Jak dobrze odpocząć?

Dziś wszyscy żyjemy szybko, intensywnie i nie lubimy zwalniać. Dzięki temu możemy zdobywać szczyty zawodowe, być w stanie pogodzić pracę z życiem rodzinnym, dbać o dobrą formę fizyczną i ciągle się doszkalać. W tej gonitwie i ciągłej rywalizacji zapominamy jedynie o jednej bardzo ważnej kwestii — czyli o odpoczynku. Poznaj 6 wskazówek, które wreszcie nauczą Cię, jak się na moment zatrzymać i prawdziwie naładować baterię.

Stres nas zabija

Ciągła gonitwa sprawia, że bezustannie żyjesz w pełnym napięciu. Wszystko to z kolei wpływa negatywnie na Twoje zdrowie. Uznaje się, że przewlekły stres jest jedną z głównych przyczyn większości chorób — np. tych związanych z ciśnieniem tętniczym krwi, układem nerwowym, sercem i wieloma innymi. Oznacza to, że pragnąc stawać się coraz lepszymi i udając niezwyciężonych, zapominamy o tym, że mamy tylko jedno życie i że o zdrowie trzeba dbać. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest przede wszystkim nauczenie się, że odpoczynek jest całkowitą podstawą i nie wolno go ignorować.

6 porad, jak nauczyć się odpoczywać

Śpij i jedz

Jedzenie śniadania to podstawa i nawet dziecko wie, że bez niego nie będziesz mieć energii, aby stawiać czoło kolejnym wyzwaniom. Koniecznie zwróć też uwagę na to, aby śniadanie było pożywne, niezbyt tuczące, ale też, by zjadanie go było swoistą celebracją, a nie kolejną gonitwą z czasem.

To samo dotyczy snu. Bardzo ważne jest to, aby sypiać regularnie i to minimum 7 godzin codziennie. Dzięki temu Twój organizm będzie miał czas na zregenerowanie się i nabranie siły. Koniecznie dopilnuj, aby nie ignorować tych dwóch kluczowych kwestii, bo w przeciwnym razie szybko dostrzeżesz negatywne objawy dla Twojego zdrowia.

Spotykaj się z ludźmi

Dziś, jeśli tylko chcesz, znajdziesz miłą knajpkę czy restaurację, w której możesz umówić się ze znajomymi z pracy, dawnymi przyjaciółmi czy partnerem. Takie spotkania, gdzie czas i pośpiech przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, są bardzo ważne. Dodatkowo możesz też po prostu zmienić trochę otoczenie i wyjść z domu. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Umów się z kimś do kina, teatru, wyjdź potańczyć czy obejrzeć mecz na stadionie. Najważniejsze jest to, aby sprawiało Ci to przyjemność i nie wiązało się ze stresem. Pamiętaj, jednak, żeby w trakcie takich wypadów nie rozmawiać o pracy czy problemach. Niech to będzie pozytywny czas, podczas którego będziesz mógł na moment o wszystkim zapomnieć.

Uwolnij negatywne emocje

Jeśli przez cały tydzień wykonujesz obowiązki w pracy, które nie sprawiają Ci przyjemności, szef ciągle wymaga od Ciebie zbyt wiele, a klienci są niemili, to nic dziwnego, że jesteś kłębkiem nerwów. Dlatego tym bardziej potrzebujesz sposobów, które pozwolą Ci rozładować emocje i nagromadzoną adrenalinę. Doskonałym wyborem w takich przypadkach będzie uprawianie sportu po pracy lub przynajmniej w weekendy. Wybór jest naprawdę bardzo duży — możesz biegać, udać się na siłownię, zapisać się do klubu sportowego, jeździć rowerem czy nawet trenować boks. Cokolwiek to będzie, najważniejsze, że sprawi, że będziesz się więcej ruszać, a to pomoże ci się odstresować i przy okazji poprawi kondycję. Zatem zdrowie zyska na tym podwójnie.

Zrób wolne od Facebooka

Dziś żyjemy w czasach social mediów i zapewne w najbliższych latach ten trend jeszcze bardziej się zwiększy. Jednak przez przeglądanie postów na Facebooku, Twitterze czy Pintereście tracimy bardzo dużo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na spędzanie czasu z rodziną czy po prostu na krótkie lenistwo na kanapie. Jeśli raz na jakiś czas zdecydujesz się na odcięcie od mediów społecznościowych, to Twoi wirtualni znajomi na pewno Ci to wybaczą, a rodzina, przyjaciele czy po prostu Twój spokój ducha, na pewno będą wdzięczni.

Odkryj nową pasję

Wolny czas po pracy czy w weekendy może upływać pod pryzmatem poszukiwania, a następnie realizowania własnych zainteresowań. Dzięki temu odkryjesz swoje mocne strony i będziesz mógł miło spędzić czas. Być może też to sprawi, że pewnego dnia zdecydujesz się zrezygnować z pracy, która wywołuje u Ciebie zbyt wiele stresu i stworzysz swój biznes na podstawie czegoś, co naprawdę Cię ciekawi.

Rób mniej

Nie ma sensu też wykonywać miliony zadań, zleceń i obowiązków od poniedziałku do piątku czy nawet do soboty, a później dawać sobie tylko niedzielę wolną od obowiązków. Takie rozwiązanie to nadal może być za mało, gdyż organizm nie zdąży się zregenerować, a Ty nadal będziesz się czuć, jakbyś był w pracy lub myślami będziesz błądzić wśród obowiązków, które musisz wkrótce wykonać. Skoro wiesz, że w Twoim życiu jest zbyt wiele stresu, adrenaliny i ciągłego pośpiechu, które jeszcze dodatkowo negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i zdrowie, to po prostu postaraj się zwolnić. Odpuść to, co przynosi Ci najmniejszą satysfakcję i zyski. Daj sobie kilka chwil na oddech każdego dnia. Praca i wypełnianie obowiązków przez niemal 24 h na dobę jest niemożliwe i na pewno nie przynosi Ci szczęścia. Zastosuj hierarchię i całkowicie przyłóż się jedynie do tego, co przynosi Ci spełnienie.