W leczeniu uzależnienia najważniejsze jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu walki z nałogiem. Jednak odpowiedni ośrodek terapii ma ogromny wpływ na jakość leczenia oraz skuteczność terapii. W tej trudnej chwili każdy element może wpłynąć na komfort psychiczny, większe poczucie bezpieczeństwa i motywację do dalszego leczenia. Dlatego przekonaj się, jak wybrać skuteczny ośrodek terapii, taki jak Ośrodek Terapeutyczno-Detoksykacyjny Twój Detoks.

Prywatny czy państwowy ośrodek odwykowy

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, jaki ośrodek terapii chcesz wybrać – państwowy czy prywatny. Jeśli zdecydujesz się na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to nie będziesz ponosić żadnych opłat, ale placówki bardzo często są przepełnione, a do tego będziesz musiał długo czekać na rozpoczęcie leczenia. Niekiedy trwa to nawet 2 lata, co w przypadku uzależnienia stanowi duży problem. Potrzebne jest też skierowanie wystawione np. przez psychiatrę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek odwykowy, gdzie pacjent może być przyjęty od razu. Zazwyczaj w takich placówkach dostrzegalne są lepsze standardy, a niekiedy dodatkowo są wykorzystywane mniej standardowe formy leczenia np. muzykoterapia. W Ośrodku Terapeutyczno-Detoksykacyjnym Twój Detoks pacjenci mogą liczyć na natychmiastowe przyjęcie i profesjonalną opiekę.

Forma terapii

Szukając skutecznego ośrodka terapii, weź pod uwagę stosowane formy leczenia. Dowiedz się, czy w placówce prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa, ponieważ najlepsze efekty przynosi połączenie obu tych metod leczenia. Znajdziesz też ośrodki z bardzo kompleksową ofertą, która jest skierowana do bliskich w postaci np. terapii małżeńskiej, konsultacji rodzinnych lub terapii Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Twój Detoks oferuje szeroki zakres terapii dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Podczas leczenia uzależnienia stosowana jest terapia behawioralno-poznawcza, która w zależności od placówki może być wspomagana także innymi zajęciami.

Ośrodek Terapeutyczno-Detoksykacyjny Twój-Detoks, Konstancin-Jeziorna k/Warszawy, Mazowieckie - Ranking Ośrodków Terapii

Koszt leczenia uzależnienia

Oczywiście zawsze warto wziąć pod uwagę koszt leczenia uzależnienia – szczególnie gdy będziesz pokrywać całą kwotę „z własnej kieszeni”. Dlatego podczas selekcji placówek dowiedz się, ile kosztuje pobyt, detoksykacja organizmu i inne usługi. W Ośrodku Twój Detoks dostępne są różne opcje finansowania, w tym płatności ratalne, co może ułatwić dostęp do leczenia.

Pamiętaj, że choć cena leczenia w stacjonarnym ośrodku jest istotna, to jednak ograniczenie się jedynie do najtańszej opcji może nie być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli cena pobytu w prywatnym ośrodku terapii jest dla Ciebie zbyt wysoka, to sprawdź, czy jest dostępna płatność ratalna. Niektóre placówki pozwalają na rozłożenie kwoty nawet na 12 miesięcy.

Długość leczenia

Nie decyduj się na ośrodek, tylko dlatego, że oferuje najkrótsze leczenie. To duży błąd, bo wychodzenie z nałogu wymaga czasu i cierpliwości. Wiele zależy też od samego nałogu, długości jego trwania itp. Dlatego dopiero podczas wstępnej rozmowy z lekarzem dowiesz się, jak długie leczenie zaleca specjalista.

Zazwyczaj najskuteczniejsze leczenie zapewniają ośrodki, które oferują przynajmniej czterotygodniowe turnusy. Choć niekiedy wymagane jest jeszcze dłuższe leczenie – nawet sześcio- lub ośmiotygodniowe. Ośrodek Terapeutyczno-Detoksykacyjny Twój Detoks oferuje programy terapeutyczne dostosowane do potrzeb pacjentów, zapewniając odpowiednio długi czas leczenia.

Lokalizacja i standard ośrodka

Decydujesz się na leczenie w oddziale dziennym? Zatem zdecyduj się na ośrodek, który znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli interesuje Cię pobyt w stacjonarnej placówce, to dużo ważniejsza jest spokojna i cicha okolica, która sprzyja relaksowi. Atutem może też być większa odległość od Twojego miejsca zamieszkania, ponieważ zapewni Ci to większą anonimowość.

Istotny jest również standard ośrodka terapii – wyposażenie pokoi oraz zajęcia dodatkowe, które są tak ważne na etapie wychodzenia z nałogu.

Kadra ośrodka leczenia uzależnień

Pracownicy ośrodka terapii to jeden z najważniejszych aspektów, który musisz wziąć pod uwagę. Dlatego odwiedź stronę wybranej placówki i sprawdź, jakich zatrudnia specjalistów. Podczas leczenia uzależnienia niezbędne jest wsparcie wykwalifikowanych terapeutów, psychologów i psychiatrów. Personel powinien mieć certyfikaty oraz wykształcenie, uprawniające do leczenia uzależnienia. Ośrodek Twój Detoks zatrudnia doświadczonych specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, zdobytymi w Polsce oraz za granicą.

Zauważ, że najlepsze ośrodki terapii mają jeszcze szerszy personel, który obejmuje lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, a nawet chirurgów.

Podczas oceny jakości personelu weź też pod uwagę wielkość danej placówki oraz liczbę chorych, którzy tam przebywają. Zastanów się wtedy, czy placówka dysponuje taką liczbą pracowników, która jest w stanie dobrze zająć się każdym pacjentem.

Wyżywienie w ośrodku terapii

Najlepiej oceniane są ośrodki leczenia uzależnień, które mają własną kuchnię lub korzystają z usług lokalnej firmy cateringowej. Wtedy jedzenie jest naprawdę smaczne i pożywne – właśnie tak jest w renomowanych placówkach. Koniecznie weź to pod uwagę, bo na pewno zależy Ci na tym, żeby leczenie było spokojne i umożliwiało Ci skupienie się jedynie na sobie. Zimne, niesmaczne jedzenie może zniechęcać Cię do dalszego pobytu, bo w tym trudnym okresie nawet takie szczegóły wpływają na powodzenie leczenia.

Sprawdź, czy wybrany ośrodek terapii oferuje dania z różnych diet np. dostosowanych do potrzeb alergików, wegan czy wegetarian. Zazwyczaj wysokiej jakości, prywatne placówki mają możliwość dopasowania jedzenia do potrzeb pacjentów.