jest dostępny w różnych cenach, jakościach, rozmiarach, kolorach i modelach. Wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom i preferencjom każdego klienta. W sklepie medycznym można również liczyć na fachowe doradztwo, pomoc w doborze, zamówieniu, dostawie, montażu, serwisie lub naprawie sprzętu rehabilitacyjnego. Co więcej, w większości sklepów tego rodzaju  klienci mogą skorzystać z możliwości wypożyczenia, wynajęcia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego na podstawie recepty, wniosku lub refundacji z NFZ lub innych instytucji.