Przemoc w szkole, czy dotyka Twojego dziecka? Jak wyczuć czy nic mu nie grozi?

Zgodnie z danymi przemoc w szkole jest coraz większym problemem w polskich placówkach oświaty. Media zasypują wręcz informacjami o bójkach, terrorze słownym i fizycznym, a nawet atakach na innych uczniów. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest bezpieczne? W takim razie koniecznie sprawdź, czy może być ofiarą agresji ze strony rówieśników bądź nauczycieli.

Jakie są rodzaje przemocy w szkole?

Zwróć uwagę na to, że wiele sytuacji, które z pozoru mogą Ci się wydawać niegroźne, prawnie są uważane za przemoc szkolną. Dlatego musisz wiedzieć, jakie zachowania są niebezpieczna i wymagają reakcji z Twojej strony. Dzięki temu pomożesz dziecku, ale też zapobiegniesz groźnym konsekwencjom, z jakimi mierzą się ofiary agresji.

Do najważniejszych form przemocy szkolnej należy:

  • Bezpośrednia przemoc fizyczna – w tym przypadku możesz wymienić m.in. bicie, kopanie, niszczenie własności Twojego dziecka, przezywanie, wyśmiewanie, wymuszanie pieniędzy, a także plucie popychanie i szarpanie.
  • Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna – tutaj musisz zwrócić uwagę na m.in. plotkowanie, ośmieszanie, grożenie, wykonywanie nieprzyzwoitych gestów, a także wyśmiewanie i komentowanie o charakterze erotycznym.
  • Pośrednie formy przemocy – ten rodzaj przemocy odnosi się do celowego izolowania Twojego dziecka od grupy oraz namawianie osób trzecich do agresji względem kolegi bądź koleżanki ze szkoły.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest celem przemocy w szkole?

Zauważ, że każde dziecko może w nieco inny sposób reagować na przemoc w szkole. Przede wszystkim zależy to od stopnia nasilenia nękania, ale również od wsparcia ze strony rówieśników, którzy np. chodzą do tej samej klasy. Jednak z czasem nawet wsparcie kolegów i koleżanek nie jest wystarczające. W takiej sytuacji zaczynają pojawiać się lub nasilać pierwsze oznaki tego, że Twoje dziecko jest gnębione. Dowiedz się zatem, jakie objawy przemocy są najczęstsze, a dzięki temu zaczniesz reagować w razie pojawienia się takiego problemu.

Niechęć do szkoły

Twoje dziecko coraz częściej sygnalizuje Ci swoją niechęć do szkoły? W takim razie musisz dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zachowania. Zazwyczaj najmłodsi próbują właśnie w ten sposób uniknąć prześladowców. Dlatego tak ważne jest to, żebyś nie lekceważył oznak tego, iż dziecko czuje lęk przed pójściem na lekcje. Postaraj się szczerze z nim porozmawiać, a przy okazji zapewnij o wsparciu z Twojej strony, bez względu na to, co jest przyczyną niechęci do szkoły.

Problemy zdrowotne

Bardzo ważne jest także to, że organizm dziecka w jasny sposób może przekazywać Ci informacje o pojawieniu się przemocy w szkole. Zazwyczaj pierwszymi oznakami są bóle somatyczne brzucha lub głowy. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, a dzięki temu wyeliminujesz inne przyczyny nagłych problemów zdrowotnych.

Jednak, jeżeli pediatra lub inny specjalista nie postawi żadnej diagnozy, to udaj się do psychologa. Być może dziecko będzie bardziej otwarte w rozmowie z obcą osobą.

Zmiana w zachowaniu

Zazwyczaj dobre kontakty z rówieśnikami sprawiają, że dzieci są wesoły, radosne i bardziej otwarte. Jednak jakiekolwiek problemy w relacjach z innymi osobami wpływają na pogorszenie ich nastroju. Jeżeli dostrzegasz takie zmiany, to postaraj się odkryć, jakie są tego przyczyny. Być może to po prostu jakaś drobna kłótnia, ale nigdy nie lekceważ takich sytuacji. W końcu sprawa nie musi być tak błaha, jak Ci się wydaje.

Nie zapomnij także o tym, że terroryzowane dziecko z czasem staje się coraz bardziej przestraszone i zamknięte w sobie. Dlatego potrzebne jest nie tylko Twoje wsparcie, ale przede wszystkim cierpliwość. Tylko wtedy pociecha uzna, że może Ci naprawdę zaufać.

Problemy ze snem

Zauważasz u swojego dziecka nieustanne problemy ze snem? Pamiętaj, że jednym z objawów nękania jest właśnie bezsenność. Alarmującą oznaką jest też niechęć do pójścia spać. Taka sytuacja jest głównie związana z obawą przed nastaniem kolejnego dnia, który wiąże się z nową dawką agresji ze strony rówieśników.

Poza tym zwróć uwagę na częste występowanie koszmarów sennych. Dlatego, jeżeli dostrzeżesz taki problem, który będzie ciągle powracał, to zareaguj.

Pogorszenie wyników w nauce

Kolejną niezwykle istotną oznaką przemocy w szkole są gorsze wyniki w nauce. Choć tak naprawdę kiepskie oceny mogą być też związane, chociażby z problemami z przyswojeniem jakichś materiałów, to jednak nie zawsze tak jest. Bardzo często zdarza się tak, że dziecko w ten sposób chce Ci coś zakomunikować i pokazać, że z czymś sobie nie radzi. Właśnie dlatego musisz się dowiedzieć, czy przyczyną jest agresja ze strony innych uczniów lub nauczycieli.

Ważne jest także to, iż gorsze stopnie czasami są odzwierciedleniem podwyższonego poziomu stresu. Jednak nie ma to związku z kolejnymi sprawdzianami i kartkówkami, tylko właśnie z negatywną sytuacją w szkole. Zatem koniecznie obserwuj swoje dziecko, a w razie jakichkolwiek negatywnych zmian staraj się dowiedzieć, jaka jest tego przyczyna.