Miłość nie wybiera, co sprawia, że czasem strzała amora trafia na osoby, których miejsce zamieszkania oddalone jest o kilkaset kilometrów. Do tego niejednokrotnie podróżujemy, wyjeżdżamy uczyć się czy pracować za granicą, przez co nasze związki są narażone na sporą przeszkodę – czyli na odległość. Jak pielęgnować relacje, kiedy nie widzisz swojego partnera czy partnerki twarzą w twarz przez kilka miesięcy i co najważniejsze – jak zachować bliskość w związku na odległość?

Problemy związków na odległość

Posiadanie partnera czy partnerki sprawia, że czujesz, że możesz liczyć na niego w każdej chwili – w trakcie gorszego samopoczucia, problemów w pracy, w domu czy podczas realizacji ważnych dla Ciebie celów. Takie wsparcie dodaje pewności siebie oraz tworzy pewną stabilność. Jednak to wszystko zostaje zachwiane, kiedy dzieli Was spora odległość od siebie. Nie oznacza to, że wtedy nie możecie się wspierać i być dla siebie wzajemnie opoką. Po prostu wygląda to zupełnie inaczej.

Spotkania twarzą w twarz odbywają się znacznie rzadziej i partnera czy partnerki nie ma w pobliżu w trakcie tych najbardziej codziennych sytuacji życiowych. Wtedy jesteś samotny. Naturalnym instynktem człowieka jest potrzeba bliskości, zarówno tej emocjonalnej, jak i fizycznej. Kiedy tych aspektów brakuje w Twoim życiu, zaczynasz czuć, że czegoś Ci brakuje, tęsknisz czy też częściej bywasz zazdrosny o to, co dzieje się z drugą osobą, kiedy się nie widzicie. To wszystko negatywnie wpływa na związek i sprawia, że możecie zacząć odsuwać się od siebie.

Czy zatem związki na odległość zawsze skazane są na rozstanie? Oczywiście, że nie! Nie ma żelaznej zasady, po prostu ta relacja będzie wymagała od Was znacznie więcej zaangażowania, chęci, a wręcz intensywnej pracy. Jednak kiedy zdobędziesz się na taki wysiłek, utwierdzisz się w przekonaniu, że naprawdę było warto, a Wasza więź stanie się jeszcze silniejsza.

Jak być blisko pomimo odległości?

Kiedy pomiędzy Tobą a Twoją drugą połówką pojawia się problem w postaci sporej odległości między Wami, to koniecznie musicie znaleźć sposoby, które pozwolą przetrwać Waszej relacji. Prawdziwym sprzymierzeńcem będzie na pewno nowoczesna technologia. W końcu wszyscy żyjemy dziś w globalnej wiosce, co sprawia, że niemal w każdym miejscu na świecie możemy podłączyć się do Internetu i nawiązać kontakt z osobą z drugiego końca świata. To spore ułatwienie, którego nie ignoruj, a po prostu wykorzystaj to w przemyślany sposób. Nie zapomnij też o innych aspektach, które są konieczne, aby Twój związek przetrwał pomimo odległości.

Poznaj kilka sposobów, jak zachować bliskość w związku na odległość

Messenger i Skype Wam pomogą

Skoro Internet pomaga w utrzymywaniu kontaktów z osobami z drugiego końca świata, to koniecznie z tego skorzystajcie. Same rozmowy czy pisanie SMS-ów to zdecydowanie za mało. Dziś jednak możesz liczyć na znacznie więcej. Regularnie umawiajcie się na internetowe randki czy po prostu spotkania w postaci wideorozmów przy pomocy Messengera bądź Skype’a. Wbrew pozorom to naprawdę spora dawka bliskości.

Dzięki temu będziecie mogli się zobaczyć z ukochaną osobą, ale też ujrzysz jej naturalne środowisko – miejsce, gdzie mieszka czy okolicę, w której żyje. Dobrym pomysłem jest podzielenie się w ten sposób swoimi ulubionymi miejscami. Poprzez wideorozmowy możecie śledzić prawdziwe emocje, jakie malują się na twarzy partnera czy partnerki w trakcie rozmowy. Szczery uśmiech, błysk w oku czy tęskne spojrzenie rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą stłumić znacznie większą przeszkodą dla związków niż odległość, czyli zazdrość.

Regularne i szczere rozmowy

Zdradzajcie swoje sekrety, dzielcie się obawami czy problemami, bo właśnie to zbliży Was do siebie. Niech druga osoba będzie na bieżąco z tym, co dzieje się w Twoim życiu. Nie ma sensu pomijać szczegóły po to, żeby nie martwić partnera czy partnerki. Kluczem jest szczerość i mówienie tego, co czujesz. Nie ukrywaj też tego, że spotkałeś się z koleżanką z pracy czy jedziesz ze znajomymi na koncert lub na mecz.
Istotne staje się także mówienie o obawach związanych z samym związkiem. To bardzo ważne, gdyż zapewne tak naprawdę czujecie coś bardzo podobnego. Dobrze jest wiedzieć, że nie jest się osamotnionym także z takimi myślami, więc może to jeszcze bardziej dodać Wam siły do walki o Waszą miłość.

Znajdźcie czas na spotkania

Oczywiście wieczne życie na odległość jest dotkliwe nawet dla najsilniejszej relacji. Dlatego mimo wszystko postarajcie się znaleźć chwilę, aby się spotkać. Być może nie będzie odbywało się to regularnie czy zbyt często, ale i tak każde spotkanie będzie na wagę złota. Często powtarza się, że dobrym pomysłem będzie też już w trakcie wizyty zacząć planować, kiedy może nastąpić kolejne spotkanie. To zdecydowanie zmniejszy trudności związane z rozstaniem, a przy tym da Wam kolejny termin, do którego warto czekać. Brak takiej wiedzy może wywoływać negatywne emocje i obudzić wątpliwości, czy kontynuowanie takiej relacji dalej ma sens, dlatego koniecznie spróbujcie temu zaradzić!