Ośrodki leczenia narkomanii

Decyzja o podjęciu leczenia jest dla wielu uzależnionych bardzo trudnym krokiem. Wymaga to przyznania się do utraty kontroli nad swoim życiem oraz oddalenie się od rodziny na kilka tygodni, czasem nawet miesięcy. Badania pokazują, że  jest ona o wiele trudniejsza od samego przyznania się do problemu. Często decyzja o podjęciu terapii spowodowana jest sugestiami, a nawet błaganiem rodziny i najbliższych. Zdarza się, że przyczyną zgłoszenia się na terapię jest po prostu graniczna bezsilność.

Ośrodki leczenia narkomanii.

Ośrodki leczenia narkomanii to miejsca, do którego zgłaszają się przeróżne osoby, z przeróżnym bagażem doświadczeń, z różnych przedziałów wiekowych i wywodzące się z zupełnie różnych światów. Wszystkich łączy jednak to samo – skrępowanie, wstyd i niepewność, czy miejsce, do którego trafili, pomoże im w końcu odzyskać kontrolę nad własnym życiem i być w końcu szczęśliwym. Prawda jest okrutna, ponieważ sam wyjazd do ośrodka leczenia narkomanii nie jest wystarczający, ponieważ terapia uzależnień to dopiero początek trudnej drogi ku trzeźwości. Jednakże podjęcie leczenia w takim miejscu to ogromny krok, który daje uzależnionemu bardzo dużą szansę i pomoc tak skuteczną, jakiej nie otrzyma nigdzie indziej.

leczenie alkoholizmu

Czy ośrodki leczenia narkomanii to miejsca dla mnie?

Kiedy należy zgłosić się na terapię? Czy to już ten czas? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy pamiętać, że terapia uzależnień to nie oznaka słabości, wręcz przeciwnie! To pokazanie jaką siłę ma się w sobie! Borykasz się z problemem uzależnienia od narkotyków? Podjęcie terapii w ośrodku leczenia narkomanii to znakomity sposób, by raz na zawsze z tym skończyć i rozpocząć nowe, szczęśliwe życie, które pozbawiane jest nałogu. Ośrodki leczenia narkomanii kojarzą się różnie, często bardzo negatywnie. Aktualnie takie miejsca wyglądają zupełnie inaczej, terapie organizowane są w atmosferze zrozumienia, szacunku i współczucia. Nie spotka się tu ani odrobiny przymusu ze strony terapeutów. Terapia to wiele godzi rozmów i warsztatów, dzięki którym wypracowuje się wspólną strategię wyjścia z nałogu, którą samodzielnie wprowadza się w życie. W ośrodku spotyka się osoby, które czują podobnie, które mają podobne obawy i ten sam cel. Wybór odpowiedniego ośrodka terapii to bardzo ważna decyzja, dlatego warto zapoznać się z ofertą różnego typu placówek, ale jednego możesz być pewny – wiele z tych propozycji zaskoczy Cię niezwykle pozytywnie. W zależności od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych możesz zgłosić się do refundowanej placówki publicznej, albo dyskretny wyjazd do prywatnego ośrodka zlokalizowanego z dala od miejskiego zgiełku.

leczenie alkoholizmu

Dlaczego prywatna terapia uzależnień jest bardziej skuteczna?

Ośrodki leczenia narkomanii leczą kompleksowo. Często opierając się o autorską metodę leczenia uzależnień. Terapia trwa minimum 2 tygodnie i jest to skuteczny punkt wyjścia na drogę ku trzeźwości. Ośrodki zatrudniają zazwyczaj najwyższej klasy terapeutów oraz wykwalifikowany zespół medyczny. Terapia odbywa się w domowych oraz komfortowych warunkach. Dzięki czemu pacjent nie czuje się skrępowany oraz nie żałuje swojej decyzji. Pacjenci opuszczający ośrodek bardzo często wspominają, że przez cały okres pobytu czuli się niemal tak dobrze, jak we własnym domu, a ciepło, zrozumienie i szacunek, jakie ich otaczały, pozwoliły szybko rozstać się z nałogiem. Dodatkowo pobyt w ośrodku terapii uzależnień, niezwykle sprzyja rekonwalescencji.

 

 

Jakie cechy powinny posiadać dobre ośrodki leczenia narkomanii?

 • Dobry ośrodek leczenia narkomanii to taki, w którym panuje zrozumienie dla pacjenta i dostosowanie do jego wszelakich potrzeb.

Nie można tego jednak zrozumieć źle – w dostosowaniu do potrzeb nie chodzi o to, że ośrodek całkowicie dowolnie dopasowuje swoją ofertę pod klienta. Chodzi o to, aby ośrodek był przygotowany na różnego typu klientów, często z bardzo odmiennymi potrzebami. Dlatego ważne jest, aby terapeuci współpracowali ze sobą, kontaktowali się i wymieniali punkt widzenia.    Cenne jest również spojrzenie na program terapii czy panujące w ośrodku zasady przez uzależnionych. Jeśli w ośrodku pracują osoby, które w przeszłości zmagały się z uzależnieniem, z pewnością są w stanie w jeszcze większym stopniu zrozumieć pacjentów.

 • Ośrodek dla uzależnionych powinien być takim miejscem, w którym można zdystansować się od codziennych problemów.

Wyjazd do ośrodka leczenia narkomanii nigdy nie powinien być ucieczką od codzienności, ale pacjenci powinni mieć możliwość zdystansowania się od trudności, rutyny i problemów, które często wydają nam się nieco prostsze do rozwiązania, gdy spojrzymy na nie z boku. W ośrodku pacjenci powinni móc w poczuciu spokoju, bezpieczeństwa i harmonii skupić się na własnym wnętrzu, potrzebach i obawach.

 • Dobra terapia uzależnień powinna być zaprojektowana tak, by działać na wielu płaszczyznach.

Połączenie spotkań w niewielkich grupach, sesji indywidualnych, a także aktywności dodatkowych to dla nas sprawdzony i najbardziej słuszny program terapii. Skuteczna terapia nie będzie miała miejsca , kiedy w ośrodku terapeutycznym w ciągu dnia miałoby odbywać się zaledwie kilka godzin terapii (np. 2-3) a resztę dnia pacjenci byliby pozostawieni sami sobie. Pobyt w dobrym ośrodku leczenia narkomanii powinien umożliwiać nie tylko spotkania ze specjalistami, ale także znacznie więcej – zajęcia ruchowe (które pomagają odzyskać kontrolę nad zagubionym ciałem), zajęcia oddechowe i medytacja to według nas nieodłączne elementy procesu, jakim jest powrót do zdrowia. Ważnym elementem jest również  forma spędzania wspólnego czasu po terapii. Wycieczki, wędrówki czy chociażby odpoczynek na plaży wśród osób z podobnymi problemami, są także bardzo znaczącym krokiem na drodze do lepszego, pozbawionego nałogu życia.

 • W ośrodku powinna panować domowa, rodzinna atmosfera.

Nikt nie będzie w stanie otworzyć się przed innymi, gdy będzie czuł się niezwykle skrępowany, zawstydzony i oceniany. W dobrym ośrodku dba się o to, by panująca atmosfera była maksymalnie przyjacielska i domowa, a członkowie poczuli chociaż trochę, jakby byli rodziną. Wspólne zajęcia, aktywności w czasie wolnym, codzienne posiłki czy choćby drobne obowiązki dzielone między sobą zbliżają uczestników terapii, pozwalając im na nawiązanie przyjacielskich relacji, a także wymianę doświadczeń i porad, które niezwykle przyspieszają proces leczenia.

Poza wyżej wymienionymi punktami każdy dobry prywatny ośrodek leczenia narkomanii powinien:

 • być wpisany do rejestru placówek medycznych,
 • prowadzić spersonalizowaną terapię dostosowaną do potrzeb osoby uzależnionej,
 • zagwarantować dyskrecję i anonimowość,
 • posiadać możliwość przeprowadzenia detoksu w przypadku osób tego potrzebujących,
 • posiadać fachową i dobrze wykwalifikowaną kadrę terapeutów,
 • zagwarantować nocleg, wyżywienie, zapełnienie czasu wolnego poprzez ciekawe zajęcia,
 • zagwarantować nieograniczony dostęp pacjentów do opieki psychiatrów, psychologów, terapeutów.

Najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od narkotyków w Polsce w 2019 roku