Implantacja soczewek fakijnych jest rozwiązaniem adresowanym przede wszystkim do pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, nadwzrocznością bądź astygmatyzmem, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Do zabiegu kwalifikują się także pacjenci ze starczowzrocznością – oferuje im się soczewki wieloogniskowe/EDOF.
Wszczepialne soczewki kontaktowe
Te nowoczesne soczewki wszczepialne, bądź jak mawiają specjaliści – doszczepialne – pozwalają na korektę nawet bardzo dużej wady wzroku. Skąd wzięła się nazwa tych niezwykłych soczewek i dlaczego używa się względem nich słowa doszczepianie?
Fakos to po grecku soczewka. Wykorzystanie tego słowa jako doprecyzowującego w nazwie… soczewki – przyznajcie, że spolszczenie byłoby kiepskie: musielibyśmy mówić np. o soczewce przysoczewkowej – nie jest przypadkowe. Bo soczewkę fakijną dosłownie doszczepia się pomiędzy tęczówkę a własną soczewkę pacjenta bez konieczności usuwania tej ostatniej. Po zabiegu,pacjent ma nie jedną, a dwie soczewki: przez 2 milimetrowe cięcie rogówkowe zwinięta soczewka fakijna (więcej tutaj: https://swisslaser.pl/chirurgia-soczewki/soczewki-fakijne/) wprowadzona zostaje, przy użyciu specjalnego aplikatora, do przedniej komory oka, pomiędzy tęczówkę a własną soczewkę. Po umieszczeniu we właściwym miejscu, soczewka fakijna rozwija się i rozprostowuje. Jest ona wykonana z kolameru [Collamer (ILC)] – biokompatybilnego materiału stworzonego na bazie kolagenu, który jest bardzo dobrze tolerowany przez oko. Pacjent po implantacji soczewek fakijnych nie musi już nosić okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych. Z uwagi na fakt, że zachowana jest naturalna soczewka, zdolności akomodacyjne oka także zostają zachowane.
Soczewki fakijne określane są często mianem wszczepialnych soczewek kontaktowych.
Zabieg doszczepienia soczewki fakijnej jest odwracalny
Ponieważ soczewka własna pacjenta nie zostaje usunięta, zabieg doszczepienia soczewki fakijnej jest odwracalny. W razie potrzeby można ją po prostu “wyjąć”. Co jest taką potrzebą? Np. zmiana wysokości wady wzroku – wtedy można “wyjąć” jedną i “włożyć” inną soczewkę – albo wiek, w którym należy zoperować zaćmę: “wyjmuje się” się soczewkę fakijną, usuwa soczewkę własną jak przy standardowym zabiegu zaćmy i wszczepia się na jej miejsce nową sztuczną soczewkę (inną niż fakijna).
Przeciwwskazania okulistyczne do wszczepienia soczewek fakijnych
- schorzenia rogówki, dystrofia śródbłonkowa rogówki
- zaburzenia tęczówki (aniridia, zanik tęczówki itp.)
- rumień tęczówki
- nieprawidłowa źrenica (stały wymiar źrenicy powyżej 4,5 mm lub wymiar źrenicy powyżej 6,5 mm w ciemności)
- zaćma
- zbyt płytka komora przedniej
- mała gęstość komórek śródbłonka, zwykle poniżej 2000/mm2
- przewlekłe lub nawracające zapalenie błony naczyniowej
- odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie
- retinopatia
- jaskra
- zwyrodnienie plamki lub inne patologie plamki
Operacja jest bezbolesna i mało ryzykowna. Zwykle zabieg, trwający ok. 15 minut, przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Operowane oko jest następnie chronione bandażem, który zdejmuje się dzień po operacji. Pełną ostrość wzroku uzyskuje się po ok. 4 tygodniach.