Wielu z nas wydaje się, że alkoholizm dotyczy tylko ludzi o niższym statusie społecznym. Nic bardziej mylnego. Alkoholizm jest uzależnieniem demokratycznym i dotyka także osoby zamożne. Nie da się ukryć, że alkohol jest również ściśle związany z show-biznesem. Co decyduje o tym, że mamy problem z alkoholem?
Życie gwiazd jest niezwykle stresujące. Wielu z nas wydaje się, że praca gwiazdy to sama przyjemność. Presja otoczenia, ekstremalnie szybkie i dynamiczne tempo pracy, bycie pod ciągłą obserwacją mediów – to potrafi sprowadzić ludzi na przeróżne drogi. Sławni i bogaci często szukają więc ukojenia w używkach takich jak alkohol.
Przyczyny alkoholizmu
Alkoholizm powoduje wiele różnych czynników. Tak naprawdę dla każdej osoby będzie on rozpatrywany indywidualnie. Możemy wyróżnić:
– czynniki genetyczne – alkoholizm sam w sobie nie jest dziedziczny, ale nabycie po swoich przodkach, czy to rodzicach, czy dziadkach pewnych predyspozycji już tak. Kobieta, która piła alkohol będąc w ciąży lub w czasie karmienia piersią, dostarczała go również swojemu dziecku. Można więc powiedzieć, że stało się ono już alkoholikiem w łonie matki. Duży wpływ ma również rola rodziców na rozwój dziecka w jego najmłodszym okresie życia. Jeśli rodzice lubią wypić na oczach dziecka, nie ma się co dziwić, że później maluch będzie powtarzać ich błędy.
– czynniki osobowościowe – nasz sposób bycia, charakter i osobowość mają wpływ na podatność na uzależnienia. Jeśli w naszym otoczeniu nigdy nie było alkoholu, a my sami po niego sięgamy, warto rozważyć kwestię własnej osobowości. Warto pamiętać, że osoby z nadmierną wrażliwością, impulsywnością oraz lękliwością mają większe predyspozycje do nałogów. Takie czynniki odgrywają największą rolę, ponieważ na nich bazują pozostałe.
– czynniki kulturowe – dużą rolę odgrywa również środowisko, w którym zostaliśmy wychowani. Jeśli alkohol był przejawem gościnności i dostatku, to z pewnością i u nas go nie zabraknie. Bardzo duży wpływ ma nas dom rodzinny oraz towarzystwo, w którym przebywamy. Wiele osób w swojej ścieżce kariery poszukuje autorytetów, którymi mogłaby się kierować i czerpać inspiracje. Jeśli znajdzie taki wzorzec w osobie, która nie stroni od alkoholu, to tym samym zwiększa swoje szanse na stanie się alkoholikiem.
Style i powody, dla których pijemy
Jest tak wiele stylów picia, ilu jest uzależnionych. Jednak istnieje wiele podobieństw, które można znaleźć w zachowaniu alkoholików.
Przykładowe style i powody, dla których sięgamy po alkohol:
– neurasteniczny – jest to odskocznia od problemów takich jak: ciągłe zmęczenie, zły nastrój, wewnętrzny niepokój, przedłużający się stres. Alkohol jest wówczas spożywany w niewielkich ilościach;
– kontaktywny – ten styl odnosi się do przesłanek osobowościowych, w których dana osoba ma zaniżoną samoocenę i spożywa alkohol w celu poprawy relacji interpersonalnych. Dzieje się tak wyłącznie w towarzystwie innych osób, aby umocnić i podkreślić swój wizerunek;
– dionizyjski – alkoholik spożywa duże ilości alkoholu w celu zapomnienia o otaczającej go rzeczywistości. Alkohol jest jego sposobem na życie;
– heroiczny – jest to styl, w którym po spożyciu alkoholu osoba osiąga niezwykłą moc i czuje się herosem. Zwiększa wówczas szanse na poczucie własnej wyjątkowości, która najczęściej kończy się agresją wobec innych;
– samobójczy – alkoholik spożywa alkohol w celu całkowitego otępienia, aby zapomnieć traumatyczne przeżycia. Alkohol ma zabić w nim nieszczęśliwe wspomnienia. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że alkoholik zapija się na śmierć, ponieważ nie może poradzić sobie z uporczywymi myślami.
Objawy alkoholizmu
– głód alkoholowy – alkoholik odczuwa silne pragnienie sięgnięcia po alkohol. Przymus picia jest bardzo duży, a jego zaprzestanie powoduje cierpienie;
– zespół abstynencyjny – objawy pojawiające się po przerwaniu picia alkoholu. Należą do nich m.in. skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie ciała i kończyn, nudności, wymioty, poty, uczucie napięcia, nadwrażliwość na dźwięki, lęki.
W przypadku zespołu abstynencyjnego powikłanego dodatkowo mogą występować napady drgawkowe i halucynacje;
– upośledzenie kontroli – alkoholik nie jest w stanie ustanowić granicy spożywania alkoholu i powstrzymać się od dalszego picia;
– zwiększona tolerancja na alkohol – alkoholik jest zmuszony do spożywania coraz większej dawki alkoholu, aby wywołać ten sam efekt co wcześniej;
– koncentracja życia wokół alkoholu – uzależniony całą energię zużywa na zdobywanie i picie alkoholu, zaniedbując przy tym inne obowiązki.
– uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – alkoholik zdaje sobie sprawę, że robi sobie krzywdę, nie jest jednak w stanie zmienić swojego zachowania.
Alkoholizm – skutki
Alkoholizm prowadzi do ciężkich schorzeń fizycznych m.in.: marskość wątroby, uszkodzenie trzustki, uszkodzenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, polineuropatie, impotencja. Przyczynia się również do szeregu zaburzeń psychicznych, takich jak: depresja, padaczka alkoholowa, psychoza, zespół Wernickego-Korsakowa.
Alkoholizm dodatkowo uniemożliwia pracę, nie pozwala się skoncentrować, niszczy życie rodzinne, powoduje trudności w kontaktach z ludźmi. Osoby uzależnione od alkoholu często mają również problemy z prawem oraz problemy finansowe.
Niestety w dzisiejszych czasach im bardziej ktoś jest znany, tym więcej dookoła czai się pokus, by poprawić nastrój, zmusić do uśmiechu czy pracować wydajniej. Duże pieniądze rodzą też duże problemy. Alkohol jest najczęściej uwielbianym przyjacielem przez tłumy gwiazd, które tak naprawdę są bardzo samotne.