Od wieków wiadomo, że to, co jemy, ma wpływ na prace całego organizmu. Nie chodzi tutaj tylko o piękną sylwetkę. Dieta ma także wpływ na funkcjonowanie organów wewnętrznych, wygląd naszej skóry, a także samopoczucie. Dobrze zbilansowana dieta może poprawiać humor, zapobiegać zaburzeniom psychologicznymi lub pomagać w ich leczeniu.

 

Dieta, a ryzyko zachorowania na depresję.

Camille Lassale uważa, że istnieje związek między żywieniem, a podatnością na depresję. Według jego badań nawet o 33 procent można zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę poprzez stosowanie diety śródziemnomorskiej. Posiłki z dużą ilością świeżych owoców, warzyw i produktami bogatymi w kwasy omega-3 i omega-6 to recepta na zapobieganie depresji. Ponadto należy unikać żywności wysoko przetworzonej, tłuszczów zwierzęcych i tłuszczów trans. Według wcześniej wspomnianych badań tak zbilansowana dieta nawet o 1/3 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu do spożywania wielu produktów mięsnych i wysoko przetworzonych.


Wpływ żywienia na pracę mózgu.

Dieta bogata w warzywa, owoce, tłuszcze roślinne i orzechy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Ważne jest też spożywanie pokarmów, które mają właściwości przeciwzapalne, są to m.in.: zielona herbata, gorzka czekolada lub azjatyckie grzyby. Produkty te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oddziałują na neuroprzekaźniki, biorące udział w regulowaniu naszego nastroju. Prawidłowa dieta może także stymulować proces tworzenia się sieci neuronów w części mózgu, w której znajduje się ośrodek odpowiedzialny za emocje. Ważną rolę w zbilansowanej diecie mają tzw. przeciwutleniacze. Są to m.in.: czosnek, jarmuż, szpinak, brokuł czy brukselka. Produkty te chronią mózg przed chorobami i wspierają jego prawidłową pracę.


Nawodnienie, a funkcjonowanie mózgu.

Mózg człowieka w 80% składa się z wody, dlatego nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. To właśnie woda usprawnia pracę między komórkami w mózgu, pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć. Najlepszym wyborem są wody mineralizowane lub z kranu po przefiltrowaniu. Aby organizm, w tym mózg prawidłowo funkcjonował, należy pić ok. 2,5 l wody dziennie. W innym wypadku możemy doprowadzić do odwodnienia, które prowadzi do bólu głowy, senności, kłopotów z koncentracją i pamięcią.


Wino, a zdrowie psychiczne.

O tym, że alkohol źle wpływa na zdrowie, wie każdy. Mało mówi się natomiast o jego pozytywnym wpływie na organizm człowieka. Czerwone wino dobrze działa na funkcjonowanie mózgu. Według badań czerwone wino chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, który często prowadzi do nowotworów, a także wszelkimi stanami zapalnymi. Należy pamiętać, że jest tu mowa o małych ilościach trunku. Alkohol prowadzi do uzależnienia, dlatego nie należy spożywać go zbyt często.


Co jeść na lepsze samopoczucie?

Ważną rolę w zdrowiu psychicznym ma nasze samopoczucie. Mało osób wie o tym, że wpływ na nie ma także nasza dieta. Działanie wielu produktów może poprawić humor i uspokajać, jednym z nich jest… jabłko. Zawarty w nim lit pomaga w wyciszeniu emocji i pozbyciu się agresji. Podobne działania w zmniejszaniu stresu ma magnez. Aby nie cierpieć na jego niedobory, należy spożywać banany, kakao i zielone warzywa. Oprócz tego magnez przydaje się w walce z bezsennością i zmęczeniem. Za budowę hormonów szczęścia odpowiada białko. Dlatego należy pamiętać o nabiale, ale także białku pochodzenia nie tylko zwierzęcego, a także roślinnego. Najwięcej można go znaleźć w warzywach strączkowych lub soczewicy. Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego nigdy nie powinna być nam obojętne to co jemy.