Delirium to stan dezorientacji psychicznej, który może pojawić się w wyniku nadużywania alkoholu, choroby, zabiegu chirurgicznego lub stosowania niektórych leków. Nazywane również „majaczeniem” lub „nagłym zespołem mózgowym”, delirium zwykle zaczyna się bardzo gwałtownie.

Jakie są przyczyny powstawania delirium?

Delirium występuje, kiedy wysyłanie oraz odbieranie sygnałów w mózgu zostaje w jakiś sposób zakłócone. Stan ten jest najprawdopodobniej spowodowany kombinacją przeróżnych czynników, które czynią mózg podatnym na uszkodzenia i powodują jego nieprawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie normalne funkcjonowanie człowieka.

Delirium może mieć jedną lub wiele przyczyn. Najczęstsze zaobserwowane powody występowania tego stanu to:

  • niektóre leki lub alergie na nie
  • zatrucie alkoholem lub narkotykami
  • czynniki chorobowe lub urazy
  • zaburzenia metaboliczne
  • ból
  • znieczulenie chirurgiczne
  • brak snu lub silny stres emocjonalny

Jakie są objawy?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, delirium atakuje nagle i może trwać nawet przez kilka dni. Cechą charakterystyczną dla osób z delirium jest ogromny problem ze skoncentrowaniem się oraz pamięcią krótkotrwałą. Bardzo często osoby chore nie potrafią przypomnieć sobie ostatnich wydarzeń jakie miały miejsce. Zaburzenia pamięci oraz koncentracji powodują, że chory nie wie co dzieje się wokół niego oraz nie może zrozumieć, gdzie się znajduje. Jeśli atak przybiera bardzo silną formę, osoba chora może nie wiedzieć kim jest oraz nie poznawać swoich bliskich. Osoby z delirium także bardzo często mają problemy ze snem. Śpią niespokojnie oraz odwracają cykl snu, śpią w dzień, a najbardziej aktywną formę obierają w nocy.

Jeśli przyczyna nie zostanie zidentyfikowana i wyleczona, osoba chora może stać się jeszcze bardziej senna i obojętna. Aby pobudzić taką osobę, potrzebna jest sztuczna symulacja. Stan takiej senności oraz obojętności inaczej nazywany jest otępieniem, które w skrajnych przypadkach prowadzi do śpiączki lub śmierci.

Jak wygląda leczenie?

Większość osób, które doświadczają ataku delirium trafia do szpitala. Jeśli przyczyną majaczenia okazuje się na przykład zbyt niski poziom sodu we krwi, osobie takiej podawane są odpowiednie leki, później nadchodzi moment obserwacji przez krótki czas, a na samym końcu pacjent wypisywany jest do domu.

W przypadku zidentyfikowania przyczyny powinno zostać wdrożone leczenie przyczynowe.  Na przykład infekcje leczy się antybiotykami, odwodnienie za pomocą płynów i elektrolitów podawanych dożylnie, a majaczenie spowodowane odstawieniem alkoholu – za pomocą benzodiazepin. Jeśli zareagujemy dostatecznie szybko, zapobiegniemy uszkodzeniu mózgu, a pacjent wyzdrowieje całkowicie.

Jakie leki stosowane są w przypadku delirium?

Gdy nieznana jest przyczyna delirium, w takim przypadku stawia się na leczenie objawowe, które na dany moment jest najbezpieczniejsze. Najczęściej podaje się leki przeciwpsychotyczne. Benzodiazepiny, takie jak lorazepam, są stosowane, gdy delirium spowodowane jest odstawieniem alkoholu. Benzodiazepiny nie są wykorzystywane w leczeniu majaczenia wywołanego innymi schorzeniami, ponieważ mogą powodować u ludzi, szczególnie starszych, dodatkowe objawy – głównie senność i problemy z koncentracją. Każdy przypadek jest inny, co za tym idzie, leczenie dobierane jest indywidualnie, aby rezultat był jak najlepszy.