Wyjście z alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii jest łatwiejsze i bardziej efektywne, jeśli osoba uzależniona korzysta z pomocy ośrodka zajmującego się leczeniem nałogów. Jeden z wymienionych tu problemów dotyczy Cię bezpośrednio? A może szukasz odpowiedniej placówki dla bliskiej osoby? Poznaj kwestie, które warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o leczeniu.
Kadra
Podczas wyboru ośrodka terapii uzależnień należy zwrócić szczególną uwagę na zatrudnioną w danym miejscu kadrę. Zespół specjalistów musi być w stanie zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną oraz psychoterapeutyczną. Na pokładzie powinien być zatem nie tylko terapeuta czy instruktor terapii uzależnień, lecz także lekarz oraz pielęgniarka. Warto przyjrzeć się kwalifikacjom członków kadry, choć równie ważne jest ich doświadczenie – nie tylko zawodowe, ale też to życiowe. Specjalistom, którzy problem uzależnienia znają z autopsji, bo sami niegdyś zmagali się z nałogiem, dużo łatwiej jest dotrzeć do pacjenta z podobnym bagażem doświadczeń i zdobyć jego zaufanie.
Warunki
Motywacja do walki z nałogiem może zniknąć w obliczu niezadowalających warunków bytowych w ośrodku. Dlatego też kluczowy jest wybór miejsca oferującego warunki, które spełniają oczekiwania pacjenta. Wieloosobowe sale z odrapanymi ścianami i brak możliwości zaczerpnięcia świeżego powietrza raczej nikomu nie wyjdą na dobre. Przestronne, jasne pokoje dwu- albo trzyosobowe przyczynią się natomiast do podniesienia komfortu i polepszenia samopoczucia pacjenta. Możliwość spędzenia czasu w ogrodzie, obejrzenia telewizji czy dostęp do biblioteki to kolejne z czynników wspomagających leczenie. Ośrodek uzależnień Kielce swoim pacjentom oferuje nawet relaksacyjne masaże oraz warsztaty jogi!
Położenie
Lokalizacja ośrodka również nie jest bez znaczenia. Łatwiej dochodzi się do siebie z dala od zgiełku miasta, w pięknych okolicznościach przyrody. Bliskość natury, świeże powietrze oraz cisza ułatwiają proces wychodzenia z nałogu i sprawiają, że czas spędzany w ośrodku upływa w milszej atmosferze.
Stosunek do pacjenta
Wiele osób wzbrania się przed podjęciem terapii z obawy przed złym traktowaniem lub negatywnym stosunkiem ze strony specjalistów. Pacjenci ośrodków leczenia uzależnień często zmagają się z niską samooceną, a nawet z depresją. W takiej sytuacji ważny jest wybór miejsca, w którym osoba uzależniona poczuje się bezpiecznie. Należy dołożyć wszelkich starań, by wyselekcjonować ośrodek, który do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, dobiera rodzaj terapii do jego potrzeb, a przy tym traktuje go z szacunkiem.
Wsparcie po zakończeniu terapii
Proces leczenia nałogu nie dobiega końca z chwilą opuszczenia ośrodka. Powrót do normalnego życia w praktyce może okazać się trudny. Zderzenie z rzeczywistością w niektórych przypadkach kończy się nawet powrotem do używek. By temu zapobiec, warto podjąć leczenie w ośrodku, który oferuje wsparcie także po zakończeniu terapii. Mogą to być dodatkowe warsztaty, spotkania AA czy możliwość zdalnych konsultacji z terapeutami.