Kiedy zostajemy rodzicem, w większości przypadków próbujemy zrobić wszystko, aby zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze życie. Otaczamy je opieką, dajemy wsparcie, kupujemy potrzebne rzeczy, spełniamy ich marzenia. Czasem jednak idziemy w tym wszystkim za daleko i nasze starania idą w złą stronę. O czym dobry rodzic powinien pamiętać, aby dobrze wychować nasze pociechy?

Tłumacz swoje decyzje

Chyba nikt z nas nie lubi narzucania poglądów. Tak samo nie lubią tego dzieci. Nie ma nic gorszego niż odpowiadanie na co drugie pytanie „Bo tak”, „Bo ja tak powiedziałem”. Rodzice często nadużywają tych stwierdzeń. Jeśli nie chcemy wyrazić na coś zgody, musimy wytłumaczyć dlaczego. Po pierwsze – bardzo możliwe, że dzięki temu to pytanie po prostu drugi raz nie padnie. Po drugie – możemy nauczyć malucha czegoś nowego. Jeśli próbuje nas usilnie namówić na pozwolenie udania się na koncert w wieku 12 lat, przedstawmy wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, że jest to niebezpieczne.

Pozwól dzieciom na własne wybory

Jeśli cała rodzina była związana z handlem, a córka ma uzdolnienia artystyczne, to pozwól jej rozwijać się w tym kierunku. Nie wymagaj od niej, aby podążała tą samą ścieżką co reszta rodziny. Musisz pokazać, że zdanie Twojej pociechy również ma znaczenie. Nie zmuszaj jej do zajęć dodatkowych tylko dlatego, że w Twojej opinii powinna na nie uczęszczać. Pozwól jej dokonać wyboru! Pozwól jej realizować się w dziedzinach, które ją interesują. I w końcu pozwól jej przez to być szczęśliwą. Kiedyś ta mała istota będzie niezależną od Ciebie jednostką. Naucz ją, że sama powinna decydować o tym co jest dla niej ważne. To właśnie jej wybory będą rzutować na to, jak będzie wyglądało jej życie, kiedy opuści dom rodzinny.

Daj szansę ponosić konsekwencje swoich wyborów

Rodzice często mają przeświadczenie, że w każdej sytuacji muszą „ratować” swoje dzieci. Czy jest to zatarg z nauczycielem w szkole, czy rozlana szklanka mleka – biegniemy na pomoc. Jest to bardzo nierozsądne zachowanie. Jeśli nauczymy dziecko, że bez względu na okoliczności to my będziemy wszystko naprawiać, stanie się ono bardzo nieporadne. Cały czas rozwijać się będzie poczucie, że mamy „poduszkę powietrzną” w postaci rodziców. Nie naprawiaj każdego błędu. Owszem powinniśmy wspierać swoje dzieci w trudnej sytuacji. Musimy jednak zadbać o to, że jeśli ze względu na swoje złe decyzje ponoszą straty, to wezmą to jako naukę i lekcję na przyszłość.

Pomyśl, jaką wartość będzie mieć dla Ciebie przedmiot, na który musiałeś zbierać przez 3 miesiące, a jaką ten, który dostajesz za każdym razem, kiedy zepsujesz poprzedni? Zapomniana praca domowa? Zapewne zostaniesz poproszony o wypisanie zwolnienia. Jeśli jest to jednorazowe zdarzenie, to możemy przymknąć na to oko. W końcu każdemu zdarza się coś pominąć. Jeśli jednak jest to częsta praktyka, nie gódź się na nią. Istnieje możliwość, że kiedy nasza pociecha będzie musiała zmierzyć się z nauczycielem w szkole i otrzyma gorszą ocenę lub naganę słowną, następnym razem wykona powierzone jej zadanie.

Nie wyręczaj ich we wszystkim

Wielu z nas zapewne zna ten problem za dobrze. I choć w wielu rodzinach to dzieci mają więcej obowiązków w domu, nadal zdarzają się sytuacje, kiedy to rodzice przejmują je w całości. Gotujemy, sprzątamy, pierzemy, wynosimy śmieci. Podstawiamy pod nos śniadanie, robimy kanapki do szkoły, podajemy obiad. W międzyczasie zbieramy rozrzucone brudne ubrania, zmywamy, odkurzamy i wyprasowane koszule wkładamy do szaf. Wydaje nam się, że dobry rodzic powinien robić te rzeczy. Nie możesz wyręczać dzieci we wszystkim! Choć wydaje się, że ułatwiasz im życie to wyobraź sobie z jaką wiedzą i umiejętnościami wystartują w dorosłość? Okazuje się, że z roku na rok coraz więcej młodych nie wie jak obsługiwać pralkę, a ich zdolności kulinarne ograniczają się do podstawowych czynności. Naucz samodzielności! Spraw, aby Twoje dziecko mogło pewnie wkroczyć w ten etap.

Bądź najlepszym przyjacielem

Nie traktujmy dzieci jak podległe nam jednostki. Bądźmy dla nich przyjaciółmi, traktujmy je jak partnerów. Liczmy się z ich zdaniem i bierzmy je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Im będą starsze, tym lepiej będą rozumieć wiele sytuacji i mogą mieć ciekawe spojrzenie na wiele spraw, które zupełnie będzie odbiegać od naszego. Jeśli są w trudnej sytuacji – okażmy im wsparcie. Kiedy przychodzi dla nich trudniejszy okres, powinniśmy być pierwszą osobą, do której się zwrócą. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie dzieje się im nic złego. Na to jednak trzeba zapracować. Musisz wiedzieć, że to jak wychowasz swoje dzieci i w jakiej atmosferze, będzie ukierunkowywać je na to, jak będą się zachowywać w przyszłości. Jak i również na to, w jaki sposób będą odnosić się do Ciebie.

Bycie rodzicem to bardzo trudny orzech do zgryzienia, a sformułowanie “dobry rodzic” może wydawać się bardzo odległe. Trzeba być przygotowanym na dobre i złe chwile. Musimy pamiętać, że najważniejsze to wychować dzieci na dobrych ludzi. Tak, aby kiedy wkroczą w dorosłość, mogły bez problemu się w niej odnaleźć i żyć spokojnie.