Ośrodki leczenia alkoholizmu

Czym są ośrodki leczenia alkoholizmu?

Ośrodki leczenia alkoholizmu to obiekty, w których osoby uzależnione od alkoholu mogą otrzymać profesjonalną pomoc. Pracują w nich doświadczeni lekarze oraz terapeuci, którzy korzystając ze swojej wiedzy, udzielają wsparcia nawet tym, którzy znajdują się w stanie głębokiego i postępującego nałogu. Stałe przebywanie w placówce pozwala utrzymać abstynencję, ze względu na całodobową opiekę. W większości przypadków położone są z dala od wielkich miast, dzięki czemu dają szansę na wyciszenie oraz uspokojenie. Kompleksowe leczenie na wielu płaszczyznach przy wykorzystaniu różnorodnych rozwiązań, zapewnia wysoką skuteczność realizowanych w ośrodkach działań. Oferują szereg programów oraz aktywności, które mają na celu zwiększenie efektywności stosowanych metod. Część z nich posiada również możliwość przeprowadzenia detoksykacji. Stawiają na zachowanie rodzinnej i przyjaznej atmosfery, co wpływa pozytywnie na pacjentów.

leczenie alkoholizmu

Jakie powinny być najlepsze ośrodki leczenia alkoholizmu i czym się charakteryzują?

W każdym województwie znajduje się przynajmniej kilka takich obiektów. O tym, czy dane ośrodki leczenia alkoholizmu są godne uwagi, decyduje wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • doświadczona kadra specjalistów terapii i psychoterapeutów,
 • całodobowa opieka medyczna,
 • komfortowe warunki pobytu oraz leczenia,
 • indywidualne programy terapii,
 • terapie grupowe, jak i indywidualne,
 • bezpłatne badania laboratoryjne,
 • pełna dyskrecja oraz anonimowość,
 • wsparcie po zakończeniu terapii,
 • specjalne spotkania również dla rodzin oraz bliskich osób uzależnionych,
 • organizowanie atrakcji w czasie wolnym,
 • wystawianie zwolnień lekarskich L4 na czas terapii,
 • spotkania dla absolwentów.

Część z nich proponuje wiele innowacyjnych rozwiązań dla swoich pacjentów. Jeśli szukasz niestandardowego i kreatywnego programu terapii, poszukaj ośrodka, który w swojej ofercie posiada niekonwencjonalne metody leczenia. Wśród nich możesz znaleźć między innymi:

 • treningi zachowań,
 • medytacje,
 • terapie sportem,
 • rehabilitacje,
 • filmoterapie,
 • muzykoterapie,
 • warsztaty z różnych dziedzin.

Jak można zauważyć, terapia uzależnień nie musi kojarzyć się jednoznacznie z nieprzyjemnym okresem odstawienia alkoholu. Odpowiedni wybór miejsca, będzie miał kluczowe znaczenie w tym jak ją przejdziesz.

leczenie alkoholizmu

Jak wybrać najlepszy ośrodek?

Kiedy mamy już informację o tym, czym powinny się charakteryzować dobre ośrodki leczenia alkoholizmu, nadszedł czas na wybranie tego, do którego skierujemy się w pierwszej kolejności. Wśród tak wielu placówek często ciężko wybrać taką, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Ośrodki leczenia alkoholizmu powinny spełniać określone warunki, aby móc zagwarantować nam najwyższy poziom terapii. Wśród tak wielu obiektów, często ciężko się zagubić. Jak zatem dokonać decyzji oraz na co zwracać uwagę?

Sprawdź następujące informacje:

Specjalizacja ośrodka. Występuje bardzo wiele rodzajów uzależnień, w związku z czym część ośrodków jest ukierunkowana na konkretny problem. Być może są skierowane dla osób młodych lub starszych czy kobiet lub mężczyzn. Przemyśl, w jakiej grupie zajęcia byłyby dla Ciebie najbardziej komfortowe.

Warunki. Wolisz pokój jednoosobowy czy lepiej czujesz się z kimś obok? Może chciałbyś korzystać z atrakcji takich jak basen czy siłownia? Przeczytaj również regulamin. Jeśli zależy Ci na spotkaniach z rodziną, wybierz taki, który to umożliwia. Jest to również szczególnie ważne w przypadku osób palących, ponieważ nie zawsze tacy pacjenci będą przyjmowani.

Lokalizacja. Decydując się na terapię, warto wybrać ośrodek, który położony jest w dobrym miejscu. Większość programów trwa od 4 do 8 tygodni, zatem istotna może być odległość od bliskich. Dodatkowo, warto sprawdzić w jakim otoczeniu znajduje się obiekt. Pobliski las czy jezioro mogą być nieodłącznym elementem popołudniowych spacerów.

Opinie. Nie ma lepszej rekomendacji niż komentarz od osoby, która przeszła terapię w danym ośrodku. Jeśli ma pozytywne doświadczenia oraz udało jej się wyjść z nałogu, obiekt można uznać za godny polecenia. Ranking Ośrodków Terapii jest świetnym miejscem, w którym możesz je sprawdzić.

Czas trwania terapii. Standardowa terapia trwa kilka tygodni. Jeśli nie jesteś w stanie przebywać w obiekcie przez tak długi okres czasu, wybierz terapie, które umożliwiają pobyt w miejscu zamieszkania z dojazdem na zajęcia.

Program terapii. Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu będzie posiadał inny lub częściowo podobny program. Wszystkie mają jeden cel, jednak różną drogę do jego osiągnięcia.

Kadra terapeutów oraz psychoterapeutów. To od ich kwalifikacji oraz doświadczenia będzie zależeć Twoja droga do wyjścia z uzależnienia.

Wielkość budynku. Im większy ośrodek, tym więcej może przyjąć pacjentów. Jeśli lepiej czujesz się w małej grupie, wybierz takie, które przyjmują nie więcej niż 10 osób.

Koszt. Jakość terapii bardzo często wpływa na jej cenę, dlatego w tej kwestii nie warto oszczędzać. Jest to inwestycja nie tylko w swoje zdrowie, ale i całe życie.

Jak terapia wpłynie na Twoje życie?

Po pomyślnym zakończeniu terapii Twoje życie znacząco się odmieni. Będziesz mógł powoli wracać do stanu przed rozpoczęciem uzależnienia. Ten etap może być trudny. Wiele elementów życia codziennego może przypominać Ci o tym, co stanowiło wcześniej Twój problem. Musisz trzymać się swoich postanowień i wykorzystywać to, czego nauczyłeś i dowiedziałeś się podczas leczenia. Dużym plusem odbycia terapii w ośrodku jest fakt, że często oferują one wsparcie również po jej zakończeniu. W chwili słabości lub zwątpienia możesz liczyć na profesjonalną pomoc. Jeśli nie będą one występować – możesz poczuć się wolny. Świat okaże się piękniejszy, a rzeczywistość nabierze nowych barw. Przejdziesz również przemianę wewnętrzną. Zmienią się Twoje zachowania, przyzwyczajenia, jak i również tok myślenia, czy przekonania. Może to wpłynąć na relacje z bliskimi. Cały proces terapii pozwoli Ci uporządkować swoje myśli oraz wypracować nowe schematy działań we wszystkich strefach życia.

Najlepsze ośrodki leczenia uzależnienia od alkoholu w Polsce w 2019 roku