Problemy ze snem mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. Odpowiednio nieleczone potrafią doprowadzić do bezsenności, która jest poważną chorobą i nie należy jej lekceważyć. W dzisiejszych czasach można zaobserwować coraz większe problemy ze zdrowiem psychicznym, a co za tym idzie, także ze snem. Choć świadomość na temat leczenia zaburzeń jest coraz większa i coraz więcej osób wybiera się do specjalisty po tabletki nasenne, warto pamiętać iż trzeba brać je ostrożnie, a najlepiej pod stałą kontrolą lekarską.
Czym są zaburzenia snu?
Każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości snu, jaką jest 8 h na dobę. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Wpływ na to ma wiele czynników. Jeśli nieodpowiednia ilość snu zdarza się rzadko, nie ma powodów do obaw. Zmartwić powinny się osoby, które notorycznie sypiają mniej, a także występują u nich problemy z zasypianiem i wybudzaniem. Wyróżnia się kilka z rodzajów zaburzeń snu:
– lęki nocne;
– bezsenność;
– narkolepsja;
– koszmary senne;
– somnambulizm.
Leki nasenne – kiedy powinno się je stosować?
Każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości snu do normalnego funkcjonowania. Nieodpowiedni sen, czy też jego mała ilość skutkować mogą poważnymi zaburzeniami. Problemy ze snem potrafią być uciążliwe, a nieleczone prowadzą do tragicznych skutków. O tym, kiedy powinno stosować się leki nasenne, powinien zdecydować odpowiedni specjalista. Udać się jednak powinien do niego każdy, kto posiada problemy ze snem.
Czy tabletki nasenne mogą uzależnić?
Tabletki nasenne, jak każda substancja, mogą uzależnić. Zależne jest od tego wiele czynników, jednakże mogą mieć podłoże genetyczne. Za zadanie mają działać uspokajająco, a także przeciwstresowo, jednakże przyjmowane regularnie mogą prowadzić do uzależnienia.
Uzależnienie jest nawykiem, który człowiek sobie wyrabia. Przez to ciężej wyjść z nałogu, bowiem uzależnieni nie wyobrażają sobie innego scenariusza, niż tego, w którym dostarczają do organizmu potrzebną im substancję. Podobny scenariusz można zauważyć w kwestii uzależnienia od tabletek nasennych, bowiem organizm może przyzwyczaić się do schematu, który pojawia się codziennie.
Uzależnienie od tabletek nasennych
Pacjentom, którym zapisuje się tabletki nasenne, nie zaleca się ich dłuższego brania, niż 3 tygodnie. Maksymalny czas ich brania nie powinien przekroczyć jednak dwóch miesięcy. Pierwszymi symptomami nadchodzącego problemu jest coraz większa tolerancja organizmu na przyjmowany lek. Skutkuje to zażywaniem większych dawek, a co za tym idzie – jeszczewiększą tolerancją. Jest to błędne koło, z którego wyjście jest tylko jedno – odstawienie środków nasennych. Niedobór odpowiedniej substancji wywołuje tzw. syndrom odstawienia.
Uzależniony może odczuwać rozdrażnienie, ból fizyczny, oraz stany lękowe. Pojawiają się także problemy ze snem i koncentracją, pamięć również zaczyna szwankować.
Czym jest syndrom odstawienia?
Syndromem odstawienia nazywa się stan, w którym uzależniony przestaje dostarczać do organizmu szkodliwą substancję, w tym przypadku – leki nasenne. W wyniku odstawienia organizm zaczyna wysyłać sygnały w postaci objawów fizycznych, jak i psychicznych. Jest to syndrom, który jest najtrudniejszym dla uzależnionej osoby, bowiem czym silniejsza substancja uzależniająca, tym większe objawy syndromu odstawienia. Do fizycznych
symptomów można zaliczyć:
– potliwość;
– nagłe wzrosty ciśnienia;
– biegunka oraz wymioty;
– bóle mięśni.
Syndrom odstawienia atakuje również psychikę. Do objawów, które występują na podłożu psychicznym, można zaliczyć:
– rozdrażnienie;
– problemy ze snem;
– trudności w skoncentrowaniu się;
– agresję;
– myśli samobójcze.
Czy tabletki nasenne mogą uzależnić?
Mogą! Warto więc dbać o własne zdrowie i reagować zawczasu. Aby pozbyć się problemów ze snem, powinno się utrzymywać odpowiednią
higienę snu. Zaliczyć można do niej kilka reguł, do których warto się stosować. Po pierwsze, warto pilnować regularnej godziny kładzenia się spać.
Wchodzenie w nawyk może być ciężkie, lecz okazuje się bardzo skuteczne. Kolejną kwestią jest pielęgnacja miejsca, w którym się śpi. Pomieszczenie powinno być odpowiednio przewietrzone, a także zacienione. Niezbędne także jest dbanie o wyciszenie tuż przed snem. Powinno się zrezygnować z
korzystania z urządzeń elektronicznych, a także czytania. Nie powinno się też objadać przed snem, lub stosować różnego rodzaju używek psychoaktywnych, bowiem nie pomagają organizmowi odpocząć.
Aby odnaleźć ukojenie przed snem, można stosować techniki relaksacyjne, które pomagają się odpowiednio odprężyć. Świetnie sprawdzi się także długa kąpiel, z dodatkiem olejków eterycznych, które wspomagają relaksacje.
Wyrobienie odpowiednich nawyków, które wspomagają zasypianie, może początkowo wydawać się trudne, lecz jest to mylne stwierdzenie. Każdą z tych czynności można wykonać w krótką chwilę, a rezultaty, jakie niosą ze sobą, powinny usatysfakcjonować każdego.
W przypadku problemów ze snem, lub uzależnieniem od tabletek nasennych, należy zgłosić się do specjalisty, który ustali odpowiednie leczenie