Dlaczego ludzie wpadają w długi?

Zgodnie ze statystykami coraz większa liczba Polaków ma problemy z rosnącymi zadłużeniami, a kwota ta sięga ponad 75 mld złotych. Dane dotyczą wszystkich grup społecznych, bez względu na ich wiek bądź dochody. Pojawiające się coraz większe kłopoty ze spłatą należności rodzą tylko jedno pytanie: dlaczego ludzie wpadają w długi?

Kto najczęściej ma problem z długami?

Utarło się, że kłopoty ze spłatą długów mają tylko osoby, które zarabiają najmniej. Choć częściowo jest to prawda. W ich przypadku najczęściej pojawiają się problemy z oszczędzaniem. Jednak tak naprawdę długi nie są obce również zamożniejszym grupom społecznym. Co wiąże się tym, że zazwyczaj niezłe zarobki generują wyższe koszty związane z utrzymaniem określonego statusu. W takim przypadku decydują się na większe kredyty bądź pożyczki, czego konsekwencją są problemy ze spłatą należności. Dlatego okazuje się, że długi dotykają każdego, bez względu na zarobki i pozycję społeczną.

5 powodów, dla których ludzie wpadają w długi

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego coraz więcej osób wpada w długi? Tak naprawdę ogólne mechanizmy są dość proste do zdiagnozowania, ale często problem związany z wydawaniem coraz wyższych kwot pieniędzy jest na tyle poważny, że trudno jest go rozwiązać. Dlatego tak ważne jest to, żebyś wiedział, gdzie leży przyczyna? Aby ją wyeliminować bądź zwrócić na nią szczególną uwagę. Właśnie z tego powodu poznaj 5 najczęstszych powodów, dla których ludzie wpadają w długi.

Brak fundamentalnej wiedzy

Na pewno zauważyłeś, że od wielu lat trwają dyskusje na temat konieczności wprowadzenia do szkół lekcji z zakresu edukacji finansowej. Okazuje się, że takie zajęcia mogłyby uchronić spore grono osób, a w tym może też Ciebie, od podjęcia pochopnej secyzji. Konsekwencją tych zaniedbań jest fakt, że Polacy mają problem z oszczędzaniem bądź po prostu wydawaniem większych kwot pieniędzy, niż pozwalają na to ich zarobki. Zauważalny jest też kłopot z wyborem najtrafniejszego sposobu na regularne odkładanie pieniędzy. Choć może Ci się wydawać, że wielu zagadnień związanych z finansami uczysz się przez praktykę. Jednak niektóre zachowania i sposoby oszczędzania mogą być zupełną nowością. Dlatego potrzebna jest wiedza, a przy tym wpajanie pozytywnych zachowań już od najmłodszych lat.

Poddawanie się konsumpcjonizmowi

Kolorowy świat mediów potrafi zwrócić Ci w głowie? Każdego dnia jesteś bombardowany reklamami różnorodnych produktów i usług, aż w końcu zaczynasz myśleć, że naprawdę tylko ich posiadanie może przynieść Ci szczęście i spełnienie. Dlatego kupujesz więcej, niż potrzebujesz, ale też wydajesz pieniądze, których w rzeczywistości nie masz. W konsekwencji zaczynasz popadać w coraz większe problemy finansowe, a na dodatek otaczający Cię świat mediów utrzymuje Ci w przekonaniu, że postępujesz właściwie i dajesz się ponieść konsumpcjonizmowi.

Wpadanie w spiralę zadłużeń

Tak naprawdę największym problemem dzisiejszego społeczeństwa jest to, jak łatwo możesz wpaść w spiralę zadłużeń. W takiej sytuacji starasz się spłacić jeden dług przy pomocy kolejnej pożyczki. Dodatkowo wydaje Ci się, że jedynym ratunkiem są „chwilówki” bądź inne oferty przedstawiane przez parabanki, gdzie oprocentowanie jest na tyle wysokie, że spłata staje się bardzo trudna lub wręcz niemożliwa.

Uregulowanie jednego zadłużenia przez inne zazwyczaj wiąże się z tym, iż musisz pożyczyć jeszcze więcej pieniędzy, by zapłacić oprocentowanie lub jakieś kary za zwłokę w płatnościach. Pomyśl jednak najpierw, czy na pewno jesteś w stanie płacić jeszcze wyższe raty.

Brak kontroli nad budżetem

Kolejny problem, który sprawia, że masz coraz większe długi, dotyczy braku kontroli nad własnymi wydatkami. Wiesz, ile zarabiasz, prawda? W takim razie pora też zwrócić uwagę na swoje zobowiązania finansowe. Tylko dzięki temu możesz ocenić, czy naprawdę jesteś w stanie płacić regularnie kolejną ratę, kupić sobie nowe ubranie itp.

Zwróć też uwagę na to, że brak kontroli nad własnym budżetem często jest reakcją obronną na stres. Zazwyczaj doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nie stać Cię na pewne wydatki, ale widok liczb, które przedstawiają Twoją rzeczywistą sytuację finansową, często jest po prostu paraliżujący. Wtedy wolisz zakłamywać faktyczny stan i dalej wydawać pieniądze. Jednak taka sytuacja prowadzi tylko do większych długów.

Próba radzenia sobie z problemami

Bardzo często zdarza się tak, że długi są skutkiem problemów, jakie pojawiły się w Twoim życiu. Wtedy okazuje się, iż zakupy i radość z tym związana, to po prostu próba poradzenia sobie z trudną sytuacją. Konsekwencją takich zachowań są rosnące zobowiązania, co staje się przyczyną kolejnych kłopotów, które będą miały wpływ na pogorszenie nastroju i ogólny stan psychiczny.

Jeżeli widzisz, że Twoja sytuacja finansowa jest coraz gorsza, ale jednocześnie nie potrafisz odmówić sobie kolejnych zakupów, to musisz udać się do specjalisty. Przyczyną takich zachowań często są bardzo poważne zaburzenia, uzależnienia behawioralne bądź poczucie niskiej wartości. Wtedy potrzebna Ci jest pomoc i dzięki temu nie wpadniesz w jeszcze większe problemy finansowe.