Szukanie miłości we współczesnym świecie jest trudne. W końcu jest tyle zajęć, które dostatecznie odciągają myśli od spotkań towarzyskich. Dlatego relacje z rzeczywistego świata coraz częściej przenoszą się do sieci. Jednak, czy miłość w czasach Internetu faktycznie daje namiastkę bliskości? A przede wszystkim umożliwia stworzenie trwałego związku?

Dlaczego miłość przeniosła się do Internetu?

Kiedyś miłość i Internet były kojarzone przede wszystkim z filmami dla dorosłych. Jednak obecnie obraz ten diametralnie się zmienił, a ludzie w sieci szukają przede wszystkim głębokiej relacji bądź po prostu chwilowej znajomości. Teraz to naprawdę nie jest trudne. W końcu lista stron lub aplikacji, które umożliwiają Ci znalezienie maksymalnie dopasowanej drugiej połówki, jest bardzo długa. Dzięki temu możesz wybierać spośród wielu opcji, a szukanie miłości coraz częściej przypomina casting. Wystarczy jedna błędna odpowiedź i wpadasz z gry. Takie rozwiązanie jest na pewno bardzo wygodne, gdyż w gąszczu obowiązków zawodowych i prywatnych nie ma czasu na pomyłki czy spotkania w rzeczywistym świecie.

Popularność portali randkowych – z czego wynika?

Każdego roku portale randkowe zyskują coraz większą popularność – nawet wśród osób, które wcześniej podchodziły do nich sceptycznie. Jeżeli to tempo się utrzyma, to już za kilka lat takie aplikacje czy strony będą służyły większości społeczeństwa do znalezienia partnera bądź partnerki. Ten sukces jest związany z możliwością maksymalnego dopasowania wybranej osoby do Twoich wymagań. Dzięki temu możesz bardzo dokładnie sprecyzować, kogo właściwie szukasz. Wtedy algorytmy zastosowane na takich stronach, wyszukują Ci dostępne opcje. Choć to bardzo przyspiesza proces znalezienie kogoś odpowiedniego, to jednocześnie sprawia, iż naprawdę coraz trudniej jest znaleźć właściwą osobę w rzeczywistym świecie. W tym przypadku kluczowe jest przyzwyczajenie, a jednocześnie przyrównanie bliższych relacji do konsumpcji. Po prostu szukając produktów w Internecie, wpisujesz w wyszukiwarkę hasło, a później podejmujesz decyzję zakupową. Obecnie z miłością jest podobnie – stała się bardziej spłaszczona i pozbawiona pewnej intymności.

Czy można stworzyć miłość „według wzoru”?

Szukanie miłości na portalach randkowych często staje się zbyt masowe. W konsekwencji jeszcze trudniej jest nawiązać prawdziwą relację – po prostu przestajesz się przyzwyczajać do drugiej osoby, bo doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że za chwilę możesz zakończyć tę znajomość. Poza tym problemem są również algorytmy aplikacji i portali randkowych. Choć ich zadaniem jest maksymalne dopasowanie partnera bądź partnerki, to tak naprawdę trudno jest stworzyć związek na podstawie wzoru.

W końcu miłość to intymna relacja, budowana od podstaw przez dwie osoby, do tego jest pełna niuansów, które sprawiają, że przywiązujesz się do partnera lub partnerki. Czy to oznacza, że na stronach randkowych na pewno nie znajdziesz miłości? Oczywiście, że nie! W końcu możesz tam spotkać jeszcze więcej osób, co daje kolejne możliwości na poznanie kogoś Ci naprawdę bliskiego. Jednak kluczowe jest przede wszystkim Twoje podejście, jeżeli wykażesz się zaangażowaniem, a jednocześnie zadbasz o spotkania w rzeczywistości, to masz szansę na udany związek.

Co zmienia miłość w czasach Internetu?

Brak bliskości

W życiu każdego człowieka ważna jest bliskość i bezpośredni kontakt z drugą osobą. To właśnie wtedy uczysz się empatii oraz okazywania miłości. Fakt, że coraz częściej nawiązujesz relację w Internecie, sprawia, że z czasem może brakować Ci czegoś tak prozaicznego, jak trzymanie ze ręce czy objęcie. Pod wpływem takiej sytuacji może dojść do tego, iż okazywanie sobie bliskości w realnym świecie stanie się dla Ciebie zbyt trudne, a przy tym będzie powodować spory dyskomfort.

Brak bezpośredniego wsparcia

Szczególnie w związkach na odległość partnerzy podkreślają, jak trudny jest brak wsparcia od drugiej osoby. Choć oczywiście w każdej chwili możesz podzielić się swoimi troskami, opowiedzieć o tym, jak minął Ci dzień lub wyjaśnić, jaka sytuacja spowodowała w Tobie tyle emocji. Jednak tak naprawdę jest to jedynie sprawozdanie z tego, co już się zdarzyło. Choć wiele osób doskonale sobie z tym radzi, to jednak często powoduje to po prostu narastającą samotność.

Brak wiedzy na temat drugiej osoby

Prozaiczne okazje typu kolacja w rodzinnym gronie, wizyta w kinie ze znajomymi bądź wspólny Sylwester – w każdej z tych sytuacji możesz jeszcze lepiej poznać drugą osobą. Gdy miłość nie przekracza granicę Internetu, to nie odkryjesz pewnych przyzwyczajeń, sposobu zachowań przy przyjaciołach lub w towarzystwie rodziny. Przez to możesz mieć wrażenie, że zbudowana relacja nie jest pełna, a przy tym bardziej sztuczna czy nawet wyreżyserowana. Po prostu trudniej jest Ci odgadnąć, które zachowania są naturalne, a nie wynikają z przemyślanego działania, bo zazwyczaj możesz się o tym dowiedzieć, dopiero gdy spotkasz „na żywo” drugą osobę.