Teoretycznie, uzależnić możemy się od wszystkiego. I nie mówię tu o tak oczywistych rzeczach jak alkohol czy narkotyki. Często nałogiem stają się zwykłe czekoladki, kawa a nawet cukier. Czy to oznacza, że mamy się w swojej codzienności wyrzec wszystkiego? Absolutnie nie. Póki nie zagraża życiu i zdrowiu, nie ma powodu do zmartwień. Są jednak takie substancje, których regularne przyjmowanie i nadużywanie może mieć tragiczne skutki. Oto najbardziej uzależniające substancje.

Alkohol

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że jest na pierwszym miejscu. To jedna z najłatwiej dostępnych substancji uzależniających. Nie tylko jest legalny, ale i powszechnie akceptowalny kulturowo i społecznie. Być może nie jest to najbardziej uzależniająca substancja na świecie, ale z pewnością najniebezpieczniejszy. Działa z ukrycia, najczęściej pod płaszczykiem dobrej zabawy i rozluźnienia. Około 22% osób, które spożywają go regularnie, wpadają w nałóg już po kilku miesiącach od początku picia. Statystyki podają, że w 2012 roku z jego powodu zmarło około 3 miliony osób na całym świecie. Dane z 2020 roku są o wiele wyższe.

Barbiturany

Pod tą tajemniczą nazwą skrywają się znane wszystkim środki nasenne, uspokajające i przeciwpadaczkowe. Podawane w małych ilościach sprawiają, że człowiek wpada w euforię. Jednak duża dawka jest zabójcza. Jak dokładnie? Potrafi min zatrzymać oddychanie. Substancja ta bardzo silnie oddziałuje na działanie całego układu nerwowego. Z czasem jej obecność w lekach została w jakimś stopniu wyparta przez bezpieczniejsze odpowiedniki. Jednak wciąż można ją spotkać w lekach przepisanych na receptę.

Nikotyna

Jest głównym składnikiem uzależniającym w papierosie. Nikotynę przyjmujemy do organizmu przez płuca, gdzie potem ma prostą drogę do mózgu. I owszem, powoduje, że mniej czujemy zmęczenie, a stres i niepokój odchodzą na chwilę na drugi plan. Jednak, bardzo łatwo się od niego uzależnić. O konsekwencjach nie trzeba chyba nikomu przypominać, wystarczy dodać, że długotrwale palenie prowadzi do śmierci. Osoby chcące rzucić palenie, doświadczają podobnych doświadczeń, jak w przypadku zespołu abstynencyjnego w terapii alkoholowej. W przypadku odstawienia papierosów, ten syndrom nosi nazwę głodu nikotynowego.

THC

Wokół marihuany dyskusje nie ustają. Jej zwolennicy wskazują na doskonałe działanie przeciwbólowe i lecznicze. Pobudza do tego kreatywność, wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości. Odpręża i daje uczucie spełnienia a czasem i pełnego odlotu. Jednak jej przeciwnicy wskazują na jeden fakt, z którym nie da się polemizować. Marihuana uzależnia, a jej szkodliwe działanie naukowcy przyrównują bardzo obrazowo. Jeden skręt zioła działa tak, jak trzy papierosy. Ponadto szkodliwe działanie na płuca i oskrzela kumuluje się wraz z częstym paleniem. Mimo, że marihuana jest powszechnie dopuszczona do sprzedaży w wielu krajach, miejmy świadomość, że potrafi silnie uzależnić.

Kokaina

To najczęstszy narkotyk gwiazd rocka i śmietanki towarzyskiej Hollywood. Wciągana przez nos, może doprowadzić w końcu do jego zaniku. Działając żrąco na chrząstkę nosową, sprawia że pojawiają się w niej dziury, z czasem coraz większe, kruszą podstawę na której trzyma się nos. Działa błyskawicznie po wciągnięciu. Przenika do mózgu i w ułamku sekundy sprawia, że czujemy błogie szczęście oraz dużą pewność siebie. Niestety, ten stan nie trwa długo. Kolejne dawki szybko prowadzą do uzależnienia. A w połączeniu z alkoholem i narkotykami, mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Cukier

Choć w porównaniu do wyżej wymienionych substancji wydaje się być najbardziej niewinny, to jednak jego destrukcyjne i uzależniające działanie jest ogromne. Cukier towarzyszy nam od najmłodszych lat. Próchnica, otyłość, choroby serca, kłopoty z krążeniem. To tylko jedne z nielicznych skutków ubocznych przyjmowania zwiększonej ilości cukru. I powiedzmy to jasno – od cukru naprawdę można się uzależnić. Nie warto niszczyć sobie zdrowia i życia dla kilku słodkich chwil.

Oto najbardziej uzależniające substancje na świecie. Niepozorny cukier, alkohol, marihuana, nikotyna. Ta lista nie jest zamknięta. Jesteśmy dosłownie otoczeni substancjami, które mogą nas uzależnić. Od nas zależy tylko, czy mądrze z nich korzystamy.