Ludzka psychika jest naprawdę skomplikowana, dlatego trudno jest działać według jednego schematu, a każdy pacjent musi być traktowany indywidualnie. Właśnie z tego powodu dogłębne poznanie problemu, rozmowa i okres leczenia zaburzeń psychicznych wymaga czasu. Poza tym terapie nie powinny być wykonywane w pośpiechu, ponieważ mogą wtedy zakończyć się wieloma negatywnymi skutkami. Poznaj więcej powodów, dlaczego terapie u psychologów, psychiatrów trwają latami i przekonaj się, jak wpływa to na jakość leczenia.

Ile czasu trwają terapie u psychologów i psychiatrów?

Zazwyczaj czas trwania terapii jest uzależniony od tego, jak bardzo złożony jest problem, z którym się borykasz. Jednak standardowy czas potrzebny na leczenie wynosi 1-2 lat. Pamiętaj, że okres ten może się zwiększać i nie ma w tym nic złego — w końcu w tym przypadku chodzi o to, aby terapia przyniosła pozytywne rezultaty, a nie tylko ekspresowe zakończenie leczenia. Dlatego nie bój się tego, że wizyty u psychiatry czy psychologa będą trwały nawet kilka lat. W końcu wypracowanie nowych nawyków, a także pozbycie się dawnych przyzwyczajeń i skuteczne nauczenie się nowych technik radzenia sobie np. ze stresem, wymaga czasu.

 

4 powody, dlaczego terapie trwają latami

Skuteczna terapia jest podzielona na kilka etapów, które wpływają na jakość leczenia, a także na powolne odkrywanie źródła problemu i naukę życia z nałogiem czy innym zaburzeniem psychiczny. Wprowadzanie poszczególnych etapów wymaga czasu i delikatnego działania. Wiele zależy również od tego, jaką ścieżkę wybierze specjalista. W przypadku terapii poznawczo-behawioralnych zazwyczaj występuje 3-5 etapów, ale nie jest to określone jednoznacznie. Widzisz zatem, dlaczego terapie u psychologów, psychiatrów trwają latami, a istnieją też inne powody, które wpływają na czas trwania terapii.

 

Zdobycie zaufania

W trakcie pracy z terapeutą bardzo ważne jest nawiązanie relacji, a także otwarcie się przed psychoterapeutą. Dzięki temu specjalista faktycznie będzie mógł Ci pomóc i nie będziesz miał obaw przed wyjawieniem mu swoich sekretów czy też prawdziwych powodów pewnych postępowań. Pamiętaj o tym, że o powodzeniu terapii bardzo często decyduje szczerość i zaufanie.

Odnalezienie przyczyny problemu

Ludzka psychika jest naprawdę skomplikowana, dlatego też przyczyny poszczególnych problemów są wyjątkowo złożone i wielowymiarowe. Zatem konieczne jest dalsze poszukiwanie przyczyn wystąpienia pewnych zaburzeń psychicznych czy nałogów. Często możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak pozornie błahe problemy wpłynęły na Twoje postępowanie i podatność na uzależnienia. Dlatego w tym przypadku również potrzebny jest czas, który pozwoli na dogłębne odkrywanie faktycznego podłoża zaburzenia.

Wypracowanie odpowiednich technik

Podczas trwania poszczególnych etapów psychoterapii dowiesz się, jak radzić sobie ze swoim problemem. Poznasz techniki, które nauczą Cię żyć z nałogiem, lękiem czy z innym zaburzeniem. W ten sposób dowiesz się, jak w życiu codziennym radzić sobie z poszczególnymi sytuacjami np. z odmawianiem alkoholu, narkotyków bądź innych substancji psychoaktywnych. Oczywiście zaburzenia psychiczne mogą też mieć zupełnie inne podłoże, dlatego techniki, które poznasz, mogą pokazywać Ci, jak radzić sobie ze stresem, presją nakładaną przez społeczeństwo bądź uczyć Cię własnej wartości.

Pamiętaj o tym, że aby techniki stały się bardziej automatyczne potrzeba sporo czasu i powolnej zmiany sposobu działania oraz myślenia. Dlatego rok lub dwa lata to czas minimalny potrzebny na ich wprowadzenie.

Zawiłość problemu

Bardzo ważne jest także to, że czas trwania terapii u psychiatry czy psychologa jest uzależniona od zawiłości Twoich problemów. To indywidualna sprawa, dlatego trudno jest wcześniej określić, ile tygodni, miesięcy lub lat potrzeba do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Właśnie z tego powodu dopiero w trakcie spotkań specjalista będzie mógł zasugerować Ci długość trwania terapii. W końcu, jeżeli okaże się, iż podłoże zaburzeń psychicznych jest jeszcze bardziej skomplikowane i wielowymiarowe, to konieczne mogą być dalsze wizyty — chociażby do zbudowania większego zaufania.

 

Czy terapie długoterminowe są dobrym rozwiązaniem?

Czasem zdarza się tak, że długoterminowe terapie wzbudzają lęk u przyszłych pacjentów. Przede wszystkim ze względu na okres, jaki będzie potrzebny do poradzenia sobie z zaistniałym problemem. Obawy dotyczą także tego, iż nie będziesz w stanie zaufać terapeucie, nawet w długim okresie czasu. W tym przypadku strach wiąże się też z tym, że ktoś poświęca Ci swój czas, a Ty będziesz musiał zwierzać się ze swoich najskrytszych obaw. Zwróć jednak uwagę na to, że długoterminowa terapia pomoże Ci skutecznie i dokładnie odkryć problemy, jakie pojawiły się w Twoim życiu. Poza tym nauczysz się z nimi walczyć, a także zaakceptujesz własne słabości. Wtedy, choć poświęcisz więcej czasu oraz energii na terapię, to w zamian otrzymasz solidne podstawy, które pozwolą Ci wrócić do normalnego życia.