Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe, obyczajowe granice. O inicjacji seksualnej odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na „pierwszy raz” decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców. Czy wpływ na taką decyzję ma uczucie do partnera, ciekawość czy zwykła potrzeba seksualna? I czy nastolatki są zadowolone ze swoich pierwszych doświadczeń seksualnych?

Wiek inicjacji seksualnej

Wiek inicjacji seksualnej w Polsce waha się pomiędzy 16,9 a 17,4 rokiem życia. Jednak istnieje wiele czynników, które mają wpływ na decyzje młodych ludzi, w tym wychowanie, poglądy, a nawet wpływ otoczenia. Dostępne badania pokazują, że obniża się wiek inicjacji seksualnej, to znaczy, że na pierwszy stosunek seksualny decydują się osoby w coraz młodszym wieku. Co jeszcze ma wpływ na takie decyzje wśród młodzieży?

– średnia ocen – badania pokazują, że najniższy odsetek inicjacji mają badani z najwyższą średnią ocen za ostatni rok nauki – 23%, im niższa średnia, tym odsetek rośnie (średnia 3,1 i mniej – aż 49%!),
– typ uczęszczanej szkoły – wśród uczniów szkoły zawodowej zasadniczej stosunek seksualny odbyło 56% badanych, a wśród liceów ogólnokształcących 28,5%,
– palenie papierosów lub zażywanie narkotyków – bardzo wysokie odsetki osób po inicjacji są wśród badanych palących codziennie papierosy – 66%, palących marihuanę – 50% oraz zażywających narkotyki typu kokaina, heroina, amfetamina, ecstasy – 70%.

Powody i miejsca inicjacji seksualnej

Młodzi ludzie decydują się na seks, ponieważ czują chęć przeciwstawienia się rodzicom, ich zakazom i nakazom, chęć zakosztowania „zakazanego owocu”, udowodnienie innym swojej „dojrzałości”.

Wśród respondentów, którzy mają za sobą inicjację seksualną, najczęściej jej powodami są:

– presja otoczenia – chwalenie się znajomym o swoich przeżyciach i doświadczeniach seksualnych. Presja jest tak duża, że prowadzi do pochopnych rozwiązań. Coraz częściej dochodzi do odbycia inicjacji seksualnej z przypadkowo poznaną osobą, np. na dyskotece. Po takim stosunku towarzyszy uczucie niesmaku, zawodu i rozczarowania.

– nacisk ze strony partnera – częściej w związku zdarza się, że to mężczyzna bardziej dąży do bliskiego kontaktu niż kobieta. We wczesnym okresie dojrzałości płciowej duże znaczenie ma fakt, że u chłopców wzrasta poziom testosteronu, a u dziewczyn nieco później, testosteronu i estrogenów, które odpowiadają za popęd płciowy. Bardzo często jedynym powodem inicjacji seksualnej młodych chłopców jest potrzeba czerpania przyjemności erotycznej. Zakochana dziewczyna wówczas decyduje się na swój pierwszy raz, mimo że nie dojrzała jeszcze do takiego zbliżenia. Powodem może być chęć udowodnienia miłości ukochanemu, próba zatrzymania go przy sobie lub lęk przed zerwaniem związku.

– udowodnienie miłości i wzajemnego oddania – inicjacja seksualna partnerów następuje również powoli i przemyślanie. Kiedy partner nie dąży na siłę do odbycia stosunku, a akt seksualny traktuje jako dowód oddania i fizycznego, i duchowego. Kiedy dziewczyna widzi, że jej partner jest gotów na nią poczekać, wie, że może na nim polegać, ufa mu. Czas wzajemnego poznawania siebie wiąże się wówczas z odkrywaniem przez partnerów sekretów swoich ciał i seksualności.

Dwa najczęściej wymieniane miejsca inicjacji seksualnej to własny dom lub partnera. Takie informacje podawali zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, choć dziewczęta prawie dwukrotnie częściej wskazywały na dom partnera. W następnej kolejności badani wymieniali takie miejsca jak dom kolegi, znajomego, samochód, namiot oraz dyskotekę.
Inne wskazywane miejsca to również: hotel, działka, altanka, toaleta, wczasy, wakacje, wycieczka. Zarówno wśród chłopców, jak i wśród dziewcząt najczęściej do pierwszego kontaktu seksualnego dochodzi w miesiącach wakacyjnych.

Jak wygląda średni wiek inicjacji seksualnej na świecie?

W badaniu 500 młodych Europejczyków i 500 młodych Amerykanów pytano o ich doświadczenia seksualne. Średnia wyniosła 17,4 lat, jeśli chodzi o wiek inicjacji, ale w przypadku Amerykanów zauważono, że moment inicjacji opóźnia się z biegiem czasu. W 2007 roku 48% licealistów przyznawało się, że pierwszy raz ma już za sobą, podczas gdy w 2017 roku już tylko 40% osób w tym wieku miało za sobą inicjację seksualną. WHO podaje, że połowa 18-letnich osób na świecie ma już pierwszy stosunek seksualny za sobą.

W Europie współżycie najwcześniej zaczynają Austriacy i Niemcy, w dalszej kolejności Czesi, Grecy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi. Polska znajduje się zaskakująco wysoko na tle innych krajów Europy. Najdłużej ze swoim pierwszym razem czekają mieszkańcy dwóch krajów, w których przeważającą częścią społeczeństwa są muzułmanie – w Malezji i Indonezji inicjacja seksualna następuje w wieku 23 lat.

O czym warto wiedzieć przed pierwszą inicjacją seksualną

Pierwsze współżycie to podniecający i stresujący temat. Trzeba być świadomym, że każde ciało jest inne i wszystko zależy od umysłu i nastawienia.

– Przede wszystkim należy czuć się komfortowo – wstyd wywołuje niepotrzebny stres. Zaufanie przy takim stosunku to podstawa.
– Nie odbywaj stosunku tylko po to, aby coś udowodnić – coraz więcej dziewczyn traci dziewictwo z niewłaściwym chłopakiem, w złym czasie i bez odpowiedniego przygotowania się. Robią to tylko po to, aby być lepszą w oczach swoich przyjaciół. Jeżeli nie jesteś gotowa, nie śpiesz się.
– Pierwszy stosunek może być bolesny, ale nie musi – podczas pierwszej inicjacji seksualnej mogą pojawić się nieprzyjemne odczucia. Postaraj się nie napinać mięśni intymnych – to spowoduje jeszcze większy dyskomfort dla obu stron. Niektóre dziewczyny mają to szczęście, że nie towarzyszą im nieprzyjemne objawy przy przerywaniu błony dziewiczej.