Psychiatrzy i psychologowie pracują w wielu tych samych miejscach opieki zdrowotnej: w prywatnych praktykach, klinikach, programach rehabilitacyjnych, szkołach i innych. Jednak tych 2 specjalistów różni dość sporo, mianowicie tylko zawód psychiatry, jest zawodem lekarskim. Dlatego pamiętaj, aby otrzymać receptę lub L4 od psychiatry, nie możemy udać się do psychologa.

l4 od psychiatry

Jakie leczenie może zapewnić psychiatra?

Leki, które może przepisać psychiatra na e-Receptę obejmują:

  • Antydepresanty,
  • Leki przeciwpsychotyczne,
  • Stabilizatory nastroju,
  • Środki pobudzające,
  • Środki uspokajające.

Po rozpoczęciu przyjmowania leku lekarz będzie monitorować Twoje objawy, aby śledzić oznaki poprawy oraz wszelkie skutki uboczne, których doświadczasz. Na podstawie tych informacji mogą zmienić dawkę lub przepisać inny lek.

Czasami zlecą również regularne bieżące badania laboratoryjne, aby upewnić się, że lek nie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego lub wątroby, nerek i innych narządów.

Psychiatrzy mogą również przepisać inne rodzaje leczenia

Terapia elektrokonwulsyjna, która polega na zastosowaniu prądów elektrycznych do mózgu. Psychiatra może zalecić ją w przypadku ciężkiej depresji i zaburzenia dwubiegunowego, gdy objawy nie reagują na żadne inne rodzaje leczenia.

Terapia światłem. To podejście polega na wykorzystaniu sztucznego światła do leczenia objawów depresji. Jest ona często zalecana w przypadku depresji sezonowej, zwłaszcza gdy mieszkasz w miejscu, w którym nie ma zbyt wiele światła słonecznego.

Czy mogę otrzymać L4 od psychiatry bez wychodzenia z domu?

Oczywiście. Idealnym do tego narzędziem, jest platforma haloDoctor, gdzie po połączeniu się z lekarzem na e-Wizytę, otrzymamy fachową pomoc oraz poradę lekarską. Ze specjalistą można połączyć się z każdego miejsca na świecie, a jedyne, co będzie nam potrzebne, to urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

Dodatkowo istnieje możliwość otrzymania takich dokumentów, jak L4 od psychiatry lub recepty elektronicznej.

Psychiatrzy a psychologowie

W porównaniu z psychiatrami psychologowie mają tendencję do skupiania się bardziej na czynnikach społecznych, kulturowych i środowiskowych, a nie biologicznych. Pomagają zidentyfikować negatywne wzorce myślowe i inne obszary funkcjonowania mózgu, które mogą wpływać na zachowanie i zdrowie emocjonalne, wraz z kluczowymi czynnikami środowiskowymi lub stresorami życiowymi, które również odgrywają rolę.

Różnice w praktyce

Psychologowie leczą objawy zdrowia psychicznego za pomocą terapii rozmownej, zapewniając przestrzeń do dzielenia się emocjonalnym niepokojem i objawami zdrowia psychicznego, których doświadczasz, przez serię sesji. Mogą zaoferować wskazówki i wsparcie w zrozumieniu tych objawów i nauczyć umiejętności radzenia sobie z nimi.

Terapia może przybierać różne formy, w tym:

  • Terapia jeden na jeden,
  • Terapia par,
  • Terapia rodzinna,
  • Terapia grupowa.

Prawdopodobnie słyszałeś o terapii poznawczo-behawioralnej, jednym z najczęstszych rodzajów terapii rozmownej. Ma ona na celu pomóc ludziom nauczyć się i praktykować konkretne techniki, aby pracować przez niechciane emocje i negatywne wzorce myślowe.

L4 od psychiatry, możemy uzyskać zarówno podczas stacjonarnej wizyty, jak i konsultacji online na platformie telemedycznej. Psychiatra będzie lepszym wyborem, kiedy konieczna jest farmakoterapia, a z kolei po pomoc do psychologa powinniśmy się udać, kiedy zależy nam na poddaniu się terapii. Skorzystaj z możliwości odbycia konsultacji bez wychodzenia z domu, dzięki platformom telemedycznym, takim jak haloDoctor.