Nieśmiałość to problem, który może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Trudno jest jednoznacznie ją zdefiniować, ponieważ u każdej osoby może objawiać się w nieco inny sposób, a przy tym mieć inne przyczyny. Jednak najważniejsze jest to, że nieśmiałość zazwyczaj powoduje, iż nie jesteś w stanie wykorzystać swoich pełnych możliwości. Dlatego naucz się walczyć z nieśmiałością, by odzyskać szczęście i pewność siebie.

Jakie są przyczyny nieśmiałości?

Jeżeli masz problem z nieśmiałością, to na pewno wiesz, że zazwyczaj przez nią pojawiają się trudności w kontaktach międzyludzkich. Jednak nie zawsze ogranicza się jedynie do tego, gdyż wiele zależy od przyczyn nieśmiałości. Kiedy będziesz umieć je określić, zrozumiesz też obszary, które sprawiają ci najwięcej trudności i musisz nad nimi popracować. Dlatego zwróć uwagę na to, jakie są najczęstsze powody występowania nieśmiałości, czyli m.in.:
• masz obniżoną samoocenę,
• usilnie szukasz własnych słabości i niedoskonałości,
• wierzysz w swoją nieśmiałość, a następnie dopasowujesz do niej swoje zachowanie,
• lękasz się swojego błędu,
• uzyskałeś negatywny komentarz, uwagę lub opinię drugiej osoby, np. w dzieciństwie.

Nieśmiałość 2 - Ranking Ośrodków Terapii

5 porad, dzięki którym przezwyciężysz nieśmiałość

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jak możesz przezwyciężyć nieśmiałość. Najważniejsze jest to, żeby być szczerym ze sobą. Dzięki temu łatwiej ci będzie zacząć walkę, którą ostatecznie możesz zwyciężyć. Jednak pamiętaj, że to nie jest prosta droga, ponieważ musisz stoczyć bitwę z samym sobą i własnymi słabościami.
Zatem, jeżeli masz już dość ograniczeń, jakie nakłada na ciebie nieśmiałość, to pora wyruszyć na wojnę. Na końcu tej ścieżki jest twoje szczęście, dlatego warto podjąć wyzwanie. Z pomocą naszych porad walka na pewno okaże się łatwiejsza.

Znajdź przyczynę nieśmiałości

Przede wszystkim zacznij od wędrówki w głąb siebie i własnych wspomnień. Przeanalizuj niektóre sytuacje, gdy nieśmiałość cię pokonała i zastanów się, kiedy konkretnie dochodzi do takich sytuacji. Dzięki temu łatwiej określisz, co budzi w tobie największy lęk, a także, jakie emocje ci wtedy towarzyszą. Najlepiej weź kartkę, długopis i zapisz sobie wszystkie swoje przemyślenia. Następnie przejdź do analizy, dzięki której zauważysz, nad czym musisz pracować. Bez tego trudno będzie ci zacząć walkę. W końcu najpierw trzeba dobrze poznać wroga, a właśnie nim jest nieśmiałość.

Zaakceptuj swoje słabości

Nie lubisz swoich słabości, prawda? Jednak staraj się zaakceptować ich obecność, dzięki czemu walka z nimi nie stanie się przyczyną frustracji i negatywnych emocji. Pamiętaj, że często złość na samego siebie może być bardziej ograniczająca niż sama nieśmiałość.
Dlatego zastanów się, co takiego najbardziej przeszkadza ci w samym sobie. Jeżeli właśnie tym jest nieśmiałość, to pora przygotować arsenał do walki. W końcu nic tak nie pomaga w walce, jak wiara w swoje umiejętności, dlatego musisz zrozumieć, że masz siłę i możliwości, by wygrać tę wojnę. Pamiętaj również, że samo podjęcie walki może być dla ciebie powodem do dumy, więc ciesz się pierwszym sukcesem.

Nieśmiałość 3 - Ranking Ośrodków Terapii

Poradź się specjalisty

Czujesz, że twoje problemy z nieśmiałością sięgają o wiele głębiej i po prostu pomimo różnych prób nie jesteś w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić? W takiej sytuacji najlepiej, jeżeli poszukasz pomocy u specjalisty, czyli np. terapeuty lub psychologa, który będzie twoim doświadczonym wojennym doradcą.
Dzięki temu zyskasz wsparcie kogoś, kto bardzo dobrze zna temat walki z nieśmiałością i co najważniejsze dotyczy to nie tylko teorii, ale również praktyki. Poza tym specjalista nie tylko wskaże ci, jaka jest przyczyna, ale również, w jaki sposób możesz zacząć radzić sobie z nieśmiałością.

Stwórz plan działania

Wiesz już, co jest przyczyną twojej nieśmiałości i chcesz z nią walczyć? W takim razie pora zacząć myśleć nad strategią działania, dzięki której stoczysz zwycięską walkę. Przede wszystkim zacznij od drobnych celów, a później stopniowo je zwiększaj. Jednak nie przejmuj się tym, jeżeli czasem będziesz zmuszony do wycofania się. W końcu w trakcie wielu bitew konieczny jest odwrót, kiedy to trzeba ponownie przemyśleć strategię, a następnie zaatakować ze zdwojoną siłą. Ty również możesz postępować zgodnie z tą zasadą. W końcu dopiero w trakcie realizacji wyznaczonych celów przekonasz się, czy nie są dla ciebie w tej chwili zbyt trudne.

Zostań sobą

Pamiętaj, że walka z własnymi słabościami może doprowadzić do sprzecznych uczuć. W końcu z jednej strony zapragniesz szybkich efektów, a z drugiej strony uzmysłowisz sobie, jak trudna jest to bitwa. Może pojawić się również frustracja z powodu własnych słabości, a wtedy zaczniesz udawać, że wszystko jest dobrze i już nie masz dawnych problemów. Nigdy nie idź tą drogą. Wojnę z nieśmiałością możesz zwyciężyć tylko wtedy, gdy zaczniesz akceptować siebie i powoli zaczniesz wygrywać nawet te najmniejsze bitwy, np. porozmawiasz z nieznajomym, zgłosisz swój projekt lub odbierzesz telefon. Jednak to wymaga czasu, a udawanie kogoś, kim nie jesteś, nie przyniesie ci zwycięstwa.