Ośrodki leczenia hazardu

Uzależnienie od hazardu najczęściej rozwija się bardzo powoli. Wczesne rozpoznanie problemu i rozpoczęcie leczenia, z pewnością pozwoli na uniknięcie dużych, niekorzystnych skutków, jakie niesie za sobą nałogowa gra za pieniądze. W początkowej fazie, leczenie może przybrać formę wizyt u psychologa oraz psychoterapii ambulatoryjnej. Natomiast nie zawsze osoba uzależniona od gier, zdaje sobie z tego sprawę tak szybko – konsekwencją i jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest terapia w zamkniętym ośrodku leczenia hazardu.

Ośrodki leczenia hazardu

Celem psychoterapeuty jest znalezienie podłoża, które popycha uzależnionego do gry za pieniądze oraz pomoc wyjścia z nałogu. Pierwszym krokiem leczenia jest motywacja do zmiany i wyeliminowanie dotychczasowych złych nawyków. Uzależniony powinien poznać neurologiczne i psychologiczne podłoże swojego problemu. Następnie wspólnie ze specjalistą musi pracować nad zmianą myślenia. Istotna jest nauka relacji społecznych i sposobów radzenia sobie ze stresem bez uciekania się do dreszczyku emocji, który daje hazard. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego, a co najważniejsze skutecznego ośrodka leczenia hazardu. Dowiedz się czym sugerować się przy wyborze ośrodka, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy.

leczenie alkoholizmu

Ośrodki leczenia hazardu – jak wybrać najlepszy?

Na te pytanie z pewnością, próbuje sobie odpowiedzieć wiele osób, których dotknęła osobista tragedia nałogu. Niezależnie czy dotyczy to bezpośrednio osoby uzależnionej od hazardu czy osoby nam bliskiej. Skuteczny ośrodek leczenia hazardu, powinien posiadać przede wszystkim doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę psychoterapeutów , którzy posiadają na swoim koncie wiele sukcesów w leczeniu pacjentów uzależnionych w tym przypadku od hazardu. Także lokalizacja ośrodka ma olbrzymie znaczenie – cisza, spokój, otoczenie natury, zieleni na pewno przyczyni się do odzyskania spokoju i nowego spojrzenia na swoje dotychczasowe życie.

Dobry ośrodek leczenia hazardu to taki, w którym panuje zrozumienie dla pacjenta i dostosowanie do jego potrzeb. Dobra terapia uzależnień powinna być zaprojektowana tak, by działać na wielu płaszczyznach. Ośrodek dla Uzależnionych powinien być takim miejscem, w którym można zdystansować się od codziennych problemów. W Ośrodku powinna panować domowa, rodzinna atmosfera. Nikt nie będzie w stanie otworzyć się przed innymi, gdy będzie czuł się niezwykle skrępowany, zawstydzony i oceniany. W dobrym ośrodku dba się o to, by panująca atmosfera była maksymalnie przyjacielska i domowa, a członkowie poczuli chociaż trochę, jakby byli rodziną. Wyjazd do Ośrodka powinien być przyjemnym wyzwaniem, a nie przykrym doświadczeniem. Znacznie lepiej radzimy sobie zawsze z każdym problemem, kiedy od początku nabierzemy pozytywnego nastawienia.

leczenie alkoholizmu

Charakterystyka

Ośrodków leczenia hazardu jest sporo, ale nie każdy przyniesie pożądane efekty. Aby terapia była skuteczna, sprawdź czy:
-jest wpisana do rejestru placówek medycznych,
-posiada fachową i dobrze wykwalifikowaną kadrę specjalistów,
-prowadzi ukierunkowaną terapię dostosowaną do potrzeb osoby uzależnionej od hazardu,
-zagwarantuje dyskrecję i anonimowość,
-zapewnia interesujące zajęcia podczas wolnego czasu,
-zagwarantuje nocleg oraz wyżywienie,
-zapewnia stały, nieograniczony dostęp pacjentów do opieki terapeutów, psychiatrów, psychologów.

Dlaczego wybór odpowiedniego ośrodka leczenia hazardu jest tak ważny?

Hazard to bardzo niebezpieczne uzależnienie, którego nie należy bagatelizować. Można go nie dostrzegać przez wiele miesięcy, czego skutkiem są ogromne kłopoty dotyczące kwestii finansowej całej rodziny,  a co za tym idzie naruszenie podstawowych zasad harmonii, bezpieczeństwa naszych najbliższych. Finansowe konsekwencje hazardu często są bardzo poważne, dlatego należy interweniować natychmiast, gdy zauważymy pierwsze symptomy u siebie bądź bliskiej osoby. Wczesna interwencja może okazać się bezcenna. Natomiast wybór dobrego ośrodka leczenia hazardu jest niezwykle istotny w skutecznym wyleczeniu nałogu. To w dużej mierze odpowiedni oraz doświadczony zespół specjalistów odpowiada za sukces terapii. Wykwalifikowani psychoterapeuci bez problemy wybiorą odpowiedni program leczenia osoby borykającej się z uzależnieniem od gier.

Bardzo często pacjenci ośrodka myślą o przyjeździe podobnie jak o wakacjach i chociaż część aktywności nieco przypomina urlop, to jednak przez każdy dzień pobytu pacjenci motywowani i angażowani są do ciężkiej pracy, której celem jest rozwiązanie swoich problemów i nauka nowego życia, bez ucieczki do uzależnienia. Dzięki tym wszystkim czynnikom, terapia uzależnień w odpowiednim ośrodku leczenia hazardu, jest bez zwątpienia dużo  bardziej skuteczna, niż jedno godzinne, odbywające się zwykle raz w tygodniu wizyty u terapeuty w miejscu swojego zamieszkania.

Najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od hazardu w Polsce w 2019 roku