Depresja i inne choroby psychiczne dotykają coraz większej części społeczeństwa. Kiedy bliska Ci osoba cierpi z powodu jakiejkolwiek choroby psychicznej, prawdopodobnie sam prędzej czy później odczujesz tego skutki. Szybko możesz poczuć się bezradny, przytłoczony i sfrustrowany. Jak pomóc osobie zmagającej się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi?

Jak pomóc osobie z depresją? – Postaraj się zrozumieć chorobę

Zrozumienie przez co przechodzi bliska Ci osoba sprawi, że lepiej będziesz w stanie jej pomóc. Zapoznaj się z przyczynami i objawami zaburzenia oraz sposobami leczenia. Choć każdy w indywidualny sposób znosi choroby psychiczne, świadomość dotycząca ogólnych zagadnień na temat danego zaburzenia czy choroby jest niezwykle pomocna. Znajomość objawów depresji czy też innych chorób psychicznych jest punktem wyjścia do udzielenia pomocy, jakiej dana osoba potrzebuje.

Jeśli u bliskiej Ci osoby nie zdiagnozowano konkretnego zaburzenia, ale według Ciebie może się zmagać z problemami natury psychicznej, obserwuj ją i zapamiętuj wszystkie nietypowe dla niej zachowania. Ważne jest, aby informować ją o swoich spostrzeżeniach. Może to pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy przez specjalistę.

Dziel się swoimi obawami z bliską Ci osobą

Jeśli zauważysz u bliskiej Ci osoby pierwsze oznaki depresji, ważne jest, aby podzielić się z nią swoimi obawami. Pamiętaj, aby zrobić to w sposób spokojny i nieoceniający. Podziel się zmianami, które zauważyłeś, a które Cię niepokoją. Ważne jest także, aby pozwolić tej osobie mówić o swoich uczuciach i dać jej przestrzeń do swobodnego wyrażania swoich emocji. Przedstawiaj fakty w neutralny sposób i pozwalaj drugiej stronie odnieść się do tego, co mówisz.

Pomóż bliskiej Ci osobie w leczeniu depresji

Osoba zmagająca się z depresją czy też innymi problemami natury psychicznej może potrzebować pomocy w wielu aspektach życia, na przykład w znalezieniu specjalisty. Może to wynikać z poczucia wstydu, stygmatyzacji czy też z faktu, że choroba utrudnia wykonywanie nawet prostych czynności takich jak znalezienie specjalisty czy też umówienie wizyty.

Co w przypadku, gdy osoba ta waha się lub nie wyraża chęci na udanie się do specjalisty zdrowia psychicznego, takiego jak psychiatra, psycholog czy też psychoterapeuta? Sprawdź, czy będzie skłonna odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu. Może być to dobry sposób zwłaszcza, gdy jest to osoba, którą obdarza zaufaniem. Mimo, że najlepiej spotkać się ze specjalistą zdrowia psychicznego, w razie potrzeby warto skorzystać z jakiejkolwiek pomocy.

Wspieraj w codziennej rutynie

Osoba zmagająca się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi może potrzebować pomocy także w codziennych czynnościach. Zaoferuj swoją pomoc w zadaniach, które mogą się wydawać stresujące czy przytłaczające. Może to być zrobienia prania, zakupów spożywczych czy też sprzątanie. Postaraj się także zadbać o to, aby osoba ta utrzymywała odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Zaproponuj choćby krótki spacer. Regularna aktywność fizyczna uwalnia endorfiny i pomaga złagodzić stres, co prowadzi do poprawy nastroju.

Pomocną rzeczą w walce z chorobami psychicznymi jest ustalenie rutyny. Zachęcaj tę osobę do wykonywania czynności, które sprawiają jej satysfakcję.

Obserwuj chorą osobę

Ważna jest obserwacja i sprawdzanie czy leczenie działa. Będzie to przejawiało się w wyglądzie i zachowaniu osoby zmagającej się z depresją. W miarę poprawy nastroju zauważysz, że osoba ta zacznie nawiązywać z Tobą lepszy kontakt wzrokowy. Mniej będzie spoglądała w dół i uciekała wzrokiem z powodu poczucia niepokoju. Dobrymi znakami jest także spokojniejsze zachowanie, częstsze uśmiechanie się, zwiększona interakcja z ludźmi, a także lepszy apetyt.

Co jeśli leczenie nie działa? Mogą wtedy pojawić się myśli samobójcze. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że osoba zmagająca się z depresją rozważa odebranie sobie życia, podejmij kroki w celu zmniejszenia ryzyka próby samobójczej lub samobójstwa.

  • Dołóż wszelkich starań, aby przekonać ją do wizyty u specjalisty. Udaj się tam razem z nią.
  • Jeśli podejrzewasz, ze terapia jest nieskuteczna, postaraj się zachęcić osobę z depresją do wizyty u innego specjalisty. Być może inne podejście do terapii okaże się skuteczniejsze.
  • Usuń z domy niebezpieczne przedmioty.
  • W razie potrzeby wezwij karetkę.

Jeśli martwisz się o bliską Ci osobę, która zmaga się z depresją lub inną chorobą natury psychicznej, koniecznie spróbuj przekonać ją do podjęcia leczenia. Pamiętaj, że Twoje wsparcie jest niezwykle ważne w terapii.