Rozstanie zawsze jest bolesne i bez względu na przyczynę stanowi spory szok emocjonalny. Jednak czasem możesz czuć na tyle bliską więź z drugą osobą, że nie chcesz tracić z nią kontaktu. Zdarzają się też sytuacje, gdy konieczne jest utrzymywanie relacji z eks, chociażby ze względu na dzieci, zobowiązania finansowe lub zawodowe. Dlatego spróbuj ułożyć sobie relacje z byłym partnerem, by czuć większy komfort w trakcie spotkań. Dowiedz się zatem, jak należy się do tego przygotować.

Co zrobić, by unormować relacje z byłym partnerem?

Czujesz lub wiesz, że Twoje kontakty z byłym partnerem nie mogą się zakończyć wraz z rozstaniem? W takim razie postaraj się unormować wasze relacje, a dzięki temu przyszłe spotkania staną się mniej bolesne i kłopotliwe. Spróbuj kierować się najważniejszymi zasadami, dzięki którym ułożysz sobie relację z byłym partnerem.

Nabierz dystansu

Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, to spróbuj odpocząć od swojego eks. Oczywiście nie zawsze jest to całkowicie możliwe, ale postaraj się maksymalnie ograniczyć kontakt między waszą dwójką. Dzięki temu łatwiej będzie Ci nabrać dystansu do całej sytuacji. Poza tym świeże rany zaczną się już powoli goić. Dlatego postaraj się omijać miejsca, gdzie może przebywać Twój były partner.

Ważne jest również to, by nie śledzić konta w social mediach, nie odbierać telefonów oraz nie odpisywać na SMS-y od drugiej osoby. Poza tym w takiej sytuacji łatwo jest powiedzieć lub napisać słowa, które trudno będzie później wymazać, a to na pewno nie pomoże to w budowaniu poprawnej relacji.

Zwróć również uwagę na to, że chwila tylko dla Ciebie jest też ważna, ponieważ zaczniesz wtedy układać sobie na nowo życie. Szczególnie jest to istotny moment w przypadku rozpadu długotrwałej relacji.

Jak ułożyć sobie życie z byłym partnerem 2 - Ranking Ośrodków Terapii

Zastanów się nad nową sytuacją

W końcu może nadejść taki moment, gdy konieczny będzie kontakt z byłym partnerem, dlatego dobrze przygotuj się do tej chwili. Szczególnie jest to ważne, jeżeli łączą was dzieci, praca bądź wspólni znajomi. Dlatego zacznij zastanawiać się nad tym, jak chcesz, by wyglądały wasze relacje, a przede wszystkim, czy jesteś w stanie zrealizować swoje plany. Oczywiście w tym przypadku bardzo ważny jest powód waszego rozstania. Właśnie z tego powodu nie możesz wymagać od siebie zbyt wiele, ponieważ ucierpi na tym tylko Twój stan emocjonalny i psychiczny.

Choć krótko po rozstaniu bardzo trudno jest kierować się rozumem, a nie sercem, to pamiętaj o tym, by myśleć o swoim szczęściu i dobru. Dlatego, jeżeli czujesz, że odebranie telefonu lub spotkanie sprowadzi tylko chaos do Twojego życia, to po prostu ogranicz kontakt do minimum.

Czas na spotkanie

Czujesz się na siłach, by spotkać się z byłym partnerem, bądź po prostu nie masz wyboru i musi do niego dojść? W takim razie musisz się do niego dobrze przygotować. Dzięki temu zyskasz spokój, większą pewność siebie oraz komfort psychiczny. Dlatego zastanów się, jak może przebiec Twoje pierwsze spotkanie z byłym partnerem. Wiesz najlepiej, jaki ma charakter i czego możesz oczekiwać, więc weź to pod uwagę. Szczególnie jest to istotne, jeżeli może dojść do jakichś przepychanek słownych.

Poza tym zastanów się nad tym, dlaczego chcesz się skontaktować ze swoim byłym partnerem, a dzięki temu łatwiej będzie Ci określić, czy do tego spotkania w ogóle musi dojść. Ustal dokładnie, jaki ma być cel waszego spotkania i co chcesz powiedzieć.

Pamiętaj, jeżeli czujesz, że musisz coś z siebie wyrzucić i przekazać to drugiej osobie, to nie duś tego w sobie. Tylko dzięki temu będziecie mogli w przyszłości rozpocząć zupełnie nową relację, być może na płaszczyźnie przyjaźni bądź po prostu jako znajomi.

W przypadku, gdy wiesz, że partner może celowo chcieć sprawić Ci przykrość, to zastanów się, czy będziesz w stanie to wytrzymać. Możesz też poprosić o towarzystwo jakiejś zaufanej osoby, dzięki czemu zyskasz więcej odwagi i pewności siebie.

Jak ułożyć sobie życie z byłym partnerem 3 - Ranking Ośrodków Terapii

Powstrzymaj nadmierne emocje

Szczególnie wtedy, gdy nadal łączą Cię z byłym partnerem sprawy zawodowe lub rodzinne, to postaraj się powstrzymać negatywne emocje. Choć na pewno to będzie trudne, jeżeli do rozstania doszło z winy drugiej osoby. Jednak zastanów się nad tym, czy przepychanki słowne przyniosą jakikolwiek pozytywny rezultat? Może to się skończyć jedynie tym, że kolejne spotkanie stanie się jeszcze trudniejsze, a unormowanie przyszłych relacji będzie po prostu niemożliwe. Masz też okazję do pokazania swojemu eks, że chcesz, by wasze kontakty opierały się na szacunku i w ten sposób staniesz się dla niego wzorem.

Poproś o pomoc

Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z zaistniałą sytuacją i po prostu potrzebujesz pomocy, to nie wstydź się tego. W końcu każde rozstanie jest inne, a ty nie musisz przechodzić go w taki sam sposób, jak ktoś inny. Gdy wiesz, że codzienny kontakt z byłym partnerem jest dla Ciebie zbyt trudny, to skorzystaj z pomocy zaufanej osoby lub specjalisty, np. terapeuty czy psychologa. Dzięki temu poczujesz się lepiej, ale też otrzymasz wsparcie, na jaki