W trakcie podejmowania decyzji o tym, jaka forma leczenia i terapii pomoże Ci uwolnić się z sideł alkoholizmu, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Komfort, metody leczenia, poczucie bezpieczeństwa, prywatność, czas trwania terapii, odcięcie się od środowiska zachęcającego do spożywania alkoholu – każdy z tych aspektów ma znaczenie w procesie leczenia alkoholizmu. Wszystko to sprawia, że najlepszym wyborem staje się terapia w ośrodku uzależnień. Przekonaj się, dlaczego obecnie specjaliści uznają, że to najskuteczniejsza metoda wychodzenia z uzależnienia od alkoholu.

Dlaczego terapia w ośrodku uzależnień przynosi najlepsze efekty?

Bezcenna pomoc na samym początku walki z alkoholizmem

Pozostanie w stanie trzeźwości wymaga motywacji do wyjścia z nałogu, ale też realnych zmian w dotychczasowym trybie życia. Jednak zanim w ogóle pacjent dojdzie do takiego etapu, musi zmierzyć się z detoksem alkoholowym. To pierwszy i najważniejszy etap, który może być przeprowadzony m.in. właśnie w ośrodku leczenia uzależnień. To trudny moment dla uzależnionego, gdyż musi on zmierzyć się z zespołem abstynencyjnym.

W trakcie, gdy organizm pozbywa się toksyn, choremu dokuczają takie objawy jak wymioty, nudności, napady lęku, majaki, bóle głowy i mięśni, bezsenność itd.Trudności z poradzeniem sobie z detoksem alkoholowym sprawiają, że wiele osób już na tym etapie rezygnuje z dalszego leczenia.

Terapia w ośrodku zwiększa szanse na przejście na kolejny etap trzeźwości. Na miejscu specjaliści dbają o Twój stan fizyczny i psychiczny. Przez cały czas trwania detoksu otrzymujesz kroplówkę z solami mineralnymi i z substancjami, które minimalizują objawy zespołu abstynencyjnego. Pacjent pozostaje też pod kontrolę lekarską i pielęgniarską, a w razie potrzeby otrzymuje też odpowiednie leki psychiatryczne.

Wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci na miejscu

Terapia w ośrodku to gwarancja uzyskania pomocy od specjalistów, którzy pomogli wyjść z nałogu już wielu osobom. Na miejscu pracują nie tylko terapeuci, ale też psychiatrzy, lekarze i pielęgniarki, którzy wspólnie dbają o komfort, bezpieczeństwo i zapewniają skuteczne wsparcie pacjentom.

Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy możesz uzyskać stosowną pomoc. Warto wskazać także na to, że systematycznie monitorowany jest stan zdrowia pacjentów. Już na samym początku pobytu odbywa się badanie krwi, a także diagnostyka układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia.

Poza tym w placówce leczenia uzależnień jest możliwość odbywania indywidualnej oraz grupowej terapii.

Możliwość rozpoczęcia terapii od zaraz

Należy zwrócić uwagę także na to, że do wyboru masz placówki prywatne oraz działające na NFZ. Różnica pomiędzy nimi może wiązać się ze standardem ośrodka oraz z dodatkowymi atrakcjami, na jakie może liczyć pacjent. Jednak kluczową kwestią jest tutaj przede wszystkim to, że chorzy, którzy zdecydują się na leczenie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, nie muszą długo oczekiwać na przyjęcie do placówki. Coraz większa liczba ośrodków gwarantuje, że w wielu przypadkach możesz zostać przyjęty już nawet w ciągu 1-3 dni.

Niestety nadal zazwyczaj zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ośrodków, działających na NFZ. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że Twoja terapia w ośrodku uzależnień rozpocznie się za około kilka tygodni.

W tym przypadku każdy dzień może odegrać decydującą rolę, gdyż zbyt długie oczekiwanie na terapię doprowadza często do tego, że chory rezygnuje z leczenia i ponownie wpada w ciąg alkoholowy.

Zmiana otoczenia

Terapia w ośrodku uzależnień pozwala zmienić na kilka tygodni nie tylko lokalizację, w jakiej przebywasz, ale też grono osób, którymi się otaczasz. Jeśli przyczyną wkroczenia na drogę alkoholizmu było toksyczne otoczenie, znajomi z pracy czy nawet domownicy, to leczenie w domu i uczęszczanie na terapię raz na tydzień to za mało.

Wyjazd do miejsca, które zostało ulokowane w otoczeniu przyrody to kolejny atut, który pozwala nabrać dystansu i na moment zapomnieć o wielu codziennych problemach. Dzięki temu podczas leczenia skupiasz się głównie właśnie na tym, aby pokonać nałóg, a nie rozpraszasz się natłokiem wielu innych stresów i spraw.

Warto zdawać sobie sprawę, że większość wysokiej jakości prywatnych ośrodków uzależnień jest ulokowana w samym środku lasu, nad jeziorem czy w górach. To pozwala czerpać energię z przyrody. Z drugiej strony natura oferuje wiele form spędzania czasu wolnego, który również może odegrać kluczową rolę podczas walki z nałogiem. W niektórych placówkach chorzy po odbytej terapii mogą uprawiać sport, wędrować po lesie, pływać kajakami czy łódkami, jeździć rowerem itd.

Jak widzisz, terapia w ośrodku uzależnień może zapewniać wiele istotnych korzyści. Oczywiście najważniejszym punktem musi być skuteczna i dopasowana do Twoich potrzeb metoda leczenia. Dopiero później wszystkie pozostałe aspekty, które omówiliśmy, także miewają bardzo duże znaczenie w tym niełatwym czasie.