Mindfulness, zwany inaczej treningiem uważności oznacza bycie tu i teraz. To kierowanie swojej uwagi na chwilę obecną i na to, co dzieje się wokół.

Trening uważności ma wpływ na postrzeganie świata. Może przełożyć się na poprawę jakości życia. Czym dokładnie jest mindfulness? Jak wpływa na nasze życie? O tym w poniższym artykule.

 

Czym jest mindfulness?

 

Mindfulness to inaczej uważność, zakorzenienie w teraźniejszości. Jest to bycie tu i teraz, bez osądzania czy dany moment jest dobry czy zły. To zachwycenie się chwilą. Jest to technika, która pozwala na uwolnienie się od niepokoju i napięcia nerwowego. Polega na czerpaniu radości z chwili obecnej.
Dzięki uważności można świadomie przeżyć każdą chwilę. Mindfulness przydatny jest zwłaszcza podczas stresujących sytuacji.

Skąd się wziął trening uważności?

 

Mindfulness został spopularyzowany w latach 80. przez prof. Jon Kabat-Zinna. Wprowadził on w swojej Klinice Redukcji Stresu program MBSR. Miało to pomóc pacjentom zmagającym się z problemami emocjonalnymi, depresją oraz stresem. U osób, które były leczone tą metodą zauważono zmniejszenie się objaw przygnębienia oraz niepokoju. Osoby przebywające w klinice ćwiczyły uważne oddychanie i skupianie się na codziennych, prostych czynnościach takich jak spożywanie posiłków czy też chodzenie. Mieli oni z uważnością podchodzić do sygnałów płynących z ich ciała.
Pozytywne efekty tych działań zostały opisane w książce prof. Kabat-Zinna w 1990 roku. Właśnie wtedy został spopularyzowany termin mindfulness. Pojawiło się także dużo badań naukowych dotyczących wpływu treningu uważności na mózg.

 

Co daje mindfulness?

 

Mindfulness pozwala na lepsze poznanie samego siebie oraz bycie tu i teraz. Trening uważności ma wiele pozytywnych skutków:
• zmniejsza napięcie nerwowe,
• ułatwia radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami,
• uczy doceniania małych rzeczy oraz czerpania radości z życia,
• umożliwia osiągnięcie wewnętrznego spokoju i emocjonalnej równowagi,
• zwiększa koncentrację.


Co jeszcze możesz zyskać dzięki treningowi uważności?

 

Rozwiniesz relację z sobą samym. Obserwowanie swoich emocji to kluczowy element treningu uważności. Pozwala to na zaakceptowanie swoich uczuć. Dzięki temu spojrzysz na nie z dystansem i większą świadomością oraz zaczniesz lepiej radzić sobie z emocjami. Ułatwi Ci to radzenie sobie ze stresem. Głęboki i świadomy oddech obniża poziom lęku.
Dzięki skupianiu się na codzienności, nauczysz się doceniania małych rzeczy. Zauważysz, że nawet herbata pita z uważnością będzie spakowała inaczej. Zwróć uwagę na jej smak, zapach. Spróbuj doceniać najmniejsze szczegóły.
Mindfulness wpływa na zwiększenie świadomości emocji – zarówno swoich i cudzych. Dzięki temu zaczniesz lepiej dogadywać się z innymi oraz lepiej zrozumiesz siebie i swoje potrzeby.

 

Jak można praktykować uważność?

 

Mindfulness nie wymaga specjalnych nakładów. Uważność można praktykować podczas codziennych czynności – spożywając posiłki, słuchając muzyki czy ćwicząc. We wszystkich tych sytuacjach można być tu i teraz.

 

Co jest ważne w praktykowaniu mindfulness?

 

• Oddech – podstawą uważności jest świadomy i głęboki oddech. Kilka głębokich oddechów może ułatwić radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami.
• Spróbuj być tu i teraz – pozbądź się wszystkich rozpraszaczy, wyłącz telefon i przyglądaj się w spokoju temu, co Cię otacza.
• Pozbądź się rutyny – spróbuj zrobić coś inaczej niż zazwyczaj. Im częściej będziesz się zaskakiwać, Twój mózg stanie się uważniejszy.
• Skup się na jednej czynności – im więcej czynności wykonujesz, tym mniejsza jest Twoja efektywność. Mindfulness i wielozadaniowość się wykluczają. Skup się na jednej czynności.
• Przyglądaj się swoim emocjom, myślom i temu, co czujesz. Pamiętaj, by tego nie oceniać. Traktuj wszystko z życzliwością. Wsłuchaj się w swoje ciało i zastanów się, czy wszystkie Twoje potrzeby są zaspokojone.

Kiedy poczujesz się gorzej, jesteś w stresującej sytuacji, skup się na obecnej chwili, na swoim oddechu i tym, co Cię otacza. Weź kilka głębszych wdechów. Spróbuj na nowo spojrzeć na otaczającą Cię rzeczywistość. Badania pokazują, że świadomy oddech może w znacznym stopniu przyczynić się do redukcji stresu.
Mindfulness z pewnością może pomóc w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami. Nie należy jednak traktować go jako leku na smutki, stres i niepowodzenia. Nie zastąpi on leczenia farmakologicznego ani terapii. Może być stosowany wspomagająco.