Dlaczego biurko regulowane jest dobrym wyborem dla dziecka?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, że warto kupić biurko regulowane dla dziecka jest ten, że może ono towarzyszyć dziecku przez dłuższy czas – nawet przez kilka lat.  Dziecko rośnie, a biurko…rośnie wraz z nim, czyli może być dostosowywane do jego aktualnego wzrostu. W przeciwieństwie do tradycyjnego biurka, które przez jakiś czas może być za wysokie, a potem nagle staje się za niskie dla rosnącego dziecka, biurko regulowane można po prostu dostosować do bieżących potrzeb. Unikamy w ten sposób konieczności częstej wymiany mebla, np. co rok szkolny.

Biurko regulowane jest dobrym wyborem także dlatego, że dzięki możliwości dostosowania go do wzrostu dziecka w miarę jego rozwoju, dziecko ma możliwość uczenia się i robienia zadań domowych przy zachowaniu prawidłowej postawy: siedząc z łokciami ugiętymi pod kątem prostym i stopami płasko na podłodze lub podnóżku. Dopasowanie wysokości biurka do wzrostu dziecka przyczynia się do zapewnienia komfortu i zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem i wad postawy.

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze biurka regulowanego dla dziecka?

Biurko regulowane dla dzieci (dostępne w sklepie Mildis.pl) to mebel o ruchomej konstrukcji. To właśnie jej jakość przesądza o tym, że z regulacją jest sobie w stanie poradzić nawet dziecko. Regulacja może być manualna (np. na korbkę) albo elektryczna. Wybierz taką, która jest dla dziecka łatwa w obsłudze i zapewnia płynne i bezpieczne dostosowanie wysokości. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Bezpieczeństwo: upewnij się, że biurko regulowane ma odpowiednie zabezpieczenia i blokady, które zapobiegają przypadkowemu opadaniu blatu i stabilną konstrukcję, która nie grozi jego przewróceniem się.
  • Materiał i jakość wykonania: wybierz biurko wykonane z trwałych materiałów, które są łatwe do czyszczenia i odporne na uszkodzenia, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie.
  • Powierzchnia robocza: sprawdź, czy biurko ma odpowiednio duży blat i zapewnia komfortową powierzchnię roboczą oraz jest w stanie pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, takie jak laptop, książki, zeszyty czy przybory szkolne.
  • Dodatkowe funkcje: poszukaj biurka regulowanego, które ma dodatkowe szuflady, półki, zintegrowane organizery, uchwyt na kable, wieszak na plecak.

Ergonomiczne walory biurka regulowanego dla dziecka

Walory ergonomiczne mają te funkcjonalności regulowanego biurka, które pomagają dziecku w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i redukują napięcie mięśniowe. Zaliczamy do nich: regulację wysokości biurka i kąta nachylenia blatu oraz wielkość i kształt blatu umożliwiające oparcie na nim rąk od samych łokci. Ergonomiczne biurko regulowane nie ma zbędnych elementów konstrukcyjnych (np. dużej i głębokiej szuflady na całej długości blatu, dodatkowej belki czy poprzecznej listwy bądź płyty maskującej), które mogłyby utrudniać prawidłowe oparcie nóg na podłodze albo na podnóżku oraz ograniczały możliwość ruchu.

Regulowane biurko dla dziecka powinno znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli to możliwe, warto wybrać przestrzeń blisko okna, aby korzystać z naturalnego światła w ciągu dnia.

Biurko regulowane jako element komfortowego kącika do nauki – zadbaj też o pozostałe rozwiązania poprawiające ten komfort

W ergonomicznym kąciku do nauki znaleźć powinno się nie tylko regulowane biurko, ale także regulowane krzesło ergonomiczne i lampa prawidłowo oświetlająca stanowisko pracy/nauki.

Biurko i fotel tworzą ergonomiczną całość. Jeśli są kompatybilne – odpowiednia wysokość blatu (wyraźnie powyżej wysokości pępka, a jednocześnie poniżej klatki piersiowej) współgra z prawidłową wysokością siedziska – dziecko może oprzeć stopy płasko na podłodze lub na podnóżku. W ten sposób przyjmuje prawidłową postawę ciała i może przez naprawdę długi czas uczyć się albo pracować na komputerze w najwyższym skupieniu.

Dobrze dobrane i wyregulowane biurko eliminuje ryzyko powstania wad postawy. Jeśli biurko jest za niskie, u dziecka pojawią się pogłębiona kifoza piersiowa (tzw. „okrągłe plecy”) albo skolioza. Z kolei siedzenie przy biurku zbyt wysokim, gdy blat sięga do klatki piersiowej, a ręce są nadmiernie uniesione, powoduje przeciążeni odcinków szyjnego i piersiowego kręgosłupa.  W obu przypadkach dziecko szybko się męczy i nie jest w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach.