Czym jest hymenoplastyka?

Choć rekonstrukcja błony dziewiczej jest zabiegiem, który wywołuje wiele emocji wśród jej przeciwników i zwolenników, bowiem niektórzy krytycy uważają, że takie działanie wprowadza fałszywe przekonanie, że istnieje związek między błoną dziewiczą a dziewictwem, a także przyczynia się do utrwalania stereotypów i presji kulturowych, które kobiety odczuwają w związku z tym tematem. Inni argumentują, że niema w tym nic złego i każda kobieta może sama decydować o swoim ciele. Choć zdania są podzielone, to nie da się nie zauważyć, że hymenoplastyka jest obecnie zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Zainteresowanym tematem wyjaśniamy więc, na czym polega, jak wygląda i jakie korzyści przynosi.

Rekonstrukcja błony dziewiczej, zwana fachowo hymenoplastyką, to operacja, której celem jest przywrócenie błony dziewiczej u kobiet, które z różnych powodów straciły ją wcześniej. Błona dziewicza, zwana także płatkiem dziewiczym, to cienka błona znajdująca się u ujścia pochwy u dziewczynek i młodych kobiet. Choć w przeszłości przypisywano jej znaczenie związane z niewinnością, to obecnie wiemy, że jej istnienie nie jest gwarancją dziewictwa, a sama operacja rekonstrukcji ma na celu przywrócenie kobiecie poczucia kontroli nad swoim ciałem i poprawę jakości życia oraz współżycia.

Jakie są wskazania do wykonania rekonstrukcji błony dziewiczej?

Przyczyny utraty błony dziewiczej mogą być różnorodne. Mogą to być wady wrodzone, urazy spowodowane np. uprawianiem sportów, nieprawidłowym stosowaniem tamponów, a także do których doszło w trakcie stosunku seksualnego. Niektóre kobiety decydują się na rekonstrukcję błony dziewiczej tuż przed ślubem, aby wszystko odbyło się według zasad związanych z tradycją i kulturą, z której pochodzą. Inne kobiety decydują się na tę operację, gdy utrata błony dziewiczej wpłynęła negatywnie na ich samopoczucie i relacje z partnerem.

Rekonstrukcja błony dziewiczej wykonywana jest więc na życzenie Pacjentki, ze względów etycznych, ideologicznych, religijnych lub społeczno-kulturowych, gdy z różnych przyczyn doszło do deformacji błony dziewiczej, gdy osoba ma traumę po przebytym gwałcie, a także wówczas, gdy u Pacjentki występuje genetyczny brak błony dziewiczej.

Jak wygląda zabieg?

Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg, który polega na zszyciu wchłanialnymi nićmi pozostałości po naturalnej błonie, a jeśli tej jest niewystarczająco, wówczas zszywa się błonę śluzową tkanek pochwy. Całość trwa zwykle 30-60 minut.

Rekonstrukcja błony dziewiczej jest zabiegiem bezpiecznym, ale tak jak każda taka ingerencja, niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Mogą to być infekcje, krwawienia, blizny, a także ból i dyskomfort podczas stosunku seksualnego. Pacjentki powinny więc dokładnie omówić ze swoim lekarzem wszystkie oczekiwania i możliwe skutki operacji.

Zobacz więcej informacji o zabiegu: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/ginekologia-estetyczna/hymenoplastyka

Zalecenia po zabiegu

Pacjentka już po kilku godzinach od zabiegu może wrócić do normalnego funkcjonowania i codziennych aktywności. Przez kilka dni zaleca się jedynie unikanie zbyt dużej aktywności fizycznej. Należy zachować także wstrzemięźliwość seksualną przez okres około 3 tygodni od zabiegu. Ponadto należy w sposób szczególny dbać o higienę pochwy, by nie doszło do infekcji. Ważne jest także, by stawić się na wizytę kontrolną, w terminie określonym przez lekarza wykonującego zabieg.

Korzyści, na które możemy liczyć, decydując się na hymenoplastykę

Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg chirurgiczny, który przywraca anatomiczny i fizjologiczny stan błony dziewiczej po jej uszkodzeniu, zerwaniu lub przerwaniu. Przynosi zarówno korzyści medyczne, jak i estetyczne, poprawiając funkcje pochwy, zmniejszając dyskomfort seksualny, a nawet ułatwić poród. Wszystko to wpływa pozytywnie na jakość i komfort życia.

Warto podkreślić, że decyzję o hymenoplastyce każda kobieta powinna podjąć samodzielnie, zgodnie z własnymi wartościami i przekonaniami. Bez względu na powód, dla którego kobieta decyduje się na zabieg, powinien być on przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów w renomowanej klinice. Hymenoplastyka to nie tylko zabieg fizyczny, ale także emocjonalny. Dlatego ważne jest, aby pacjentka była odpowiednio przygotowana na wszystkie aspekty zabiegu i miała realistyczne oczekiwania co do jego efektów.