Ile trwa terapia w ośrodku i jak wygląda?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnień, takich jak alkoholizm, narkomania czy lekomania jest kompleksowa terapia w ośrodku. To najbardziej kompleksowa forma leczenia, która przynosi najszybsze efekty i pozwala pacjentowi oderwać się od środowiska, które może zachęcać go do dalszego tkwienia w nałogu. Ty lub Twoi bliscy potrzebujecie pomocy w leczeniu uzależnień? W takim razie koniecznie sprawdź, ile trwa terapia w ośrodku i jak przebiega.

Ile trwa terapia w ośrodku?

Czas trwania terapii w ośrodku nieco różni się w zależności od placówki. Coraz częściej placówki zapewniają kilka programów terapeutycznych do wyboru, które różnią się nie tylko tematyką, ale przede wszystkim czasem trwania.

Pełna terapia trwa zazwyczaj 8 tygodni. Bardzo często możesz skorzystać także z programów, odbywających się w ciągu 4 lub 6 tygodni. Oczywiście do tego okresu leczenia nie jest wliczany detoks.

Warto zwrócić uwagę na to, że terapia w ośrodku nie trwa bez przerwy przez ten okres. Zazwyczaj terapia zajmuje w sumie ok. 7 godzin w ciągu dnia i trwa 6 dni w tygodniu. Taki wymiar czasowy zapewnia największą skuteczność. Pozostała część dnia i tygodnia to czas na rekreację i poznawanie różnych form oderwania się o myśleniu o problemach i nałogu.

Warto też wiedzieć, że w przypadku prywatnych ośrodków na rozpoczęcie leczenia musisz czekać ok. 2-3 dni od chwili zgłoszenia. Wszystko zależy od aktualnej liczby osób w ośrodku.

Jak wygląda terapia w ośrodku?

Każdy ośrodek leczenia uzależnień może stosować nieco inną metodę. Dlatego też bardzo ważne staje się to, żeby dowiedzieć się o tym, jakie techniki leczenia będą stosowane w trakcie terapii w ośrodku, zanim jeszcze zdecydujesz się na konkretną placówkę.

Oto jak zazwyczaj wygląda terapia w ośrodku:

Etapy leczenia w ośrodku

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że proces leczenia w ośrodku terapii odbywa się zazwyczaj w kilku etapach. Na samym początku konieczne jest oczywiście to, żeby pacjent pozostawał w abstynencji. Wymogiem wielu ośrodków jest wcześniejsze przerwanie ciągu alkoholowego czy związanego z innego rodzaju używką.

Niekiedy możliwe jest rozpoczęcie leczenia od detoksykacji organizmu, podczas którego odbywa się proces odtruwania i oczyszczania organizmu. Detoks alkoholowy czy narkotykowy w ośrodku to najbezpieczniejsza metoda, gdyż zapewnia największą szansę na to, że chory nie straci motywacji i faktycznie uwolni się z wpływu, jaki ma substancja uzależniająca na organizm.

Dopiero po detoksie możliwe staje się przejścia do realizowania planu terapeutycznego pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Kolejnym etapem leczenia jest wzbudzenie w pacjencie motywacji do jeszcze większego zaangażowania się w leczenie. Choremu przedstawiane są też negatywne skutki zażywania używek.

Dopiero później rozpoczyna się właściwa terapia oraz nauka umiejętności potrzebnych do zachowania stanu trzeźwości.

Zazwyczaj pod koniec okresu leczenia w ośrodku terapii uzależnień pacjent przechodzi przez etap, dotyczący nawrotów i pogłębiania w warunkach ambulatoryjnych. Wtedy może zyskać wiedzę i cenne wskazówki, które pomogą mu w trakcie chwil zwątpienia, gdy powrót na ścieżki uzależnienia stanie się coraz większym ryzykiem. Ten etap terapii może uchronić przed powrotem do nałogu.

Program i strategia terapeutyczna

Przed wyborem ośrodka terapii sprawdź, jaki nurt wykorzystywany jest w trakcie terapii. Interesującym wyborem może być nurt poznawczo-behawioralny, który połączony jest także z ideą społeczności terapeutycznej.

Podczas terapii w ośrodku chory najlepiej, aby wspólnie z terapeutą ustalił cele, które zamierza zrealizować w trakcie leczenia. Wtedy możliwe stanie się również stworzenie indywidualnie dopasowanego programu terapeutycznego. W ten sposób Twoja terapia stanie się bardziej osobista i przyniesie największe efekty.

Profesjonalna terapia w ośrodku to nie tylko odzyskanie i zachowanie stanu trzeźwości, ale też pomoc w dokonaniu istotnych zmian w Twoim życiu. Specjaliści coraz częściej pomagają w kwestiach duchowych, osobistych, ale też prawnych. Uczą, jak naprawiać relacje z otoczeniem oraz, jak stanąć na własnych nogach po powrocie do domu, również od strony finansowej.

Rodzaje terapii uzależnień

W ośrodku leczenia uzależnień najlepiej, aby terapia odbywała się w dwóch formach – indywidualnie oraz grupowo. Zaletą terapii indywidualnych jest to, że możesz bezpośrednio kontaktować się z psychoterapeutą i dzielić swoimi obawami, problemami, a potem wspólnie szukać rozwiązań. Natomiast uczestnictwo w zajęciach grupowych sprawia, że możliwe staje się poznanie innych osób i ich historii. Dzięki temu nie tylko zauważysz, że więcej osób mierzy się z podobnymi problemami, ale też uzyskasz od nich tak potrzebne i motywujące wsparcie.

Terapia w ośrodku może też gwarantować inne formy leczenia, takie jak:

  • konsultacje psychiatryczne,
  • spotkania terapeutyczne z rodzinami osób uzależnionych,
  • zajęcia psychoedukacyjne,
  • treningi umiejętności społecznych,
  • zajęcia ogólnorozwojowe.