Profesjonalna pomoc jest niezbędna w wielu chwilach słabości, a szczególnie gdy nałóg zaczyna przejmować kontrolę nad Twoim życiem. Wówczas jednym z rozwiązań jest ośrodek leczenia uzależnień, gdzie nie tylko skorzystasz z porad specjalistów, ale też przejdziesz detoksykację i rozpoczniesz drogę ku wyzdrowieniu. Jednak zanim do tego dojdzie, musisz wiedzieć, jak wybrać najlepszy ośrodek terapii.

Jak wybrać najlepszy ośrodek terapii

Jak znaleźć ośrodek terapii godzien zaufania?

Możesz opierać się na opiniach znajomych bądź rodziny, jeśli w swoim otoczeniu znajdują się osoby, które już wcześniej korzystały z pomocy ośrodka terapii. Jednak bardzo często temat związany z nałogiem jest krępujący. Wtedy lepiej, gdy w Internecie zaczniesz szukać odpowiedniej placówki. Skorzystaj z wiarygodnego rankingu ośrodków, gdzie zawarte są opinie nie tylko specjalistów, ale przede wszystkim innych pacjentów. Zadzwoń też do poszczególnych ośrodków, a do tego kieruj się naszymi zasadami. Dzięki temu podejmiesz dobrą decyzję.

8 zasad wyboru ośrodka terapii

Wiarygodne opinie na temat ośrodka

Do dyspozycji masz internetowe rankingi ośrodków leczenia uzależnień i to właśnie z ich pomocą możesz znaleźć najlepsze miejsce do walki z nałogiem. Poza tym dostępny jest spis wszystkich placówek terapeutycznych w Polsce, co znacznie przyspieszy proces poszukiwania.

Jeśli chcesz skorzystać z internetowego rankingu ośrodków terapii, to zwróć uwagę na wiarygodność danego serwisu, a także na opinie na temat danej placówki. Komentarze powinny być dodane przez pacjentów oraz gości, a następnie zweryfikowane. Dzięki temu masz pewność, że recenzje, dane i oceny są prawdziwe, a przy tym w pełni obiektywne. Z pewnością ułatwi Ci to proces wybierania ośrodka terapii.

Jeszcze zanim podejmiesz ostateczną decyzję, to przekonaj się, jakie są kryteria oceny poszczególnych ośrodków leczenia uzależnień. Zazwyczaj brane są pod uwagę nie tylko opinie pacjentów oraz gości, ale też stosowany program, jakość opieki lekarskiej, lokalizacja placówki, a także wrażenia z pobytu w danym miejscu.

Program terapii

Chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepszy ośrodek terapii? Z pewnością cenną wskazówką jest program oferowany przez konkretną placówkę. Dzięki temu poznasz szczegóły związane ze sposobem leczenia, wykorzystywanymi technikami i metodami działania.

Zazwyczaj dokładny program terapeutyczny jest ustalany indywidualnie – po rozmowie z pacjentem. Pozwala to również określić czas potrzebny na poradzenie sobie z uzależnieniem. Dzięki temu sposób leczenia jest też maksymalnie dostosowany do problemów i potrzeb pacjenta.

Większość ośrodków terapii łączy zajęcia grupowe z indywidualnymi sesjami oraz dodatkowymi aktywnościami. Dlatego częścią leczenia mogą być np. terapie ruchowe, zajęcia oddechowe, medytacja,  muzykoterapia itp. Pozwala to na szybsze odzyskanie kontroli nad swoim ciałem i umysłem. Oprócz tego aktywności na świeżym powietrzu, wycieczki, wędrówki, a nawet odpoczynek na plaży w towarzystwie osób, które borykają się z podobnymi problemami, stanowią ważny krok ku lepszemu życiu. W razie konieczności wprowadzana jest także farmakoterapia.

Zauważ, że nowoczesne ośrodki terapeutyczne stosują holistyczne podejście w leczeniu, a także indywidualnie opracowane metody terapeutyczne.

Dodatkowo placówki lecznicze mogą zapewniać detoks alkoholowy, który stanowi wstęp do walki z chorobą alkoholową, uzależnieniem od narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.

Zwróć uwagę na to, że skuteczność leczenia uzależnienia jest dużo większa, jeśli pacjent może liczyć na wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny. Dlatego programy wielu placówek obejmują konsultacje rodzinne.

Lokalizacja ośrodka

Czy wiesz, że lokalizacja ośrodka terapeutycznego to kolejny ważny aspekt podczas wyboru najlepszego miejsca? Jeśli boisz się rozstania z bliskimi na długi czas, to zdecyduj się na placówkę znajdującą się w niedalekiej odległości od Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu rodzina bądź przyjaciele z większą łatwością będą mogli Cię odwiedzać.

Cisza i spokój mają duże znaczenie podczas leczenia uzależnienia, dlatego tak dużą popularnością cieszą się ośrodki za miastem, które pozwalają się wyciszyć. Ułatwiają też spędzanie czasu w otoczeniu przyrody, co przynosi oczekiwane rezultaty podczas walki z nałogiem.

Z pewnością znajdziesz ośrodek terapii, który umożliwia spacery po pobliskim lesie, ma dostęp do jeziora czy nawet organizuje wycieczki w góry. Taka dodatkowa aktywność stanowi ważną część terapii. Przede wszystkim jednak pozwala zapomnieć o problemach i nałogu.

Placówki leczenia uzależnień na przedmieściach czy po prostu w pewnym oddaleniu od centrum miasta, zapewniają większą anonimowość. Tym samym możesz cieszyć się prywatnością – bez obaw, że dalsze otoczenie dowie się, gdzie aktualnie się znajdujesz. Z pewnością zwiększa to spokój i komfort psychiczny.

Warunki panujące w ośrodku terapii

Do dyspozycji masz zarówno kameralne, jak i większe ośrodki terapeutyczne. Dzięki temu możesz wybrać placówkę, która zapewni Ci maksymalny komfort psychiczny. W ten sposób dostosujesz też liczbę personelu, pacjentów oraz gości, przebywających w tym miejscu do swoich oczekiwań.

Istotne znaczenie ma również standard pokoi. Najlepiej, żeby były wygodne, nowoczesne i były przeznaczone dla maksymalnie 2-3 osób. Zapewni Ci to prywatność, a jednocześnie nie będziesz czuć się samotnie.

Czy wiesz, jak wybrać najlepszy ośrodek terapii? Sprawdź, jakie udogodnienia zapewnia dana placówka. Może się tam znaleźć np. sala wyciszenia, zamknięty basen, kort tenisowy, siłownia, sala kinowa, muzyczna lub plastyczna.  Zaufaj też ośrodkowi, który zapewnia smaczne jedzenie – dostosowane do Twojej diety, alergii i stanu zdrowia.

Opieka lekarska i kadra ośrodka

Podstawą każdego ośrodka terapii jest personel. To właśnie specjaliści sprawią, że leczenie zakończy się sukcesem, a trudny okres stanie się dla Ciebie nieco przyjemniejszy. Dlatego podczas wyboru ośrodka terapii weź pod uwagę opinie na temat zatrudnionych fachowców. Zazwyczaj możesz skorzystać z pomocy terapeutów uzależnień, psychologów i psychiatrów. To właśnie Ci specjaliści stanowią podstawowe narzędzie podczas leczenia uzależnienia.

Zwróć uwagę na to, że w profesjonalnych ośrodkach terapii mogą pracować zarówno certyfikowani fachowcy, jak i osoby w procesie certyfikacji.

Zazwyczaj na stronie internetowej ośrodka leczenia uzależnień znajdziesz pełną listę specjalistów, którzy tam pracują. Jeśli jest dość długa, a przede wszystkim obejmuje szerokie grono nie tylko terapeutów, ale również lekarzy, pielęgniarzy czy nawet chirurgów, to oznacza, że warto zaufać tej placówce. Twoje wątpliwości powinien budzić ośrodek z 1-2 pracownikami. Tym bardziej że może to oznaczać, że terapeuci są przepracowani i nie są w stanie udźwignąć całego procesu grupowego.

Detoksykacja

Nagłe odstawienie narkotyków, alkoholu, dopalaczy lub innych środków uzależniających, jeśli były przyjmowane przez długi czas, może wywoływać wiele nieprzyjemnych symptomów abstynencyjnych. Jednak ten etap jest niezbędny podczas leczenia uzależnienia. Dlatego poszukując ośrodka terapii, zwróć uwagę na to, czy placówka zapewnia pełne wsparcie medyczne podczas detoksykacji.

W trakcie oczyszczania organizmu z toksyn uzupełniane są niedobory elektrolitów, a do tego stale monitorowany jest Twój stan zdrowia. Zatem zdecyduj się na placówkę, gdzie możesz liczyć na opiekę lekarską i pielęgniarską. Dzięki temu zyskasz pewność, że znacznie łatwiej przejdziesz przez ten etap, a pomoc medyczna zadba o ograniczenie przykrych dolegliwości związanych z odstawieniem danej substancji.

Poza tym specjaliści podczas detoksykacji uzupełniają poszczególne substancje, witaminy i pierwiastki. W razie konieczności wprowadzają farmakoterapię, a do tego dbają o odbudowę narządów wewnętrznych.

Postaw na ośrodek terapii, który zapewnia detoksykację, a dzięki temu od początku będziesz mógł korzystać ze wsparcia tych samych specjalistów. Odpowiada to za większą skuteczność leczenia, a do tego poprawia Twój komfort.

Koszt pobytu w ośrodku terapii

Z pewnością podczas wybierania ośrodka terapii powinieneś zwrócić uwagę na koszty pobytu. W przypadku wielu uzależnień możesz skorzystać z darmowego leczenia w placówkach na NFZ. Jednak długi czas oczekiwania sprawia, że większym zainteresowaniem cieszą się prywatne ośrodki. W tym przypadku przygotuj się na dość wysokie koszty – tym bardziej że cena nie powinna stanowić najważniejszego kryterium.

Pamiętaj o tym, że wysoka cena zazwyczaj jest gwarancją licznego personelu, lepszego wyposażenia czy nawet dostępności atrakcji, które ułatwią proces wychodzenia z nałogu. Weź również pod uwagę fakt, że cena pobytu zazwyczaj jest uzależniona od czasu trwania terapii oraz rodzaju uzależnienia. Dlatego przeciętny turnus to koszt kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Standardowy ośrodek terapii zapewnia dwutygodniowe leczenie  za ok. 4500 zł lub czterotygodniowe za 6500 zł. Jednak ceny te mogą się różnić w zależności od placówki.

Jeśli nie chcesz wybrać najtańszego ośrodka, a jednocześnie jednorazowe koszty są dla Ciebie zbyt wysokie, to skorzystaj z płatności ratalnej. Wiele prywatnych ośrodków zapewnia taką możliwość. Wówczas musisz najpierw wpłacić zaliczkę przed rozpoczęciem leczenia, a pozostała kwota jest rozłożona na kilka rat rozłożonych na kilka tygodni lub miesięcy. Dzięki temu nie musisz rezygnować z profesjonalnego leczenia, a zarazem nie stanowi to tak dużego obciążenia finansowego dla domowego budżetu.

Czas trwania terapii

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru ośrodka terapii, jest czas trwania leczenia. Nie sugeruj się tym, która placówka zapewnia najkrótsze turnusy. Najlepiej, jeśli terapia trwa od 4 do nawet 8 tygodni. Wtedy możliwa jest nie tylko detoksykacja organizmu, ale też wyleczenie z nałogu i nauka odpowiednich mechanizmów obronnych.

Pamiętaj o tym, że czas trwania terapii nie powinien być głównym kryterium ze względu na indywidualne podejście wielu placówek. Większość z nich dostosowuje długość turnusu do potrzeb danego pacjenta, a także wieku, stanu zdrowia oraz rodzaju uzależnienia.