Intuicja to inaczej przeczucie o podłożu emocjonalnym. Intuicja jest podświadoma, ale przebija się do świadomości, pomagając podjąć decyzję lub uniknąć niebezpieczeństwa. Czy jednak intuicja zawsze ma rację?

Intuicja nie jest nieomylna

Intuicja nie zawsze ma rację. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że człowiek posiada podświadomy mechanizm, który wręcz w nienaturalny sposób nigdy się nie myli, nie może zostać wypaczony czy źle zinterpretowany.

Choć intuicja nie zawsze jest doskonała, możemy rozwijać nasze umiejętności intuicyjne, aby zwiększyć ich użyteczność. Praktyka podążania za intuicją uczy, jak identyfikować, integrować, stosować i oceniać swoje intuicyjne doświadczenia. Nie rozumiemy jeszcze w pełni mechanizmu, dzięki któremu prawdziwa intuicja pozwala nam uzyskać informacje, ale może pewnego dnia dowiemy się, czym tak naprawdę ona jest i skąd pochodzi.

Jak rozpoznać swoją intuicję?

Jedną z najtrudniejszych rzeczy przy kierowaniu się intuicją jest oddzielenie jej od myślenia życzeniowego lub projekcji (interpretacji informacji przez pryzmat naszej własnej historii).

Przykładowo: pewna kobieta wierzyła, że ​​jej intuicja podpowiedziała, że będzie zwyciężczynią programu „Milionerzy” i zaczęła się do niego przygotowywać. Kiedy podekscytowana pojechała, aby spróbować swoich sił w programie, przegrała przy pierwszym pytaniu. Po powrocie do domu zdała sobie sprawę, że to nie była prawdziwa intuicja, ale jej życiowe pragnienie (myślenie życzeniowe) wygrania dużej sumy pieniędzy.

Inny mężczyzna myślał, że jego intuicja podpowiadała mu, że dziewczyna zostawi go na następnej randce. Nie chcąc, aby tak się stało, zaczął się odsuwać emocjonalnie od partnerki. Zachowanie Johna było tak nienaturalne, że jego dziewczyna zaczęła mieć wątpliwości co do ich związku. Nie zdając sobie z tego sprawy, mężczyzna sam pogorszył swoje relacje z partnerką, ponieważ jego ostatni poważny związek zakończył się nagłym porzuceniem (projekcja).

Intuicja, wewnętrzny głos, myślenie życzeniowe, projekcja

Czemu intuicja daje czasem sprzeczne informacje?

Jeśli intuicja wydaje się dawać sprzeczne sygnały, może to znaczyć, że wpływają na nią różne aspekty Twojej osoby.  Ponadto w większości przypadków sprzeczne informacje sugerują, że nie mamy do czynienia z czystą intuicją. Prawdopodobnie w grę wchodzą projekcje i myślenie życzeniowe. Warto zastanowić się trochę, aby zobaczyć, czy można je jakoś zidentyfikować.

Przykładowo, praktyki medytacyjne to idealny czas na dogłębną analizę sprzecznych sygnałów. Zadaj sobie pytanie, czy różne sygnały są związane z czymś innym, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka, a także, czemu czujesz takie, a nie inne emocje.

Dlaczego intuicja jest tak nieprzewidywalna?

W tradycyjnej drodze joginów zostały opisane cztery sposoby poznania czegoś: (a) wygląd fizyczny, (b) skojarzenia, jakie mamy, (c) znaczenie, jakie ma dla nas, (d) duch lub istota czegoś.

Kiedy sposoby poznania opierają się na (a) świecie fizycznym lub materialnym i (b) twoich z nim związkach, rzadziej doświadczamy intuicji. Ludzie tego typu nie wsłuchują się w siebie, bo nie jest to dla nich konieczne do poznania.

Jednakże, ludzie, którzy zastanawiają się nad znaczeniem (c), lub wierzący w znaczenie duchowe (d), częściej używają intuicji. Nie oznacza to zawsze, że są w tym lepsi – zwłaszcza typ ludzi, którzy kompletnie odrzucają logikę, podatny jest na wypaczenia – ale samo wsłuchiwanie się we własną intuicję sprawia, że są bliżej niej.

Jak poznać swoją intuicję? Na początek wsłuchaj się w swoje ciało i sygnały, które daje. Postaraj się również rozwinąć praktykę wsłuchiwania się w siebie i analizowania tego, co czujesz. Ale zawsze sprawdzaj swoje intuicyjne obrazy, aby zobaczyć, czy rozpoznajesz w nich myślenie życzeniowe lub projekcje.