Nasz kraj zajmuje czołowe miejsce pod względem liczby osób uzależnionych od alkoholu. Również w przypadku innych substancji psychoaktywnych sprawa nie wygląda dobrze. To dramat nie tylko osób chorych, ale również ich bliskich. Oczywistym jest, że widząc jak ktoś, kogo kocham, zatraca się w nałogu chcemy mu pomóc. Jednak nasze działania często przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Wynika to z braku wiedzy. Dlatego dziś przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, by pomóc osobie uzależnionej.

Pierwszym krokiem, który warto podjąć, by pomóc osobie uzależnionej jest zdanie sobie sprawy z tego, że ma ona problem i powiedzenie o tym głośno. Bardzo często osoby będące członkami rodziny starają się bagatelizować, odsuwać od siebie problem, szukać usprawiedliwień dla osoby chorej. Robią również wszystko by problemy osoby uzależnionej oraz rodziny nie ujrzały światła dziennego. To błąd. Zdaj sobie sprawę z tego, że osoba ci bliska jest uzależniona i potrzebuje pomocy. Uświadom to również jej samej. Musisz mieć świadomość, że nie będzie to zadanie łatwe. Uzależnieni posiadają mechanizm wyparcia i często długo nie chcą przyznać się zarówno przed innymi, jak i przed samymi sobą, że muszą zacząć się leczyć.

Jak pomóc osobie uzależnionej? – Poznaj mechanizm uzależnienia

Jako osoba bliska obserwujesz go na co dzień, a mimo to często wiesz o uzależnieniu zbyt mało. Nie masz pojęcia czego się spodziewać, w jaki sposób reagować na zachowanie osoby uzależnionej. Bardzo często zdarza się również tak, że osoby z otoczenia chorego nie rozumieją, dlaczego nie odstawi on szkodliwych używek od ręki, z dnia na dzień. Tymczasem dla osoby uzależnionej nie jest to możliwe i potrzebuje ona pracy nad swoją psychiką. Warto więc zdecydować się na zagłębienie się w mechanizmy uzależnień. Bogatszy o wiedzę możesz działać skuteczniej a przy tym chronić samego siebie. Skąd czerpać wiedzę? Sporo znajdziesz jej bez wątpienia w internecie – obecnie istnieje wiele darmowych publikacji na ten temat. Możesz również zdecydować się na skorzystanie z pomocy pobliskiego ośrodka uzależnień. Bardzo często prowadzone są tam spotkania dla rodzin osób uzależnionych, które pomagają im odnaleźć się w trudnej sytuacji. Być może okazać się, że ty również będziesz potrzebować terapii dla osoby współuzależnionej, dzięki której nauczysz się troszczyć również o siebie, stawiać granice i budować zdrową, trzeźwą relację.

Stawianie granic

Jest niezwykle ważne. Musisz jasno porozmawiać z osobą uzależnioną, wyrazić chęć pomocy i wsparcia, ale jednocześnie konkretnie określić czego nie będziesz akceptować i czego wymagać. Wydawać się to może bezduszne, jednak w walce z uzależnieniem niezbędna jest stanowczość i konsekwencja. Nie zgadzaj się na akty przemocy i wszelkie tego typu działania osoby uzależnionej zgłaszaj policji lub na Niebieskiej Linii.

Mów o problemie głośno i wyraźnie, chory musi mieć świadomość, w jakiej sytuacji się znajduje. Co jednak ważne – pamiętaj o tym, by rozmowy te prowadzić kiedy bliska osoba jest trzeźwa. Nie chodzi o prowokowanie kłótni czy awantur, które emocjonalnie odbiją się na tobie lub dzieciach. Żelazny spokój to najlepsze podejście w procesie leczenia.

 

Nie usprawiedliwiaj i nie pomagaj za bardzo

Często to, co definiujemy jako pomoc, a więc np. umycie, ubranie czy położenie do łóżka osoby po spożyciu alkoholu lub innych środków tak naprawdę tylko szkodzą osobie uzależnionej. Zapewniają jej bowiem komfort zażywania, przez co czas, zanim podejmie ona decyzję o terapii, znacznie się wydłuża. Tymczasem każde kolejne stadium uzależnienia jest bardziej zaawansowane i szanse na powodzenie terapii mogą być coraz mniejsze.
Osoba uzależniona musi odczuć na własnej skórze efekty swoich działań. Nie usprawiedliwiaj jej więc przed szefem, znajomymi czy innymi członkami rodzin, nie bądź nadopiekuńczy, nie pomagaj w zwalczaniu dolegliwości związanych z uzależnieniem.

Otaczaj mądrym wsparciem i ciepłem

Czy oznacza to, że należy pozostawić bliską nam osobę ze swoją chorobą i całkowicie się odciąć? Nic bardziej mylnego. Wsparcie osób bliskich, ich miłość i obecność są niezwykle ważne w procesie trzeźwienia. Jeśli chory zdaje sobie sprawę ze swoich problemów i chce się leczyć, warto zapewnić, że stoimy za nim murem. Co możesz zrobić? Przede wszystkim starać się zrozumieć, że krzywdy, które wyrządza nam uzależniony, jego szkodliwe działania są czymś, na co aktualnie nie ma wpływu. Nie musimy na nie pozwalać, ale warto też być otwartym na wybaczenie. Pomóc możesz również w poszukiwaniu ośrodka, terapii lub specjalisty. Dzięki temu osoba chora poczuje, że nie jest w tym sama.

Podsumowując, pomoc osobie uzależnionej nie jest łatwym zadaniem i nie zawsze kończy się sukcesem. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chory sam nie uświadomi sobie swojego tragicznego położenia, jeśli nie podejmie samodzielnie decyzji o leczeniu i nie wyrazi chęci współpracy ze specjalistami – niewiele możesz zrobić. Niestety, nikomu nie da się pomóc na siłę. Dlatego też kluczowe znaczenie ma fakt, by w tym trudnym czasie dbać również o siebie i swój dobrostan. Nie powinieneś mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia.