Manipulacja to wywieranie wpływu na drugą osobę w taki sposób, aby myślała bądź zachowywała się zgodnie z założeniami manipulatora. To również wzbudzanie konkretnych emocji czy ukształtowanie przekonań. Takie działania mają na celu skłonienie drugiej osoby do realizowania założeń, wyznaczonych przez manipulatora. Manipulacja to częsta broń osób uzależnionych, którzy poprzez swoje kłamstwa starają się ukryć istniejący problem.
Jakie zachowania są typowe dla alkoholików?
Osoba uzależniona jest przekonana, że w każdej chwili może odstawić alkohol, a nałóg wcale jej nie dotyczy. Nie dopuszcza do siebie myśli, że może mieć problem alkoholowy. Trwając w tym przekonaniu, nałogowiec nadal sięga po trunki, wypierając przy tym myśl o uzależnieniu. Z czasem zwiększa się ilość spożywanego alkoholu, a także częstotliwość. Pojawiają się również konsekwencję takiego postępowania. Chęć częstszej konsumpcji, utrata prawa jazdy, konflikty z prawem czy problemy z pracą stają się początkiem ukrywania swojego nałogu, właśnie poprzez manipulacje otoczeniem. W ten sposób alkoholik nie tylko odpycha myśl o uzależnieniu, ale także na swój sposób usprawiedliwia swoje postępowanie wraz z konsekwencjami. Gdy zauważysz takie zachowania nie czekaj, skontaktuj się z ośrodkiem leczenia uzależnień Przebudzenie i skonsultuj formę terapii.
Jak alkoholik traktuje żonę oraz bliskie mu osoby?
Bliskie otoczenie z czasem dostrzega coraz częstszy stan nietrzeźwości osoby uzależnionej. Pojawia się myśl o nałogu oraz próby podjęcia określonych działań, których celem jest powstrzymanie konsumpcji i ograniczenie skali problemu. Rozmowa z alkoholikiem staje się nijako wyzwaniem, ponieważ nałogowiec doskonale potrafi maskować swój nałóg oraz usprawiedliwiać kolejne sięgnięcie po kieliszek. Pojawiają się wymówki, które miały być pretekstem do spożycia alkoholu. Może to być zarówno chęć odreagowania ciężkiego dnia w pracy, świętowanie sukcesu, jak i forma relaksu. Manipulacje alkoholika zawsze sprowadzają się do zaprzeczania, że problem istnieje oraz przekonania najbliższych, że wszystko ma pod kontrolą. Takie działanie ma na celu uśpienie czujności rodziny tak, aby osoba uzależniona nadal mogła spożywać alkohol. Co ważne, nałogowiec sam wierzy we własne kłamstwa, stąd też manipulowanie otoczeniem przychodzi mu z łatwością.
Z czasem zarówno żona, jak i dzieci zatracają się w postępowaniu osoby uzależnionej. Pojawiają się gniew, złość czy bezsilność. Często dochodzi również do współuzależnienia ze strony małżonki, natomiast u dzieci pojawia się syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholika, więcej na ten temat https://osrodekprzebudzenie.org/syndrom-dda-kim-sa-dorosle-dzieci-alkoholikow/). Żona zazwyczaj przejmuje na siebie obowiązki męża. Dba o niego i stara się ukryć istniejący problem, co jeszcze bardziej pogłębia nałóg. Dodatkowo nałogowiec często obwinia bliskie mu osoby, obarczając ich odpowiedzialnością o swoje postępowanie. Poprzez manipulację wzbudza w nich poczucie winy, przekładając ich zachowanie na konieczność sięgnięcia po alkohol. Takie postępowanie negatywnie oddziałuje na otoczenie. Najbliższe osoby doświadczają wielu trudnych przeżyć, które wiążą się z określonymi emocjami. Wszystko to zostawia trwały ślad w psychice, który wymaga kompleksowej psychoterapii. Alkoholizm w rodzinie to złożony problem, który dotyka wszystkich jej członków.
Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?
Rozpoznanie manipulacji wymaga czujności ze strony bliskich. Osoba uzależniona zawsze znajdzie usprawiedliwienie dla swojego picia. Powodów może być wiele i zawsze to one są odpowiedzialne za konsumpcje. Alkoholik często zdrabnia pieszczotliwie trunki, które spożywał, np. jeden kieliszeczek czy też mały drineczek. Zdarza się również, że zaprzecza, aby pił alkohol, mimo iż wyczuwana jest charakterystyczna woń. Co ważne, osoba uzależniona nie robi tego świadomie, ona sama wierzy, że tak jest. W trakcie rozmowy dotyczącej występowania problemu alkoholik często stara się przerywać, zmieniać temat czy nawet krzyczeć, wszystko po to, aby jak najszybciej zakończyć dyskusję. Używa trudnych argumentów, które mogą ranić bliskie osoby. Z kolei, jeśli chce coś uzyskać, staje się bardzo uprzejmy i grzeczny. W chwili, kiedy wytrzeźwieje jest kochający i czarujący, potrafi wynagrodzić żonie wszystkie nieprzyjemności. Kupuje kwiaty czy prezenty dla dzieci. Odgrywa rolę troskliwego i kochającego męża i ojca. Takie działanie ma na celu zamaskowanie nałogu i wyciszenie negatywnych emocji. W sytuacji, kiedy takie zachowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas manipulacje niepijącego alkoholika przeradzają się w szantaż emocjonalny.
Jakie argumenty trafiają do alkoholika i jak leczyć taką osobę?
Najważniejszym aspektem jest zrozumienie, że alkoholik zawsze znajdzie powód, aby się napić. Co ważne, może on również posunąć się do obwiniania współmałżonka czy też bliskich za swoje postępowanie. Tutaj kluczowe jest, aby przestać wierzyć w słowa i obietnice. Warto zatem postawić na szczerą rozmowę opartą na faktach oraz wyznaczyć jasne granice, których nie można przekroczyć. Dobrze jest mówić o emocjach i uczuciach oraz przytaczać konkretne zdarzenia. Alkoholizm to choroba, którą da się leczyć, jednak konieczne jest dobrowolne zaangażowanie ze strony osoby uzależnionej. Warto zatem skupić się na konkretnych sytuacjach i ich konsekwencjach, aby uświadomić alkoholikowi skalę problemu. Ważne jest także zapewnienie o wsparciu i pomocy w trakcie leczenia. Detoks alkoholowy będzie pierwszym i najważniejszym krokiem w walce o trzeźwość. Pozwoli na odtrucie organizmu i przygotowanie osoby uzależnionej do dalszego etapu leczenia. Zobacz jak on wygląda https://osrodekprzebudzenie.org/odtrucia-alkoholowe/.
Alkohol to substancja, która potrafi zniszczyć życie człowieka. Mowa tutaj zarówno o zdrowiu, jak i relacjach międzyludzkich. Potrafi odebrać wszystko, co posiadamy. Warto zatem, jak najszybciej zdecydować się na leczenie w ośrodku, podejmując walkę o życie w trzeźwości, by ratować siebie samego oraz swoich bliskich.