Soczewki kontaktowe są popularnym i wygodnym sposobem korekcji wzroku. Zapewniają nam większą swobodę i komfort, w porównaniu do tradycyjnych okularów. Jednak wielu użytkowników tego typu metody korekcji wzroku popełnia błędy, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W artykule tym wskażemy najczęściej popełniane, by każdy użytkownik soczewek kontaktowych miał świadomość, jakich sytuacji należy unikać, by soczewki służyły, nie zaś szkodziły naszym oczom.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie i przezroczyste soczewki, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka w celu poprawy wzroku. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak hydrożel, silikon hydrożelowy lub tworzywo sztuczne o właściwościach przepuszczających tlen i stanowią alternatywę dla tradycyjnych okularów.

Soczewki kontaktowe korygują wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm i prezbiopię – dostosowują się do krzywizny oka, co umożliwia lepsze skupienie światła na siatkówce, a to z kolei prowadzi do poprawy wzroku. Dostępne są różne rodzaje soczewek, w tym jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i długoterminowe.

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, natomiast przy korzystaniu z nich ważne jest przestrzeganie higieny i właściwa ich pielęgnacja, aby uniknąć infekcji i innych powikłań.

Błędy popełniane przez użytkowników soczewek kontaktowych

Dbając o soczewki, jednocześnie dbamy o swoje oczy – zasada ta działa także w drugą stronę, dlatego jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi oczami, prawidłowym wzrokiem i komfortem noszenia soczewek kontaktowych, warto odpowiednio zadbać o oczy i soczewki, unikając nieprawidłowości, których najczęściej dopuszczają się użytkownicy soczewek kontaktowych.

Nieprzestrzeganie higieny

Czyszczenie i dbanie o higienę soczewek kontaktowych jest kluczowym aspektem utrzymania zdrowych oczu. Jednym z najczęstszych błędów jest zaniedbywanie czyszczenia soczewek, co prowadzić może do gromadzenia się w nich zanieczyszczeń, bakterii i wirusów, zwiększając ryzyko infekcji oczu. Przed dotknięciem soczewek należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą, a następnie przestrzegać zaleceń dotyczących ich czyszczenia, określonych przez producenta.

Przekraczanie czasu użytkowania soczewek

Następnym błędem jest nadmierne noszenie soczewek kontaktowych – chodzi tutaj zarówno o długie godziny noszenia soczewek bez przerw, co może prowadzić do przesuszenia oczu, podrażnień i infekcji, ale także użytkowanie soczewek zgodnie z czasem określonym dla danego ich rodzaju – jeśli są to soczewki jednodniowe, należy wymieniać je każdej doby, postępując analogicznie z każdym innym typem soczewek kontaktowych.

Niewłaściwe przechowywanie soczewek

Niewłaściwe przechowywanie soczewek to kolejny częsty błąd, którego należy unikać. Soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego pojemnikach, w odpowiednim płynie dezynfekującym. Nie jest możliwe moczenie ich w wodzie kranowej ani stosowanie innych środków czyszczących poza tymi, które są im dedykowane. Pojemniki powinny być zawsze czyste, zaś płyn dezynfekujący regularnie wymieniany, zgodnie z zaleceniami producenta.

Nieodpowiednie dopasowanie soczewek

Innym powszechnym błędem jest noszenie soczewek kontaktowych o nieodpowiednim dopasowaniu. Wielu użytkowników decyduje się na samodzielny zakup soczewek, bez wcześniejszej konsultacji z okulistą. Tymczasem każde oko jest inne – ma swój unikalny kształt, rozmiar oraz inne parametry, a także może mieć inną wadę. Dlatego istotne jest, aby soczewki były indywidualnie dopasowane do danych oczu. Niewłaściwe ich dobranie może powodować dyskomfort, podrażnienia i zmniejszać ostrość widzenia.

Wizyta w centrum okulistycznym

Przed rozpoczęciem korzystania z soczewek kontaktowych, należy skonsultować się z okulistą, który przeprowadzi badanie oczu i pomoże dobrać odpowiednie soczewki, dostosowując je do potrzeb oczu i preferencji Pacjenta. Laguna Medical to profesjonalne centrum medyczne, którego głównym profilem działalności jest poradnia okulistyczna. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie leczenia chorób oczu, a także specjalistyczne konsultacje. Doświadczeni okuliści pomogą w doborze soczewek kontaktowych, jak również zaproponują inne, skuteczne metody korekty wzroku.

Prawidłowe noszenie soczewek kontaktowych wymaga świadomości i odpowiedzialności. Unikanie najczęstszych błędów może pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu i zapobieganiu infekcjom. Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, regularnej kontroli u okulisty, odpowiednim dopasowaniu soczewek, przerwach w noszeniu oraz właściwym przechowywaniu. Dzięki temu w odpowiedni sposób zadbamy o soczewki kontaktowe, a przede wszystkim o swój wzrok.