Czujesz duszności, kiedy w pomieszczeniu jest więcej osób, stresujesz się na sam widok długiej kolejki w supermarkecie, a może czujesz ogarniającą Cię panikę, gdy jesteś zmuszony rozmawiać z obcą osobą? To mogą być symptomy fobii społecznych. Udaj się do specjalisty, który będzie w stanie wydać rzetelną opinię na ten temat. Pamiętaj, że samodzielne leczenie to za mało, a fachowiec pomoże Ci odnaleźć spokój oraz wolność od sideł fobii.

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to zaburzenie psychiczne, które wiąże się z nerwicą. Tego typu lęk społeczny pojawia się zawsze w kontaktach interpersonalnych i przez to całkowicie utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety często, szczególnie u dzieci czy nastolatków, utożsamiana się go z nieśmiałością, co jest bardzo krzywdzące, a często nawet niebezpieczne, gdyż może przerodzić się w inne zaburzenia, np. w depresję.

Najważniejsze jest zatem to, aby odpowiednio zdiagnozować fobię społeczną, gdyż jej objawy nie dla każdego są tak jasne i czytelne. Ta wiedza jest o tyle kluczowa, że pozwoli Ci przestać bagatelizować pewne reakcje swojego organizmu bądź też innych osób z Twojego otoczenia. Musisz po prostu zdawać sobie sprawę z tego, że lęk społeczny sam nie zniknie. Konieczna jest współpraca z terapeutą, a czasem nawet zastosowanie leczenia farmakologicznego.

7 objawów, które świadczą o fobii społecznej

Strach przed kompromitacją

Żyjemy w czasach, gdzie wszyscy oceniają wszystkich. Wychodząc do galerii handlowej, na spacer z psem czy do pracy bądź szkoły, musisz przygotować się na to, że będziesz poddawany wnikliwej obserwacji. Często osoby borykające się z fobią społeczną stają się przez to spięte i bardzo nerwowe, bo boją się skompromitowania, negatywnych ocen czy wyśmiania. Te obawy są tak duże, że sprawiają, iż czujesz się, jakby nagle wszystkie oczy były zwrócone tylko na Ciebie, co Cię całkowicie paraliżuje.

Niskie poczucie własnej wartości

Skoro czujesz, że inne osoby źle Cię postrzegają, to prędzej czy później spada Twoja samoocena. Czujesz, że jesteś gorszy i nie masz nic do zaoferowania. Przestajesz dbać o siebie, uczyć się czy realizować własne cele. Jeśli w odpowiedniej chwili nie zareagujesz, to może okazać się, że Twój lęk społeczny przerodzi się w depresję.

Izolacja

Uczucie ciągłego stresu i wykańczającego napięcia sprawia, że w końcu zaczynasz się męczyć. Ciągła walka staje się coraz trudniejsza, a to prowadzi do kapitulacji. Na początku stopniowo rzadziej wychodzisz z domu. Później unikasz miejsc, do których wcześniej lubiłeś chodzić. W przypadku uczniów często pojawia się też problem związany z chodzeniem na wagary, a u osób pracujących z braniem zwolnień, co w konsekwencji często prowadzi do utraty pracy. Coraz częściej zaczynasz organizować sobie czas i życie tak, aby unikać sytuacji, które Cię męczą, przerażają i wiążą się ściśle z lękiem społecznym. W końcu kontakt z ludźmi staje się drastycznie zminimalizowany.

Trudność związana z przebywaniem w miejscach publicznych

W Twoim życiu ciągle musisz przebywać w miejscach publicznych — jeździsz autobusem, chodzisz na zakupy do sklepów wielkopowierzchniowych, pracujesz, uczysz się czy po prostu chodzisz do Kościoła. Takich miejsc jest naprawdę sporo. Fobie nie biorą się znikąd, ale też nie istnieją od urodzenia. Niejednokrotnie bywa tak, że po prostu nagle zauważasz, że dawniej lubiłeś latać samolotem i nie przeszkadzały Ci kolejki na lotnisku, jednak dziś wywołują paniczny strach. W sytuacjach, gdzie nagle pojawia się większa liczba osób, czujesz, że tracisz kontrolę nad otoczeniem i zaraz zdarzy się coś złego.

Objawy fizyczne

Fobie społeczne wywołują także dokuczliwe objawy somatyczne. W końcu nie tylko pesymistyczne myśli, zły nastrój bądź strach przed negatywną oceną mogą zniechęcić Cię do interakcji interpersonalnych. Problem staje się widoczniejszy, gdy pojawiają się także poniższe objawy somatyczne:

  • duszności — czujesz, że nie możesz oddychać,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • oblewa Cię pot,
  • drżą Ci mięśnie,
  • kołatanie serca,
  • masz nudności.

Rozchwianie emocjonalne

Wśród objawów lęku społecznego trzeba także dopisać większa płaczliwość, a także wahania nastroju. Często zdarza się tak, że bez większych powodów czujesz się w jednej chwili szczęśliwym, aby chwilę później wybuchnąć niekontrolowanym płaczem. Występowanie przeróżnych napadów historii wiąże się zazwyczaj z tym, iż jesteś świadomy swoich ograniczeń związanych z rozmowami i przebywaniem z innymi osobami i czujesz się bezbronny.

Nadużywanie używek

W Polskiej kulturze uznaje się, że alkohol jest idealny, aby przełamać pierwsze lody. Nic w tym dziwnego, że tak wiele osób mających problemy z fobią społeczną z desperacji sięga po kieliszek. Oprócz tego często wybór pada również na narkotyki, które mają oderwać głowę od zaburzenia i dać ukojenie. W rzeczywistości wpędzają w uzależnienia i większe kłopoty.

Innym zagrożeniem związanym z fobią społeczną jest lekomania. Chorzy chcą się wyciszyć, przez co stosują w dużych ilościach różne leki — uspokajające i nasenne.