Życie u boku osoby uzależnionej od alkoholu może być naprawdę trudne, a przy tym wyczerpujące psychicznie. Poza tym czasem prowadzi do współuzależnienia. Dlatego tak ważne jest to, aby jeszcze przed ślubem zdawać sobie sprawę z tego, jak alkohol komplikuje relacje. Poznaj objawy alkoholizmu i przekonaj się, czy Twój partner bądź partnerka ma symptomy typowe dla uzależnienia od napojów wysokoprocentowych.

 

Kiedy mówimy o uzależnieniu od alkoholu?

Trudno jest na samym początku stwierdzić, czy ktoś jest już uzależniony od alkoholu, czy może po prostu czasem wypija po prostu więcej napojów wysokoprocentowych, ale może z tym w każdej chwili skończyć. Zacznij reagować wtedy, gdy widzisz, że Twój partner lub partnerka nie potrafią sobie odmówić „kolejki”, a oprócz tego sami ciągle inicjują picie alkoholu. W takim przypadku musisz zwrócić uwagę na objawy utożsamiane z poszczególnymi fazami uzależnienia. Pamiętaj także o tym, że wraz z rozwojem choroby dużo trudniej jest wyleczyć się z tego nałogu. Dlatego rozpocznij obserwację, a w razie potwierdzenia swoich przypuszczeń nalegaj na rozpoczęcie leczenia. W końcu w znaczący sposób będzie to wpływało na Wasze życie po ślubie, zaufanie oraz na rodzinę, jaką chcecie stworzyć.

 

Fazy alkoholizmu — najważniejsze objawy

 

Faza pierwsza — prealkoholowa

Zauważ, że pierwszy etap może trwać nawet kilka lat, a często nie jest utożsamiany z nałogiem, tylko z osobistymi preferencjami lub z „chęcią rozluźnienia się”. Dlatego czasem trudno jest jednoznacznie określić, czy jest już mowa o uzależnieniu. Prawdopodobnie to właśnie te objawy spowodowały Twoje wątpliwości, więc poznaj je i przekonaj się, czy Twój partner lub partnerka ma podobne skłonności:

  • Alkohol staje się najlepszych sposobem na rozluźnienie, poradzenie sobie ze stresem i na odprężenie.
  • Napoje wysokoprocentowe gwarantują poprawę nastroju, a osoba uzależniona sięga po nie wtedy, gdy ma zły humor, jest przygnębiona bądź zdenerwowana.
  • Podczas pierwszej fazy uzależnienia alkoholik nie pije sam, ale ciągle szuka okazji do tego, żeby się czegoś napić. W tym celu często uczestniczy w spotkaniach towarzyskich, imprezach bądź namawia Cię do wspólnego picia.
  • Pojawia się coraz większa chęć wypicia alkoholu, ponieważ dopiero wtedy osoba uzależniona może poradzić sobie z wewnętrznymi problemami.
  • Coraz częstsze spożywanie alkoholu sprawiło, że druga osoba uodporniła się nieco na te napoje, a w konsekwencji ma „mocniejszą głowę” i potrzebują więcej alkoholu, aby osiągnąć stan upojenia.

 

Druga faza — ostrzegawcza

W przypadku drugiej fazy uzależnienia od alkoholu zaczniesz już dostrzegać zmiany w zachowaniu partnera bądź partnerki po spożyciu napojów procentowych. Poza tym pojawiają się coraz częstsze luki pamięci, nawet po spożyciu niewielkiej dawki alkoholu. Ważne jest także to, że Twoja druga połówka przestaje zwracać uwagę na to, że pije w samotności — po prostu brak towarzystwa nie staje się już hamulcem. Dlatego, jeżeli dostrzegasz takie objawy, a może nawet masz obawy, że druga osoba pije w sekrecie, to koniecznie zacznij reagować. Prawdopodobnie oznacza to, że ma już naprawdę spory problem. Nie wierz też w zapewnienia i wyrzuty sumienia partnera lub partnerki. Po prostu postaw sprawę jasno — chcesz ufać osobie, z którą weźmiesz ślub, a dopiero rozpoczęcie terapii da Ci pewność, iż przestanie pić. Pamiętaj, że w tym przypadku trzeba być nieugiętym, dlatego nie usprawiedliwiaj kolejnej mocno zakrapianej imprezy bądź niekończących się kolejek napojów wysokoprocentowych. W końcu chodzi tu o szczęście i zdrowie zarówno Twoje, jak i osoby, z którą chcesz dzielić życie.

 

Trzecia faza – krytyczna

Jeżeli Twój partner czy partnerka nie potrafi odmówić sobie alkoholu, coraz częściej zaczyna Cię oszukiwać, kłamać, a także łamać obietnice dotyczące picia, to oznacza, że ma już poważny problem. Niech Cię też nie zmylą krótkie okresy abstynencji, ponieważ w tej fazie pojawiają się naprawdę często. Jednak bez pomocy i kontroli specjalisty alkoholik nie jest w stanie na dłużej poradzić sobie z nałogiem. Na tym etapie osoba uzależniona zaczyna też coraz bardziej zaniedbywać rodzinę, przyjaciół, a także samego siebie, dlatego w konsekwencji przestaje dbać o swój wygląd czy noszone ubrania. Poza tym alkoholik nie chce przyznać się przed sobą, że ma problem z piciem, a wszelkie sugestie traktuje jak atak. Pojawia się także tzw. głód alkoholowy.

 

Czwarta faza — chroniczna

Na tym etapie uzależnienia alkoholik przestaje trzeźwieć, pojawiają się coraz poważniejsze problemy zdrowotne — z wątrobą, nerkami, sercem, systemem nerwowym, popędem seksualnym czy funkcjami intelektualnymi. Obniża się również tolerancja na alkohol, więc nawet niewielka dawka może prowadzić do stanu upojenia. Leczenie alkoholizmu staje się też coraz trudniejsze, a przede wszystkim dłuższe, ponieważ zaczynają występować dotkliwe skutki zespołu abstynencyjnego. Nie pozwól na to, żeby Twój partner lub partnerka znaleźli się na tym etapie uzależnienia, ponieważ nałóg stanie się najważniejszym problemem waszego nowego wspólnego życia.